Štvrtok, 14. november, 2019 | Meniny má Irma
Nájdete nás na webe

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Rozšíriť, či nerozšíriť seneckú skládku? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Určite nie

Prečo sám majú smeti skladovať v okolo Senca ? Kto za to dostal vreckové ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Klamstvo a polopravda-pracovná metóda?

V novembri 2009, keď sa otvárala 3. etapa, sa vyhlasovalo, že bola vybudovaná projektovaná kapacita 550 000m3 a na 15 rokov sme vyriešili, čo s odpadom. Čo je v súlade s informáciou z odpadového portálu, kde sa životnosť skládky v Senci na Červenom Majeri uvádza rok 2024. A údajom z evidenčného listu odpadu, zasielaného na SIŽP, kde je uvádzaná celková kapacita 525 000m3.

V projekte "dobudovania 3.etapy" je však uvedené, že bola vybudovaná len kapacita 340 000m3 a "dobudovať" sa má 370 000m3. Nech počítam ako počítam k číslu 550 000m3 sa dopočítať neviem.

Mesto príde o viac ako 350 000eur ročne?
Od začiatku prevádzky ročný poplatok pre mesto nepresiahol 305 000eur za rok. Za rok 2015 dokonca poklesol pod 300 000eur napriek tomu, že sa navozilo historicky najviac odpadu. Po skúsenostiach s 1. a 2. etapou je oprávnená obava, že tieto peniaze ledva postačia na uzavretie a monitoring skládky po jej naplnení. To ako efektívne mesto tieto prostriedky využíva by tiež viacerých zaujímalo.

Predraženie poplatkov pre občanov Senca?
Tak prečo Senčania , ktorí dovezú stavebný odpad až na skládku(mesto už nemá žiadne náklady) platia už teraz najvyšší možný poplatok stanovený zákonom? Ročný paušálny poplatok za ostatný odpad je 23 eur/osoba. podobne ako mnoho iných miest, napríklad Sereď či Banská Štiavnica, ktoré nemajú skládky vo vlastnom katastri. Odpad z Banskej Štiavnice pritom vozia na skládku vzdialenú 60km.
Samosprávy majú dbať na triedenie, aktuálne VZN o nakladaní s odpadmi zakazuje ukladať do nádob na zmesový odpad odpady, ktoré je možné triediť. Keby sa dôsledne dodržiavalo, tak množstvo odpadu klesne pod 1/5 súčasného množstva. 30-35% tvoria recyklovateľné odpady, ktorých zber a spracovanie majú plne mestám a obciam uhrádzať organizácie zodpovednosti výrobcov

Súdny spor?
V tomto článku sa dozvedám prvý raz o nejakom súdnom spore mesta s predošlým prevádzkovateľom. Kedy začal?

Prekračovanie limitov škodlivých látok v kontrolných vrtoch.
Prekročené limity však nie sú len vo vrte pod retenčnou nádržou 1.a 2. etapy ale aj pod retenčnou nádržou súčasne prevádzkovanej 3. etapy. Toto pán Krasnec zabudol spomenúť. Prečo je nevyhnutné práve tieto vrty premiestniť (vybudovať náhradné) v projekte "dobudovania"?

Okrem poslancov svoj nesúhlas vyjadrilo aj 140 občanov, ktorých podpisy za týždeň zozbierala 1 nespokojná občianka.

Súhlasné stanoviská všetkých dotknutých orgánov. Naozaj?
Správu CHKO Dunajské luhy, ktorá má na starosti ochranu chráneného územia európskeho významu Martinský les v priamom susedstve skládky radšej ani neoslovili. Rovnako niet ani náznaku po posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ktoré je pre daný zámer potrebné podľa zákona č. 24/2006Z.z. a malo by ho vypracovať ministerstvo životného prostredia. Tento dokument považujem za najzávažnejší, lebo práve v ňom majú byť identifikované všetky riziká aj alternatívy pre občanov. Vydávanie súhlasov bez tohto dokumentu považujem za vrcholne nezodpovedné.

Každá jedna tvrdí, že tá druhá smrdí...
pán Krasnec odmieta... Avšak tí čo boli 28.9.2016 na skládke a vzali na seba riziko pričuchnúť k odvetraniu telesa skládky jednohlasne potvrdili, že toto je ten smrad čo sa večermi a ránami šíri mestom. V samotnom areáli skládky bolo možné identifikovať viacero druhov zápachu. U bioplynovej stanice je možné, že produkuje rovnaký zápach(degradácia biol. materiálu bez prístupu vzduchu), ale asi ťažko počas mesačnej odstávky... Kanalizácia a bitúnok môžu byť zdrojmi zápachov, ale tie sú jasne špecifické a nezameniteľné. Odvádzať k nim pozornosť je snáď už len prejavom zúfalstva
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Už ste čítali?