PEZINOK. Mestám a obciam vyplývajú zo zákona povinnosti, ktoré sa týkajú zabezpečenia hlasovania.
Rozdelenie voličov do okrskov určuje starosta, ktorý je povinný zabezpečiť bezproblémový prístup voličov do velebných miestností. Imobilní pacienti majú nárok voliť do prenosnej volebnej urny, ktorú im prinesú vybraní členovia okrskovej volebnej komisie.
Volebný okrsok by mal zahŕňať zhruba tisíc voličov. Zoznamy voličov vedie obec a každý občan s volebným právom si môže overiť, či je v zozname zapísaný a či sú jeho údaje presné.
Najneskôr 25 dní pred voľbami musí obec doručiť každému voličovi oznámenie o čase a mieste konania volieb ako aj stručný návod ako upraviť hlasovací lístok.
Voličský preukaz si vybavte včas
Volič, ktorý sa v čase konania volieb nebude nachádzať v mieste trvalého pobytu môže požiadať o voličský preukaz, s ktorým môže hlasovať kdekoľvek na Slovensku. Osobne môže požiadať najneskôr jeden pracovný deň pred voľbami. O voličský preukaz môže požiadať aj písomne alebo elektronicky. Tu je však lehota dlhšia. Žiadosť musí byť na Obecný úrad doručená najneskôr pätnásť pracovných dní pred voľbami, teda 15. februára budúce roka.
Kampaň podľa pravidiel
Volebná kampaň sa oficiálne začala dňom vyhlásenia volieb a skončí sa 48 hodín pred voľbami. Potom začne plynúť moratórium, ktoré skončí uzavretím volebných miestností.
Pravidlá uverejňovania volebných plagátov a letákov vo verejnom priestore určuje obec. Podmienky stanoví vo VZN a vyčlenená plocha pre jednotlivých kandidátov musí spĺňať pravidla rovnosti. To znamená, že každá politická strana by mala dostať rovnaký priestor na svoju kampaň. Parlamentné voľby sa budú konať v sobotu 5. marca.
Autor: KS