PEZINOK. Rok 2015 sa niesol v duchu 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra. Keďže v Modre prežil posledné roky svojho života a je tu aj pochovaný, atmosféra roku Ľudovíta Štúra sa našim regiónom niesla o to viac. Aj vďaka tomuto výročiu sa opravy dočkalo jeho múzeum sídliace v izbe, v ktorej pred 160. rokmi zomrel. Keď už sme pri opravách pamiatok, rozsiahlou rekonštrukciou prešiel aj bývalý domov spisovateľov Budmerický kaštieľ. Jeho nové využitie zatiaľ nie je jasné. Môže slúžiť ako pobytové zariadenie Ministerstva kultúry alebo ako múzeum. Chátrajúca historická pamiatka na Holubyho ulici v Pezinku zasa počas rekonštrukcie odhalila svoje ukryté poklady v podobe renesančného sgrafita.
Nekonečné rozkopávky
Minulý rok môžeme pokojne označiť ako rok rozkopaných ciest. Od mája až do decembra trvala uzávera centra Modry pre opravu koryta Stoličného potoka a kanalizácie. Opravy ešte nejaký čas potrvajú, ale Štúrová ulica je opäť priechodná a tak aspoň jej obyvatelia a podnikatelia si konečne vydýchli. Počas uzávery totiž majitelia prevádzok prichádzali o tržby a spolu s obyvateľmi aj o trpezlivosť. Rozkopané však neboli len ulice Modry. Niekoľko ďalších obcí v minulom roku budovalo kanalizáciu. Častá, Dubová, časť Modry Kráľová sa pustili do náročných, ale potrebných projektov. Tie sa však nikdy nezaobídu bez komplikácií a nedorozumení. Inak to nebolo ani v tomto prípade. Obyvatelia sa sťažovali na zdĺhavosť celej výstavby, drzosť niektorých robotníkov, aj na sťažený prístup k vlastným obydliam. Podobne ako v prípade Modry aj tu ešte nie sú všetky práce hotové. Na radosť mnohých sú však prejazdné hlavné cesty.
Dopravnej situácii koncom roka neprospelo ani spustenie ďalšej etapy BID. Jedným slovom by sa nástup nového systému dal označiť ako chaos. Vtipy, že je jednoduchšie kúpiť si auto, ako lístok na BID mnohým zneli ako realita.
Niektoré projekty sú zatiaľ len na papieri
Začiatkom minulého roka sa objavila informácia o zámere súkromného investora vybudovať pod Červeným Kameňom ZOO. Návštevníci tu mali obdivovať najväčší chov malých primátov v strednej Európe. Po prvotnom ošiali a búrlivej diskusii sa na tento projekt pomaly zabúda. Stavať sa pritom malo začať už na jar minulého roku. Dnes je okolo ZOO ticho, internetová stránka síce existuje, ale je prakticky nefunkčná.
Ďalším doposiaľ nezrealizovaným zámerom je zimný štadión v Pezinku. Dnes už pripomína nekonečný príbeh. Aj keď investor má stále platnú nájomnú zmluvu, musí zaplatiť pokutu 100-tisíc eur za to, že štadión ešte nestojí. Predĺženie doby výstavby poslanci neschválili ani na druhý pokus a dnes nie je jasné kedy a či vôbec investor Aréna Pezinok štadión postaví. Nezainteresovanému sa môže zdať, že téma zimného štadiónu je dnes v prvom rade hnacím motorom vzájomných prekáračiek medzi primátorom Solgom a združením Srdce Pezinka. V súvislosti s výstavbou štadióna sa v decembri primátor vyjadril, že plánuje vypísať referendum. Táto možnosť je síce demokratickým riešením závažných otázok, ale nie vždy úspešná. O tom sa vlani presvedčilo vedenie Modry. Občania mesta mali rozhodnúť, či má mesto pokračovať v zdĺhavom súdnom spore alebo radšej vyplatiť mimosúdne vyrovnanie podnikateľovi, ktorému na pozemok padol kus historického opevnenia mesta. Náklady na referendum predstavovali sumu zhruba 5-tisíc eur, to je nič v porovnaní s takmer 300-tisíc eurami, ktoré požadoval podnikateľ. Lenže pri účasti necelých dvoch percent voličov to boli vyhodené peniaze. Po prijatí uznesenia k neplatnému referendu je jasné, že súdny spor bude pokračovať.
Nepríjemnou pre mnohých Pezinčanov je aj kauza pezinskej skládky. Rozsudok Najvyššieho súdu Pezinku tiež nepomohol a na výsledok celého prípadu budeme musieť ešte počkať.
Turistický ruch ožíva
K úspechom určite patrí rozvoj regiónu v oblasti turistického ruchu. Vinárska tradícia, s ktorou je okolie Pezinka späté, pomáha naštartovať turizmus. Rôzne akcie ako Deň otvorených pivníc, Vinobranie a ďalšie lákajú čoraz viac turistov. Tí okrem dobrého vína a gastronómie môžu v regióne spoznávať aj kultúrne a prírodné pamiatky. Medzi najnavštevovanejšie hrady na Slovensku stále patrí Červený Kameň, ktorý si priazeň návštevníkov zachováva nielen pozoruhodnými zbierkami, ale aj sprievodnými akciami počas celého roka.