MODRA. V meste Modra možno onedlho vyrastie pavilón primátov. V areáli Zoška, v centrálnej časti rekreačného územia Piesok, ho totiž plánuje postaviť spoločnosť Real Makler. Chovať v ňom chce rozličné druhy primátov v prostredí, ktoré bude pre nich prirodzené.
"Navrhujeme novostavbu doplnkovej funkcie k areálu chaty Zoška, kde bude prebiehať prezentácia primátov a ich druhov, v uzavretom objekte a v samostatných uzavretých teráriách," píše vo svojom zámere investor. Podľa neho tento projekt nadväzujúci na zámer vivária počíta s vybudovaním unikátneho pavilónu so zameraním najmä na malé drápkaté opice.
"Cieľom je množenie vysoko ohrozených druhov a ich spätná reintrodukcia do pôvodného prostredia ich výskytu," vysvetľuje investor.
Spolupráca so svetovými odborníkmi a organizáciami v tomto smere má podľa jeho slov zabezpečiť vo svete zviditeľnenie regiónu Modra a prispieť k celkovému zatraktívneniu areálu Zoška. V ňom sa už teraz nachádza napríklad vzácny kajman klínohlavý, tamarín skákavý, levík zlatohlavý či rodina najmenších opíc na svete kosmáča trpasličieho.
Stavebné práce plánuje spoločnosť začať v máji, ukončiť o dva roky neskôr. Momentálne však prebieha zisťovacie konanie o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.
Do dokumentácie zámeru tak môže nahliadnuť do 29. februára na Mestskom úrade Modra aj verejnosť. V rovnakom termíne môže svoje písomné stanovisko k projektu doručiť Okresnému úradu Pezinok.