SENEC, PEZINOK. Lavičky, smetné koše a dopravné značky patria medzi časté terče vandalov. Po ich útokoch zostávajú rozbité, vyvalené či posprejované. Niektoré sú ničené opakovane. Mesto ich osadí niekoľkokrát, s čím sú spojené náklady. Po viacerých neúspešných pokusoch sa môže stať, že samospráva od toho nakoniec upustí.
Najnovší prípad zo Senca sa týka značky, ktorá upozorňuje na priechod pre chodcov pri supermarkete Jednota. Podľa hovorkyne seneckej radnice Martiny Ostatníkovej ju už osadzovali trikrát.
Najprv ju niekto odmontoval, aby mohol na ceste parkovať. Po osadení novej dalo mesto roztĺcť matky, aby sa nedala odmontovať. Vandal ju zastriekal. Značku mesto opäť vymenilo,“ opísala Martina Ostatníková.
Ako dodáva, obyvatelia Sokolskej a majitelia áut, ktoré tu parkujú, túto značku privítali a každý zásah vandala hlásili na mesto. „Nejde o diskutabilné osadenie značky. V tomto prípade asi aj poznáme vinníka, ktorý ako jediný vždy po zničení značky parkoval na zakázanom mieste. Nemáme však dôkaz, preto každú opravu muselo opäť financovať mesto,“ dodala hovorkyňa.
V porovnaní s minulosťou začalo mesto používať olemované značky, ktoré majú vyššiu mechanickú odolnosť. Stĺpy sú typizované – zinkové. Osadenie bežnej dopravnej značky stojí podľa hovorkyne asi 150 eur.
„V prípade nových značiek ide podľa všetkého o to, že niektorí ľudia nie sú ochotní prijať zmenu v organizácii dopravy a nechcú sa prispôsobiť. Pri starších značkách dochádza k ich zničeniu najmä počas víkendov a sviatkov a tam sú dôvody rôzne,“ dodala na záver hovorkyňa.
V Pezinku sa prípady opakovaného ničenia dopravných značiek vyskytujú málo. Ako hovorí vedúca oddelenia životného prostredia, komunálnych služieb a dopravy Renáta Klimentová, z času na času nájdu vyvalenú, pokrivenú alebo odlomenú značku.
„Jediným prípadom opakovaného ničenia bola značka, ktorá upozorňuje na prikázaný smer na výjazde zo starej Myslenickej na Myslenickú v Grinave. Po opakovanom zastriekaní sme ju prestali vymieňať.“ Radnica ju osadila celkovo štyrikrát.
Náklady sa podľa vedúcej oddelenia líšia podľa terénu. Iná cena je pri osadení značky do zelene, iná priamo do betónu.
Cena dopravnej značky sa pohybuje od 30 do 40 eur. „Osadenie stĺpika do betónu stojí približne 50 eur,“ povedala Renáta Klimentová.