BRATISLAVA. Národná diaľničná spoločnosť zverejnila komplexnú dokumentáciu ku diaľničnej križovatke Triblavina. Verejnosti sú tak prístupné výkresy, dopravno-inžinierske údaje, technicko-ekonomické vyhodnotenia, koncepčná štúdia či koordinačná situácia na diaľnici D1 medzi Bratislavou a Sencom. Zverejnenie komplexnej dokumentácie prisľúbil na verejnom odbornom rokovaní s dotknutými samosprávami na Úrade Bratislavského samosprávneho kraja generálny riaditeľ NDS Róbert Auxt po tom, čo predseda BSK Pavol Frešo i zástupcovia samospráv upozornili, žecelkové dopravno-inžinierske prieskumy neboli verejne dostupné, a tak sa s nimi nemohli oboznámiť.
Dokumentácia má verejnosti poskytnúť odborný pohľad, prečo sa pôvodne navrhované riešenie diaľnice D1 a križovatky Triblavina so šiestimi pruhmi, so súbežnými kolektormi po oboch stranách diaľnice, v nadväzujúcom projekte pre stavebné povolenie mení na diaľnicu s ôsmimi pruhmi bez kolektorov.
Proti týmto zmenám spustili vo februári obyvatelia Bernolákova, Chorvátskeho Grobu a Ivanky pri Dunaji petíciu, pretože sa obávajú rizika dennodenného kolapsu dopravy. Pred niekoľkými týždňami bola za prestavbu diaľnice D1 a križovatky Triblavina so súbežnými kolektormi a v súlade s vydanými povoleniami z roku 2013 spustená aj ďalšia petícia.
Zástupcovia petície za prestavbu diaľnice so súbežnými kolektormi a výstavbu križovatky Triblavina v súlade s vydanými povoleniami z roku 2013 podali minulý týždeň podnet na Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) a Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). Požadujú v ňom, aby úrady preskúmali zbytočné vynakladanie finančných prostriedkov na projektovú dokumentáciu, ktorú nebude možné realizovať.
NDS na verejnom rokovaní v Úrade BSK uviedla, že prestavba diaľnice D1 a križovatky Triblavina podľa pôvodného navrhovaného riešenia by spôsobila problémy v doprave. Riešenie, ktoré sa v minulosti dostalo aj do územného plánu BSK, už podľa NDS nie je aktuálne a znamenalo by také dopravné problémy, aké sú napríklad na bratislavskom Prístavnom moste.
Pre TASR zároveň NDS uviedla, že stavebné práce v križovatke Triblavina sú realizované v súlade s právoplatným stavebným povolením. Ako tvrdí, zmenu technického riešenia na tejto stavbe navrhla tak, že nerozširuje územie pre diaľnicu nad rámec vydaného územného rozhodnutia. "Zmena technického riešenia teda nemôže byť v rozpore s územným rozhodnutím, keďže nové technické riešenie nezaberá územie nad rámec tohto rozhodnutia," povedala Žgravčáková.
Dopravno - kapacitné posúdenie stále chýba
Navrhované technické riešenie podľa jej slov súvisí so zefektívnením predmetnej stavby, ako aj nadväzujúcimi úsekmi medzi Bratislavou a Sencom v rámci skapacitnenia diaľnice D1.
Napriek tomu, že zverejnenie dokumentácie je istý posun v prístupe NDS k celej veci, petičný výbor stále trvá na svojom doterajšom stanovisku. To pre nás zopakoval jeden z jeho členov Milan Grožaj.
„Zástupcovia petície okrem už spomenutými podnetmi v správe TASR, trvajú na skutočnosti, že na verejnom rokovaní v Úrade BSK, investičný riaditeľ NDS a ani vedúca investičného oddelenia NDS nepodali žiaden dôkaz, napríklad relevantné dopravno- kapacitné posúdenie, z ktorého by bolo zrejmé, že prestavba diaľnice D1 a križovatky Triblavina podľa pôvodného navrhovaného riešenia by spôsobila problémy v doprave. Je to iba ich ničím nepodložené tvrdenie. Zástupcovia petície naopak na základe dopravnej štúdie „D1 Bratislava – Trnava, skapacitnenie diaľnice“ ktorú spracovala spoločnosť ATELIÉR DS s.r.o. pre potreby ministerstva dopravy a NDS, tvrdia, že problémy v doprave spôsobí práve nevybudovanie rozšírenia diaľnice vrátane obslužných kolektorov tak, ako bola schválená,“ napísal v stanovisku Grožaj.
Ďalej vysvetľuje, že zdržanie výstavby spôsobila práve NDS, keďže základe príkazu stavebného dozoru, prerušili stavebné práce na križovatke Triblavina. Podľa Grožaja je tvrdenie NDS, že zmena technického riešenia nie je v rozpore so stavebným povolením nepravdivé.
"Stavbu zdržuje NDS"
„V záväznej časti územného plánu BSK nejde o to, či nové technické riešenie nezaberá územie nad rámec územného rozhodnutia, čo tvrdí hovorkyňa NDS Žgravčáková. V záväznej časti územného plánu je jasne definovaná úloha kolektorov a je aj súčasťou výkresovej časti. Tu ide o to, že bývalé vedenie NDS chcelo nezákonne zmeniť koncepciu rozšírenia diaľnice s obslužnými komunikáciami na rozšírenie diaľnice bez kolektorov a odstrihnúť tak všetky napojenia okolitých obcí prostredníctvom miestnych komunikácií na obslužné komunikácie a z nich na diaľnicu, tak ako to je odsúhlasené vyprojektované a zákonne povolené v pôvodnom riešení rozšírenia diaľnice D1 na šesťpruh + kolektory,“ vysvetľuje Grožaj.
Na záver spochybňuje argumenty o ušetrení financií. „Nezanedbateľný je aj fakt, že projektová dokumentácia na stavebné povolenie bola zastavená tesne pred expedíciou a NDS túto prácu bude musieť projektantom zaplatiť. Takže duplicita pri objednávaní projektovej dokumentácie bude znamenať zbytočné výdavky zo štátneho rozpočtu, ktoré sa mohli použiť inde. Zástupcovia petície naďalej trvajú na tom aby realizácia križovatky Triblavina ihneď pokračovala podľa schválenej projektovej dokumentácie. Zdržanie stavby bývalým vedením NDS o jeden rok od druhej polovice mája minulého roku do dnešných dní je pri dopravnej situácii v Bratislave a okolí pre občanov nášho regiónu katastrofa,“ uzatvára stanovisko.
Autor: KS