PEZINOK. To, že Pezinok má aj medzinárodne uznávaných grafikov, potvrdzuje súčasná výstava v Mestskom múzeu. "Je z našich zbierok a rozhodli sme sa predstaviť Pezinčanom veľké mená slovenskej grafiky aj v zahraničí úspešných autorov, ktorí žijú v našom meste. Nimi sú Igor Piačka, Katarína Vavrová, Peter Uchnár, Nana Furyia, zo starších Jozef Baláž a výstava je doplnená Danicou Tykovou. Sú tu diela od 80. rokov 20. storočia, posledné sú datované rokom 2012. Týmto spôsobom im vzdávame úctu a vďaku za to, že tvoria to, čo tvoria," uviedla pre TASR riaditeľka múzea Petra Pospechová.
Baláž má na konte 150 poštových známok
Najstaršie diela (Dcéra Slávy a Pokus o lietanie) sú od už nežijúceho Jozefa Baláža. Tento zaslúžilý umelec (1977) je aj nestorom našej známkovej tvorby a jeho drobná grafika predstavuje takmer 150 vydaných poštových známok. Za ňu aj knižnú ilustráciu získal viacero domácich a zahraničných ocenení (Taliansko, NDR, Rakúsko). V roku 2001 mu prezident udelil štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy.
Uznávaní sú aj vzahraničí
Katarína Vavrová študovala na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) na oddelení knižnej ilustrácie u profesorov Albína Brunovského a Karola Ondreičku. Aj ona sa môže pochváliť mnohými oceneniami. Z významných slovenských je to Cena Martina Benku (2006) či Cena slovenskej vlády za prezentáciu Slovenskej republiky v zahraničí (1997). Ceny Grand Prix jej udelili v Maďarsku (1990) a Japonsku (2005), ďalšie medaily a ceny za ilustráciu, exlibris, kresbu, grafiku v Kanade, Poľsku, ČR a inde. Medzinárodne úspešný je aj ďalší bývalý študent profesora Albína Brunovského Igor Piačka, ktorý je tiež členom grafickej skupiny G-Bod a Spolku grafikov. Je držiteľom Ceny Ľudovíta Fullu za ilustráciu (2007). Za grafiky, ilustrácie a známkovú tvorbu získal rôzne ocenenia v ČR, Číne, Poľsku, Japonsku, Rumunsku, Francúzsku či Kanade.
Peter Uchnár študoval v Ateliéri voľnej grafiky a knižnej ilustrácie VŠVU u profesora Dušana Kállaya. Je držiteľom niekoľkých cien z vrcholného svetového podujatia knižnej ilustrácie - Bienále ilustrácií Bratislava. Získal aj prestížne ceny za ilustrátorskú tvorbu: v súťaži o Najkrajšiu knihu Slovenska (1998, 2003, 2008 a 2010), Cenu Ministerstva kultúry SR za vynikajúce ilustrácie (1999, 2004, 2009 a 2011), Cenu Ľudovíta Fullu (2005), Čestné uznanie IBBY (2006) či Výročnú cenu vydavateľstva Albatros (2011). Pôvodom Japonka Nana Furyia je manželka Petra Uchnára, s ktorým býva v Pezinku. Na výstave má litografie z cyklu Samota. Expozíciu v múzeu spestrujú obrazy Koláž a zo série Noc od ďalšej Pezinčanky Danice Tykovej.