Pondelok, 8. marec, 2021 | Meniny má Alan, AlanaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Mesto Bratislava chce vytvoriť nový národný park v Malých Karpatoch (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Dúfam že klasický buzeračný model so zákazom táborenia a voľného pohybu...
 

 

Skôr hrajkanie sa architekta - primátora. Potrebuje quick win.
Pozabudol, že národný park vzniká tam, keď na jeho území je výnimočná fauna alebo flóra. A že ešte z čias komunizmu má pri Bratislave vzniknúť Národný park Lužné lesy. Ktorý je reálne významným miestom v rámci strednej Európy.
Ale pr a rýchle výhry nepustia.
 
Hodnoť

 

ako prvé zmiznú ohniská...
 

 

hlavne treba zrušiť ten nezmysel z možnosťou ísť autom až k ohnisku a vyložiť si tam veci. Ludia už úplne zblbli. rozširovanie parkoviska na Kolibe, Partizánskej sú obrazom našej lenivosti a pohodlnosti.
 

+

Podpisujem sa pod to a dodávam: Lužné lesy a rybári, to sa vylučuje... toľký bordel čo je pri petržalskej hrádzi, teda pri ramenách, to je obraz našej doby. Samozrejme táborníci na autách výdatne pomáhajú.
Nikto si svoj bordel z prírody nevezme so sebou a sami nadávajú keď na niečo také natrafia!
 

 

problem je, ze je vela ludia. a najma vela zbytocnych ludi, ktori su uplne civilizacne, spolocensky a ludsky zdegenerovani a iba plavaju zivotom bez akejkolvek interakcie s okolim. mame tu ignorantsko-cynicky spolocnost, ktorej je vsetko jedno, a jedinci ktorej pozeraju iba na seba, na uspokojenie svojich hmotmych statkov bez ohladu na to ako ty ovplyvnuju okolie. a castorkat ovplyvnuju uplne zle. ludstvo je uplne na konci, mentalne zhumplovane, intelektualne zdecimovane, najma zapadna kultura sa ma tak dobre, ze uz vlastne nema pre co a za co bojovat. vysledkom su fantazmagorie o pohlaviac, genderovej rovnosti, pravach zvierat, neschopnost prilozit ruku k cinu a vo vysledku skoncime ako rim, ktory ako preslachteny pes nevedel odolat zivotaschopnejsim barbarom. v tejto krajine vladne buranstvo, tupost, primitovnost, hruba sila je mantrou presadzovania predstav. a vysledkom su lesy nad bratislavou plne aut, lebo ved ideme na piknik. zadrbat lesy, zaondit chodniky, vsade napchat auto, len aby bolo pri mne. casom sa aj tie lesy vyrubu lebo ved polsky nabytkarsky predavajuci naspat lowcostovy nabytok si ziada svoje. a "tanie meble polskie" su u nas tak velmi popularne... a tak si dodzubeme krajinu, nechame si nakadit na hlavu a plebsu je to jedno pokial je lacne zradlo v lidli a pokial ma narod peniaze na dovolenku v chorvatsku. lebo potom nevyskakuje. a to aj keby politici vrazdili novorodencov v priamom prenose, tak tomuto patetickemu narodu to aj tak bude jedno.
 
Hodnoť

Ak by šlo o zabránenie nadmernému výrubu

lesov alebo dôrazne uplatňovaný zákaz štvorkoliek, nebol by som proti. Ak je to ale snaha zásadne obmedziť turistov, cyklistov, bežkárov, jaskyniarov či skalolezcov, malo by sa ísť radšej cestou prírodných rezervácií v najhodnotnejších lokalitách.
 
Hodnoť

 

Chapem potrebu ochrany resp. prisnejsej regulacie tohto uzemia. Ale narodny park???
 

 

ak sa to nezačne chraniť tak o 30 rokov bude spojena Zahorska s Racou nie lesom ale rodinnymi domami, resp panelakmi
 

 

Este raz, naozaj narodny park?
 

 

NP ma okrem ineho vyhodu aj v tom, ze rozsiahle uzemie ma jedneho spravcu, jednotnu viziu ochrany a podpory rekreacie. Vidime to na rozfrckanych lesoch v okoli BA. Zatial co mesto je o 20 rokov popredu, vyrazne znizilo tazbu dreva a zavadza zonaciu (54% uzemia bez tazby dreva), Svatu jur tazi ako blaznivy a o statnych lesoch ani nehovoriac.

NP zaroven vie efektivne manazovat uzemie aj cez jednotlive zony, aj cez jednotlive stupne ochrany. A vobec nie je pravda, ze NP je nieco vyrazne potlacajuce rekreaciu ci sport v prirode. Prave naopak.

