PEZINOK. Malokarpatská komunitná nadácia REVIA si pripomína 20. výročie svojho založenia. Okrem bilancovania to robí výstavou v parku na Radničnom námestí v Pezinku, ktorá potrvá do konca júla.
"Sme druhou najstaršou komunitnou nadáciou nielen na Slovensku, ale aj v krajinách V4. Ako jediní v regióne prerozdeľujeme financie pre ľudí," uviedla pre TASR správkyňa nadácie Drahoslava Finková. Táto verejnoprospešná nezisková organizácia vznikla v roku 1996 ako komunitné združenie Sami Sebe. Zakladajúcimi členmi boli mesto Pezinok, Klub podnikateľov mesta Pezinok, Alternatívne spracovanie odpadov a EQ Klub.
V nasledujúcom roku začala realizovať najdlhšie trvajúci grantový program, v rámci ktorého doteraz bolo podporených 890 projektov v celkovej sume 254.450 eur.
Dnes pôsobí v celom regióne
Po rozšírení pôsobnosti na mestá a obce malokarpatského regiónu (2000) nastala zmena právnej formy aj názvu na REVIA Malokarpatská komunitná nadácia (2001). O dva roky neskôr z lokálnych zdrojov do nadačného majetku získala prvý milión slovenských korún. V roku 2004 realizovala projekt PK Net s najväčším komunitným dosahom, do ktorého bol zapojený každý piaty Pezinčan.
Medzi úspechy nadácie možno zaradiť cezhraničný projekt Múzy nás spájajú realizovaný v partnerstve miest Pezinok a rakúskeho Neusiedl am See (2007) i projekt Za čistejší Saulak s najväčšou účasťou 240 dobrovoľníkov v jeden deň (2008). Za najlepšiu výročnú správu za rok 2008 získala nadácia ocenenie v kategórii elektronických ročných správ neziskových organizácií (2009).
Jej projekt PHO/Park hrania a oddychu bol v roku 2011 ocenený v kategórii najlepší dobrovoľnícky projekt Bratislavského kraja. "Za 20 rokov nadácia získala a priniesla do regiónu viac ako 1.600.500 eur," potvrdila Finková.
Pomoc musí byť adresná
Komunitné nadácie sú miestne alebo regionálne. Sprostredkúvajú finančnú podporu od jednotlivcov, firiem a samospráv k dobrovoľným občianskym iniciatívam a neziskovým organizáciám, ktorým umožňujú efektívne využiť financie na rôznorodé verejne prospešné aktivity. Podporujú pozitívne zmeny v komunite.
Nie sú úzko zamerané na určitú časť populácie, ale pomáhajú pri zvyšovaní kvality života v rôznych oblastiach, akými sú deti a mládež, sociálna tematika, zlepšovanie prostredia či kultúra a vzdelávanie. Pracujú s ľuďmi, ktorí radi pomáhajú iným a dobrovoľne prispievajú k rozvoju regiónov.
Ponúkajú darcom rôzne spôsoby, ako môžu darovať aj napĺňať svoje vlastné predstavy o najpálčivejších potrebách komunity i ako sa bude dar používať.
Podľa Finkovej prvá komunitná nadácia bola založená v USA v roku 1914. Dnes patria komunitné nadácie k najdynamickejšie sa rozvíjajúcim formám strategického darovania na svete. Na Slovensku sa tento typ organizácie udomácnil v roku 1994. V súčasnosti u nás pracuje 12 komunitných nadácií, z ktorých osem je členom Asociácie komunitných nadácií Slovenska.