BUDMERICE. Priestorová situácia základnej školy s materskou školou v Budmericiach je kritická. Škola a škôlka kapacitne nestačia
Problémom je, že základná a materská škola sídlia v jednej budove. Ako poznamenala zástupkyňa riaditeľky na materskej škole Ingrid Lehnertová, ZŠ zabrala dve miestnosti pre svoje účely, ktoré predtým využívali predškoláci. V starej budove zostali ešte dve triedy, štyri ďalšie sú v prenajatých priestoroch hotela, kde sa 700 m2 dočasne prerobilo na škôlku.
"Máme veľký prírastok detí do škôlky a ako pribúdajú v škôlke, tak aj v škole. Doteraz sme mali väčšinou v ročníku jednotriedky, posledné štyri roky nám pribúdajú dvojtriedky. Tento školský rok navštevuje základnú školu 267 žiakov."Ak si však chceme udržať občanov a nechať obec rozrastať sa, tak musíme poskytnúť takéto zariadeni," povedal starosta obce Jozef Savkuliak.
Ani táto kapacita však nepostačuje. Sú schválené výstavby nových rodinných domov, vznikajú nové lokality, pričom za štyri roky počet obyvateľstva narástol o približne 350. Teraz sa pohybuje približne na úrovni 2440.
V súčasnosti navštevuje materskú škôlku 93 detí, avšak 22 žiadostí o prijatie sa z kapacitných dôvodov zamietlo. Do marca budúceho roka očakáva viacej žiadostí, pretože k nim pribudnú nielen tie nevybavené, ale aj noví záujemcovia. "Zvykneme si vyžiadať výpis z matriky o tom, koľko detí sa narodilo, aby sme približne vedeli, čo môžeme očakávať ku dňu zápisu," konštatovala riaditeľka materskej školy Ingrid Lehnertová.
Plno je aj v okolitých obciach
Pre rodičov detí, ktoré nemohli umiestniť do materskej školy zostáva jediým riešením skúsiť šťastie okolitých obciach. Množstvo detí z Budmeríc navštevuje materskú školu v neďalekej Štefanovej. Ako však povedala učiteľka MŠ Štefanová Mária Fraňová, "Zvyšuje sa nám počet detí v obci a prednostne musíme prijať tie, takže pre detí z okolia nám už nezostáva veľa miesta." Niekoľko rokov do zadu bolo bežné, že do tejto školky chodilo viac detí z Budmeríc ako domácich, dnes sa však aj táto obec rozrastá a detí pribúda.
Jednou z možností ako vyriešiť tento problém, sú podľa starostu zdroje z eurofondov v rámci aktuálneho programového obdobia 2014 až 2020.
Základná škola je už tri roky vynovená. Dopomohla jej k tomu udalosť z 22. mája 2012, kedy pravdepodobne v noci praskol na prvom poschodí ventil v dievčenských záchodoch a valiaca sa voda zaplavila triedy a miestnosti aj na prízemí. Zničené boli drevené parkety, elektronika používaná pri výučbe, nasiakli stropy i steny. Voda poškodila tiež elektroinštaláciu.
Zastupiteľstvo sa po tomto rozhodlo školu kompletne zrenovovať. "Budova bola postavená v roku 1962 a do roku 2012 sa do nej neinvestoval ani cent. Boli tam napríklad okná, ktoré sa dali zatvoriť iba s klincom," opísal situáciu starosta.
Časťou financií prispel obvodný úrad, odbor školstva, zvyšok išiel z našetrených zdrojov obce. Rekonštrukcia sa vyšplhala na zhruba 164.000 eur. V škole sú nové liate podlahy, potery, zárubne, nové vybavenie tried, elektroinštalácia, osvetlenie, sádrokartónové stropy, vystierkované triedy, nové sociálne zariadenia, okná. "Zrekonštruovali sme nielen vytopené priestory, ale aj druhé krídlo, kde bola počítačová miestnosť, kabinety, riaditeľňa a zborovňa," uviedol Savkuliak.ˇ
Vyučovanie v provizóriu malo svoje čaro
Deti sa asi dva mesiace učili v náhradných priestoroch. Tie im poskytlo ministerstvo kultúry v Budmerickom kaštieli. Vyučovací proces prebiehal aj v parku. Učitelia spolu s deťmi sedeli pod stromami a vyučovalo sa priamo v prírode.
Jedným z nich bol učiteľ Michal Málik, ktorý je na škole siedmy rok. "Budem na to dlho spomínať. Na jednej strane bolo síce treba dávať pozor na deti, aby niečo nerozbili, keďže sme boli vo vzácnych priestoroch, ale na druhej strane nám to dalo zážitky na celý život. Ak by sa dalo, tak by som tam učil stále," povedal s úsmevom.
Napriek tomu, že do školy pribudla informačná a komunikačná technológia, bol by rád, keby sa zaviedlo využívanie tabletov prepojených s interaktívnou tabuľou. "Nesmieme zaspať niekde v stredoveku alebo na tradičných spôsoboch vzdelávania a vyučovania. Deti treba pripravovať na nový svet, ktorý vzniká, na využívanie nových technológií," poznamenal. Podľa neho sa však zmenil tiež prístup rodičov. Pokiaľ kedysi za zlé známky rodičia karhali svoje deti, teraz prídu karhať učiteľov.
Autor: KS