Obecne lesy trpia na volebne cykly. Zatial co raz je zaujem o znizovanie tazby, inokedy nie. Prave dobre vymedzeny NP je dlhodobe riesenie. Ale je to na ovela vacsiu debatu ako koment pod nie uplne presnym clankom z TASR.
 

Takže podľa Envirostratégie 2030:

„Jadrovú zónu národných parkov budú tvoriť územia bez zásahov človeka, ktorých rozloha po prehodnotení do roku 2024 dosiahne do roku 2025 50 % celkovej rozlohy každého národného parku manažmentovej kategórie II. chránených území podľa IUCN a 75 % tejto rozlohy do roku 2030“.
 

Lenže

štátne pozemky sú v niektorých tzv.národných parkoch v totálnej menšine.Napr.Malá Fatra, či Slovenský raj sú tvorené v absolútnej väčšine neštátnymi pozemkami.A štát sa správa skutočne ako pán : síce sa ponáhľa (s vyhlasovaním chránených území), ba sa aj čuduje (že to neštátnych vlastníkov rozčuľuje),ale čo robí úplne spoľahlivo je to ,že NEPLATÍ !Nie je daleko čas, keď súkromným vlastníkom dôjde trpezlivosť a začnú žiadať o vyčlenenie ich pozemkov z tzv.národných parkov.Možno až vtedy si naša tzv.ochrane prírody naklonená časť verejnosti a ignorantská tzv.europska ochrana prírody uvedomí akým blbcom tu u nás verili !
 

Slovensko

nikdy nemalo ,nemá a ani nemôže mať skutočný národný park pretože naša krajina je už najmenej 2.000 rokov intenzívne hospodársky exploatovaná a teda úplne zmenená.A to, že sa tu udržali také symboly divočiny ako sú veľké bylinožravce či veľké šelmy je hlavne zásluha lesníkov(ktorí tu dokázali po stáročia -kým neprišli pseudoochranári- udržiavať zdravé lesy) a poľovníkov, ktorí pochopili, že aj predátory majú v prírodných ekosystémoch svoje miesto...Mali by sme nasledovať príklad podobnej krajiny,napr.Švajčiarska, ktoré má len jeden jediný malý národný park ,ale na celom území dôsledne uplatňuje filozofiu trvalého využívania obnoviteľných prírodných zdrojov.V lesoch uplatňuje prírode najbližší výberkový hospodársky pôsob a základom poľnohospodárstva sú malé rodinné farmy a nie komunistickými zločincami vytvorené a neokomunistami umelo pri živote udržiavané "kolchozy", čiže družstvá!
 

Máte pravdu!

Ide o najdebilnejší nápad o akom som v posledných 70- tich rokoch svojho života dozvedel !!!!
 
Hodnoť

Pramene Vydrice

Som za len je mi luto ze tie najkrasie miesta uz znicila tazba!!!
 
Hodnoť

Našťastie nehrozí lykožrút,

lebo by to dopadlo ako v Tatrách. Z pôvodne krásnych ihličnatých hospodárskych lesov, pre ktoré sme Tatry obdivovali sa k radosti biológov obnovujú pôvodné porasty.
Zdanlivo fajn nápad - ale ako to teraz tam vyzerá ? Stačí sa prejsť od Hrebienka po Rainerovu chatu.
Ja nič také nechcem. Chcem aby to tak vyzeralo, ako za dôb Márie Terézie, až po komunizmus.
.
A skvelý nápad na bezsásahové zóny = semeniská nákazy. Vredy.
.
A keď miesto lesoparku urobia NP, tak ich Bratislavčania zabijú a budú to rozhodne ignorovať. Zákaz- nezákaz. To akože budem musieť chodiť výlučne po vyznačených chodníčkoch a nebudem si môcť s deťmi opekať špekáčky?
.
Isto som proti štvorkolkám a pod. A necitlivej ťažbe. Ale na to sú platné zákony už teraz. A stavať sa môže len tam, kde je to povolené. Takže to nie je o NP, ale o starostoch a krajských úradoch.
 
Hodnoť

Uzkokoľajka

Malé Karpaty mali kedysi sieť uzkokolajok. Škoda, že sa na to zabudlo a sa to aspoň sčasti neobnovuje. Podobne pohoria v zahraničí majú tieto krásne a ekologické atrakcie pre rodiny s deťmi. V Bratislave a okolo by dopyt bol enormný.
 

.

To je pravda. Pekna cesta sa kedysi volala Schienweg - Kolajnicna. Pozdlz dolnej hajovne a pozdlz celeho Schienwegu viedla uzkokolajka az dole cez Raciansku k zeleznici, kde bol sklad dreva.
 

 

To akože vážne? V tomto sklone?
 

1 2 >

Už ste čítali?