SENEC,PEZINOK. Vo štvrtok 12. mája večer sa Hlavnom námestí v Senci uskutoční odovzdávanie ocenenia Zamestnávateľ bez predsudkov. Občianske združenie TENENET sa tak rozhodlo oceniť firmy, ktoré dokážu vytvoriť pracovné miesta aj pre zdravotne postihnutých.
Napriek tomu, že zamestnávanie hendikepovaných ľudí prikazuje zákon každej firme nad 20 zamestnancov, množstvo z nich radšej zaplatí pokutu. Druhou možnosťou je, že si firma, ktorá hendikepovaných nezamestná priamo objedná služby alebo výrobky od chránenej dielne.
Podľa štatutárky združenia Eleny Kopcovej počet ľudí s postihnutím, ktorí sa uplatnia na trhu práce je stále málo, môže za to aj nízka informovanosť a predsudky, voči týmto ľuďom. Zároveň však dodáva, že počet firiem, ktoré musia takúto pokutu platiť je stále menej. „Od roku 2011 má zamestnávanie ľudí so ZP vo všeobecnosti stúpajúcu tendenciu. Zamestnávatelia skôr zamestnajú ľudí so 40 až 70 percentnou mierou poklesu schopnosti zárobkovej činnosti, na Slovensku je až 75 tisíc osôb so ZP zamestnaných, z toho 38 tisíc je vo firmách s viac ako 20 zamestnancami a teda povinnosťou zamestnávať ľudí so ZP a takmer rovnako u menších firmách, ktoré túto povinnosť nemajú. Teda tá ochota zamestnávateľov tu skutočne je a tento potenciál je treba využiť. Mierne stúpa aj počet firiem, ktoré zadávajú zákazku chráneným dielňam a pracoviskám. Túto ochotu firiem založenú na princípe sociálnej solidarity využívajú najmä menej ekonomicky schopné chránené dielne a pracoviská, ktoré zamestnávajú ľudí s ťažkým kombinovaným zdravotným postihnutím a nie sú schopné sami bez pomoci úspešných firiem uspieť v konkurenčnom prostredí voľného trhu, spresnila Kopcová. Ocenila by tiež, ak by sa zmenil prístup štátu a namiesto pokuty pre firmy, ktoré si túto povinnosť nesplnili by motivoval tie, ktoré sa v tomto smere správajú zodpovedne.
Práve propagácia zamestnávateľov, ktorí dajú šancu aj ľuďom s postihnutím je podľa Kopcovej dôležitá. Dokáže tak narúšať predsudky zabehnuté predsudky.
„V tomto prvom ročníku sme sa rozhodli oceniť organizácie, ktoré prijímajú (teda upravujú alebo vytvárajú nové pracovné miesta) našich klientov - mladých ľudí so ZP, ktorým sme sa venovali v rámci 2-ročného projektu z programu Erasmus+ pre mládež so zameraním na znevýhodnenú mládež, uzatvára Elena Kopcová.