BUDMERICE. Národná kultúrna pamiatka, roky známa ako dom spisovateľov, bola pred rekonštrukciou v zlom technickom stave. Ministerstvo kultúry ešte na jar tohto roku predpokladalo, že rekonštrukcia, ktorá sa začala vlani v septembri potrvá do konca roka. Dnes sa však zdá, že bude hotová už koncom októbra.
Obnovený kaštieľ, nové využitie
Literárny fond, ktorý kaštieľ využíval viac ako 50 rokov sa musel vysťahovať v polovici roka 2011, keď mu vypršala nájomná zmluva.
Po dokončení opráv sa budmerický kaštieľ stane účelovým zariadením Ministerstva kultúry. Svoje využitie nájde ako priestor na organizovanie kultúrnych podujatí, workshopov, či konferencií. Ministerstvo bude kaštieľ poskytovať aj Literárnemu, Hudobnému fondu, Fondu výtvarných umení a Audiovizuálnemu fondu a iným umeleckým a profesijným zoskupeniam či ostatným rezortom štátnej správy.
Od septembra minulého roku, kedy sa opravy začali, museli odvlhčiť základy, opraviť fasádu a vymeniť rozvody vody a plynu. Po oprave kotolne vymenili všetky radiátory. Kaštieľ dostal aj novú sanitárnu techniku a koberce. Pod dozorom pamiatkárov mu zrenovovali okná a zárubne.
Počas rekonštrukcie je historický nábytok kaštieľa uložený v depozitári hradu Červený Kameň a po dokončení všetkých prác ho vrátia naspäť do Budmeríc.
Skvost romantickej architektúry
Budmerický kaštieľ dala koncom 19. storočia postaviť rodina Pálffyovcov. V období romantizmu bolo trendom využívať prvky historických slohov napríklad renesancie, alebo gotiky. Pri stavbe sa architekt inšpiroval renesančnými zámkami na rieke Loira vo Francúzsku.
Ján Pálffy bol vášnivý poľovník, kaštieľ mu slúžil ako poľovnícke sídlo. Rodine Pálffyovcov patril až do roku 1945, keď emigroval jeho posledný majiteľ.
Potom ako prešiel do vlastníctva štátu, fungoval ako Dom slovenských spisovateľov na účely rekreácie a tvorivej činnosti.
Kaštieľ je obklopený anglickým parkom a v jeho blízkosti po ceste na Červený Kameň, dal Ján Pálffy postaviť kaplnku zasvätenú Panne Márii Lurdskej, ktorá stojí dodnes.