BRATISLAVA. Malokarpatské múzeum v Pezinku, ktoré dokumentuje vinohradníctvo a vinárstvo pod Malými Karpatmi, oslavuje 55 rokov od svojho opätovného založenia. Pri tejto príležitosti pripravuje od 20. marca výstavu História predmetu, príbeh človeka.
Ako informovala Miroslava Kišoňová z pezinského múzea, výstava bude do 31. mája a jej súčasťou budú sprievodné podujatia pre verejnosť a pedagogické programy pre školské zariadenia. Vstupné na výstavu je jedno euro.
Ako uviedla Kišoňová, výstava návštevníkom predstaví najzaujímavejšie predmety, príbehy ich niekdajších majiteľov a darcov. Súčasťou výstavy bude niekoľko interaktivít či možnosť dotýkať sa vybraných vystavených predmetov.
Týmto spôsobom múzeum nadviaže na svoje aktivity, ktoré uskutočnilo vďaka grantovému systému ministerstva kultúry v rámci programu Kultúra znevýhodnených skupín. Dotácia umožnila sprístupniť expozície múzea nevidiacim návštevníkom prostredníctvom prekladov nosných textov do Braillovho písma a nepočujúcim sprostredkovať informácie v posunkovej reči.
Podľa informácii internetovej stránky www.muzeumpezinok.sk zakladateľom prvého múzea, ktoré bolo skôr pamätná izba, bol František von Meissl (1837 - 1934), člen mestského zastupiteľstva, mešťanosta, rytier, spoluzakladateľ sporiteľne a hasičského spolku. V roku 1905 zhromaždil a vystavil v priestoroch radnice predmety, cínové kanvice, listiny, ktoré pripomínali zašlú slávu cechov. Tieto môžu turisti vidieť v expozícii Malokarpatského múzea.
Za potrebou nadviazať v prerušenej zberateľskej činnosti Meissla stál chemický inžinier Fedor Jamnický. V roku 1960 dosiahol, že v priestoroch vinohradníckeho meštianskeho domu v centre Pezinka založili múzeum, ktorého cieľom bolo dokumentovanie stavu vinohradníctva a vinárstva. Malokarpatské múzeum v Pezinku sa dodnes profiluje ako vinohradnícke múzeum, čoho dôkazom je i najväčšia zbierka vinohradníckych lisov v priestore strednej Európy.