PEZINOK, SENEC. V priebehu januára polícia eviduje niekoľko podvedených dôchodcov v kraji. Páchatelia najprv starých ľudí kontaktovali telefonicky a vydávali sa za ich príbuzných, ktorí sa náhle ocitli v tiesni. Vo viere , že ide naozaj o príbuzných, prišlo podobným spôsobom niekoľko dôchodcov o svoje úspory.
Zároveň vydala niekoľko odporúčaní. V prípade, že seniora osloví príbuzný so žiadosťou o pomoc, mal by si pravdivosť overiť spätným telefonátom alebo u ďalších príbuzných.
Seniori by nemali veriť výhovorkám o chorobe a zmene hlasu v telefóne.
Neotvárať neznámym ľuďom, ktorí ponúkajú výhru, vyšší dôchodok alebo výhodný predaj. V prípade, že sa osoba predstaví ako zamestnanec plynární, elektrární, prípadne iných inštitúcii, musia predložiť preukaz. Energetické spoločnosti, vodárne, či poisťovne nikdy nenosia preplatky ku klientom a nevyplácajú ich na ruku, peniaze vždy posielajú poštou alebo na účet.
Seniori sa nechajú oklamať aj emotívnymi príbehmi. Podvodníci ich preto oslovujú na ulici a žiadajú o pomoc napríklad pre priateľa po nehode. Ako zábezpeku ukazujú tašku s peniazmi v inej mene. Ani v tomto prípade by však seniori nemali nechať obmäkčiť.
Pozor aj pri podpise zmlúv, tie by si mali najprv dôkladne prečítať a prekonzultovať s právnikom alebo s príbuznými.
A rada od polície na záver znie, aby seniori udržiavali dobré vzťahy so svojim okolím, susedmi, príbuznými, známymi, ktorí im v prípade potreby dokážu pomôcť a poradiť.
Ako dodáva hovorca Krajského riaditeľstva policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff v prípade, že obyvatelia spozorujú neznámych ľudí, ktorí sa správajú podozrivo, nech neváhajú kontaktovať políciu na čísle 158.
Autor: KS