MONTEPRANDONE/PEZINOK. Vždy platí, že Vianoce sú najkrajšie doma v kruhu najbližších. Tí sú však niekedy ďaleko, preto sme sa rozhodli prvýkrát stráviť Vianoce mimo Slovenska.
Taliansko je veľká krajina a podobne ako u nás sa vianočné zvyky líšia. V tomto článku sa dozviete, ako slávia Vianoce na pomedzí regiónov Marche a Abruzzo v strede Talianska.
Čakanie na príchod Spasiteľa
Štedrému dňu hovoria Taliani Vigilia, spoločné máme to, že v tento deň nejeme mäso. Vidieť zlaté prasa v Taliansku záujem nemajú, takže žiaden prísny pôst od jedla sa cez deň nekoná. Podľa toho sa líši aj čas Štedrej večere. Z domu som bola zvyknutá, že sme k stolu sadali už o pol šiestej, vďaka pôstu aj náležite hladní. V Taliansku sa večera začína zhruba o deviatej. K stolu si sadajú celé rodiny, často aj viac ako dvadsať ľudí. Otázka s kým budete na Štedrý večer je pred Vianocami úplne bežnou témou. Dôležité je, aby nikto nebol sám, preto je normálne, že okrem členov rodiny sedia pri stole aj priatelia, známi, či susedia.
Pre zaujímavosť, výzdoba domov v Marche sa podobá tej našej, aj keď stromčeky si Taliani zdobia už 8. decembra na sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Ale napríklad v okolí Neapola si namiesto stromčekov ľudia stavajú Betlehemy. Kvôli poriadnemu Betlehemu sú schopní presťahovať polovicu obývačky. Okrem tradičných figúrok Svätej rodiny, pastierov a zvierat si do Betlehemu kupujú postavičky pápežov, hercov alebo futbalistov. V nejednej domácnosti je súčasťou vianočnej výzdoby aj Marek Hamšík.
Večera trvá aj tri hodiny
Ale späť do Marche. Štedrá večera je tu naozaj štedrá až až. Menu obsahuje najmä jedlá z rýb, nedá sa však hovoriť o typickej vianočnej rybe, akou je u nás kapor. Počas deväťchodovej večere sme ochutnali nakladané rybičky, rybacie rizoto, koláčiky z lístkového cesta s tuniakom, krevety, fritovaného mečúňa, fritované chobotničky a kalamáre. Majonézový šalát, tu ho volajú ruský, je obľúbený aj v Taliansku. Ako dezert sa podávali opekané karamelizované mandle, tiramisu a typické vianočné koláče panettone a pandoro. Na stole nesmie chýbať víno a ako digestív anýzový likér sambuca alebo citrónové limoncello. Po večeri, ktorá trvá asi tri hodiny idú na polnočnú omšu alebo sa do neskorej noci zabávajú rozhovormi a hraním kariet.
V noci príde Otec Vianoc
Rozdiel je aj v spôsobe obdarovávania. V Taliansku nosí darčeky Babbo Natale, teda Otec Vianoc, ktorý vyzerá ako nám oveľa známejší Santa Claus. Talianske deti si nájdu darčeky pod stromčekom na 1. sviatok ráno. Okrem tradičných darov, teda kozmetiky, oblečenia, kníh či elektroniky, sa dospelý veľmi často obdarúvajú darčekovými košmi s jedlom. Už od začiatku decembra môžete v obchodoch nájsť hotové koše obsahujúce panettone, víno, syry, suché salámy a iné typické trvanlivé dobroty.
Aj keď talianske deti nedostávajú sladkosti na Mikuláša, o sladké prekvapenia nie sú ochudobnené ani tu. Miesto neho prichádza na sviatok Troch Kráľov bosorka Befana, ktorá sladkú nádielku rozdáva do ponožiek.
Vianočné voľno trávia Taliani rovnako ako my, návštevami, zábavou s priateľmi, prechádzkami, či sledovaním televízie.