PEZINOK. Nový územný plán pripravuje mesto viac ako päť rokov, doteraz však nie je schválený. Radnica sa ho rozhodla obstarať v roku 2009. Minulý týždeň predstavili v kultúrnom stredisku Petíciu za schválenie nového územného plánu mesta Pezinok.
Jej organizátori v nej žiadajú príslušné štátne orgány, aby konali v zmysle stavebného zákona a aby sa schvaľovací proces zbytočne bezdôvodne nenaťahoval. Záujemcovia ju môžu podpísať v kancelárii prvého kontaktu na mestskom úrade. „Ľudia prichádzajú a petíciu podpisujú. Počet podpisov na petičných hárkoch postupne pribúda,“ povedala referentka výstavby a územného plánovania Barbora Zvolenská.
„Podstatou problému schválenia nového územného plánu je skutočnosť, že štátne orgány v niektorých prípadoch vydávali neštandardné stanoviská, následkom čoho proces jeho schvaľovania trvá už viac ako päť rokov,“ uvádza sa v tlačovej správe.
Radnica: Vypustiť regulatív je nezmysel
Vlani v júni radnica požiadala Okresný úrad v Bratislave, aby preskúmal, či je návrh nového územného plánu v súlade s nadradeným územným plánom a či postup jeho obstarania prebehol v súlade s platnou legislatívou. „O mesiac neskôr nám doručili nesúhlasné stanovisko. Podľa ich názoru nebola dorokovaná pripomienka Obvodného banského úradu v Bratislave,“ vysvetlil prednosta Mestského úradu v Pezinku Miroslav Šebesta.
Ako dodal, banský úrad napadol regulatív, podľa ktorého bol „zákaz skládok odpadu“ zaradený medzi neprípustné funkcie. „Vzhľadom na prebiehajúce súdne a správne konanie, ktoré sa týka skládky v lokalite Nová jama, sa obávali možnej retroaktivity nového územného plánu, a preto žiadali regulatív vypustiť,“ povedal Miroslav Šebesta.
Požiadavku považuje radnica za nezmyselnú. „Samotná podstata územného plánu nepripúšťa retroaktivitu, Určuje účel využitia územia do budúcna.“ Ako prednosta povedal pre agentúru TASR, v súvislosti s konaním o povolenie skládky odpadov bude mesto rešpektovať konečný verdikt súdu, no za žiadnych okolností nebude túto kauzu spájať s procesom schvaľovania nového územného plánu.
Prekážalo im príliš všeobecné znenie
Banský úrad má na tento problém iný pohľad. Vo svojom stanovisku pre TASR uviedol, že pezinská radnica dala v počiatku prípravy svojho územného plánu veľmi všeobecný návrh znenia regulatívu. „Pri jeho uplatňovaní v praxi umožňoval jeho rôznu aplikáciu,“ vysvetlil predseda úradu Miroslav Vilček.
Podľa neho tak mohla byť okrem bežnej skládky neprípustná aj medziskládka vydobytej tehliarskej suroviny alebo skládka iného materiálu súvisiaceho s banskou činnosťou. Tento návrh podľa jeho slov nešpecifikoval, na čo a odkedy by sa vzťahoval. „Mohlo dôjsť aj k jeho retroaktívnemu pôsobeniu,“ povedal predseda. Jeho úrad nemá voči realizácii skládky odpadov námietky. Či sa však zachová, alebo nie, nemôže podľa Vilčeka riešiť.
Mesto požiadalo ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja o takzvané rozporové konanie v zmysle stavebného konania. „Najprv nás písomne odkázali na ministerstvo hospodárstva, ktoré je nadriadeným orgánom banského úradu, aby sme sa dohodli. V najbližšom čase by malo prebehnúť rokovanie,“ povedal prednosta. V prípade, že sa nedohodnú, mesto sa znova obráti na ministerstvo dopravy.
V súčasnosti platný územný plán má mesto vypracovaný od roku 1996. Zmenami a doplnkami bol aktualizovaný celkovo šesťkrát. „Tieto zmeny územného plánu sa dotýkali viacerých lokalít,“ uvádza sa v koncepte nového územného plánu. Samospráva je podľa zákona povinná pravidelne, najmenej však raz za štyri roky, preskúmať schválený územný plán, či nie sú potrebné jeho zmeny alebo doplnky alebo či netreba obstarať nový územný plán.