Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Náhodný nález v Malých Karpatoch odhalil neznáme praveké sídlisko (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Je to pravda, ze behat po lese s detektorom kovov je trestne?
 

 

Nie, to neni trestne. Ale ked najdes nieco "takeho" tak to musis oznamit. Hrdzave konzervy po "turistoch" mozes beztrestne zobrat do srotu.
 

 

je to trestné. A nemusí to byť archeologická lokalita. Ten típek ktorého chytili s detektorom pri železničnej stanici skončil v base
 

 

Asi ťažko. Chodenie s detektorom niekde po lese trestné nie je. Môžeš kľudne hladať svoje stratené klúče alebo snubný prsteň, ktoré si tam predtým stratil. A za to ti nikto pokutu alebo iný trest dať nemôže.
Trestné je to vtedy, keď na teba nejaký premotivovaný aktívny občan zavolá políciu a tá u teba nájde aj archeologické pamiatky a vykopávky. Až vtedy máš prúser.
Navyše pojem "archeologická lokalita" je tiež sranda, lebo dodnes neexistuje nejaká ucelená a platná mapa archeologických lokalít (vieme prečo). Takže takto sa može za archeologickú lokalitu považovať hocijaký pozemok, v podstate celé územie SK (čo vyhovuje archeologickej lobby)
 

 

Daj mi link na ten zákon....
 

 

Tu máš výcuc z toho zákonu.

http://www.archeologiask.sk/sl...

Nikde tam nie je písané, že nesmieš len tak chodiť s dekektorom po lese, detektory sa bežne predávajú. Trestné je to až vtedy, keď u teba nájdu aj nejaký "archeologický nález". Celý tento zákon ako odstaviť detektoristov urobili tak, že sprísnili definíciu čo je "archeologický nález", čo je úplna hlúposť napr. zbraň s pred roku 1946. Teda ak nájdem s detektorom a vykopem zbraň z roku 1948, už to archeologický nález nie je a nedopustil som sa trestného činu, ničoho. Alebo môžem bezproblémov zbierať detektorom mince, ktoré sú vyrazené po roku 1918, lebo to už archeologický nález nie je. Absurdita
 

nezavadzaj ludi...ziadny detektorista

nesedi v base , niektori skoncili maximalne s podmienkou. S detektorom sa moze hladat , len su tu iste podmienky, nastuduj si ich.
 

 

Nesmie sa hladat na archeologickych lokalitach.
Inak mozes.

Ak hocikde nieco historicke najdes, treba nalez nechat tak, zabezpecit proti kradezi a zavolat niekoho z muzea.
Ak najdes granat, nedotykat sa, zavolat policiu, pyrotechnika
 

 

možeš si hladať akurát na záhrade, všade inde je to trestné....
 

 

Nezmysel.

„§ 249 Poškodzovanie a znehodnocovanie archeologického dedičstva

(1) Kto neoprávnene vyhľadáva, vykope, inak z miesta nálezu vyzdvihne, premiestni alebo prechováva archeologický nález, alebo kto inak poškodzuje alebo znehodnocuje archeologické dedičstvo, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
detektorom kovov alebo iným detekčným zariadením,
z osobitného motívu,
vo väčšom rozsahu, alebo
hoci bol za obdobný čin v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch postihnutý alebo bol za taký čin v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch odsúdený.

(3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
v značnom rozsahu, alebo
závažnejším spôsobom konania.

(4) Odňatím slobody na päť rokov až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
vo veľkom rozsahu,
ako člen nebezpečného zoskupenia,
na území požívajúcom ochranu podľa osobitného predpisu, alebo
za krízovej situácie.“.

Po prvé je teda zrejmé, že sa zvyšuje základná trestná sadzba z 1 roka na 2 roky. Oveľa závažnejšou zmenou však je, že sa celkom preformulovala základná skutková podstata, kedy zákonodarca upúšťa od vágnej formulácie o vykonávaní výskumov, ale presne definuje, že trestný čin spácha ten, kto neoprávnene vyhľadáva, vykope, inak z miesta nálezu vyzdvihne, premiestni ale najmä prechováva archeologický nález."

Iste uznáš, že nie všetko je "archeologický nález".

"Archeologický nález je vlastníctvom Slovenskej republiky.
Archeologický nález je hnuteľná vec alebo nehnuteľná vec, ktorá je dokladom o živote človeka a o jeho činnosti od najstarších dôb do roku 1918 a spravidla sa našla alebo nachádza sa v zemi, na jej povrchu alebo pod vodou. Archeologickým nálezom je tiež zbraň, munícia, súčasť uniformy, vojenská výstroj alebo iný vojenský materiál, ktorý sa našiel v zemi, na jej povrchu alebo pod vodou a pochádza spred roku 1946."

Čiže ak vyhľadávaš, vykopeš alebo z miesta nálezu vyzdvihneš všetko ostatné, nie je problém.
Ak sa ti popri hľadaní niečoho iného podarí nájsť archeologický nález, necháš ho na mieste a ohlásiš.
 

 

No ale ako dokazes, ze tam hladas iba nieco kovove, co je novsie ako z roku 1946? Ak to nedokazes, tak podla mna v duchu tohto zakona vyhladavas nieco, co je archeologicky nalez.
 

Dokazovanie bude na policajtoch, ak

najdu u teba arch.artefakt , budes mat pruser, ak nenajdu,daju ti pokoj. Inac mnohi policajti ani nevedia, ako maju postupovat pri detektoristoch.
 

 

Dobre, verim ti, v principe mi je to jedno. Len ked citam ten zakon, pride mi ze je zakazane aj "vyhladavat", a vyhladavas podla mna aj vtedy, ked si este nic nenasiel, iba vyhladavas, lebo chodis s detektorom.
 

aj takto sa da detektor pouzit

moze sa hladat s detektorom mimo

arch.lokalit. Artefakty do roku 1918 vsetky nahlasit, po 1918 mince, sperky su tvoje, vojenske veci do 1946 vsetky nahlasit.
 
Hodnoť

 

Žeby ďalšia vhodná lokalita na garáž?
 
Hodnoť

 

"Náhodný nález ostrohy odhalil neznáme výšinné praveké sídlisko. ... Ostroha pochádza zo 14. až 15. storočia..."

Na tom Slovensku zaostávame ešte aj v historických obdobiach - inde už stihli starovek a stredovek a u nás bol pravek ešte v 14.-15. storočí
 

 

Dobrý deň, v článku sa uvádza, že na základe nálezu (ostrohy zo 14.-15.storočia) sa prehľadávalo okolie a boli nájdené i predmety z doby bronzovej, čiže praveku....
 
Hodnoť

 

14 storocie je pravek? co potom mame teraz? Stredovek?
 

1 2 >

Už ste čítali?