V pondelok (15. decembra) sa stal Šimon Gabura novým primátorom mesta Svätý Jur. Aké sú jeho predstavy?
Už ste si zvykli, že si vás voliči vybrali za primátora?
- Som veľmi rád, že mi voliči dali svoj hlas. Je to však aj obrovský záväzok, pretože nás čaká veľa práce. Či som si zvykol, je asi skoro sa pýtať, keďže len teraz v pondelok máme ustanovujúce zastupiteľstvo.
Mali ste podporu bývalého primátora? V akej forme?
- Bývalý primátor ma podporoval predovšetkým v okruhu svojich priateľov, známych a rodiny.
Myslíte si, že vám to pomohlo vo voľbách?
- V týchto voľbách zohralo dôležitú úlohu viac faktorov. Podarilo sa nám získať podporu viacerých spolkov a organizácií. Samozrejme, nesmiem zabudnúť ani na podporu osobností, ktoré žijú v našom meste. Stavili sme však najmä na pozitívnu kampaň. Nechceli sme ju viesť voči ostatným kandidátom v útočnom duchu. Rešpektovali sme všetkých a v prvom rade sa snažili voličom ukázať, čo chceme pre nich v nasledujúcom období v prípade zvolenia urobiť.
Odovzdal vám nejaké rady?
- Na mestskom úrade som pracoval sedem rokov ako hlavný kontrolór, a teda som prichádzal do kontaktu nielen s primátorom, ale aj s ostatnými skúsenými vedúcimi pracovníkmi úradu. Vnímal som nielen jeho, ale i ostatných. To, čo som vnímal pozitívne, som si osvojil.
Na čo vás pripravila funkcia hlavného kontrolóra mesta? Aký obraz o meste vám dala?
- V tejto funkcii som získal dobrý prehľad o tom, ako mesto funguje, kde má silné stránky, ale aj kde má slabiny. Poznám štruktúru mesta, všetky organizácie spadajúce pod mesto. Veľmi podrobne poznám financovanie samosprávy i zákony, podľa ktorých mesto funguje.
Aj keď sa v zastupiteľstve vymenilo päť poslancov, z vášho tímu uspeli len dvaja súčasní. Je náročné presadiť v Jure nové tváre?
- Všetci jedenásti novozvolení poslanci sú vo Svätom Jure známe osobnosti, každý z inej oblasti. Takže sa nedá hovoriť o nových tvárach. Svätý Jur je mesto, kde sa ľudia navzájom poznajú. Nemyslím si preto, že vo voľbách uspel niekto vyslovene všeobecne neznámy.
Bývalý primátor odišiel aj pre nezhody s poslancami. Ste pripravený na takúto možnosť?
- Razím filozofiu, že s normálnymi ľuďmi sa dá normálne dohodnúť. Som typ, ktorý hľadá riešenia.
Chcete zaviesť participatívny rozpočet. Je o to medzi obyvateľmi záujem?
- Je to šanca, ako zapojiť ľudí do chodu mesta, ako dať možnosť rozhodovať o vyčlenenom objeme peňazí na projekty, ktoré navrhujú priamo občania.
O akej sume by mohli rozhodovať?
- Predpokladám, že by to malo byť jedno percento z bežného rozpočtu mesta, čo je viac ako 27-tisíc eur.
Kto bude zastrešovať výber projektu, ktorý sa podporí?
- Mesto a poslanci mestského zastupiteľstva. Projekt si vyberú priamo ľudia formou hlasovania.
Budú môcť ľudia kontrolovať napríklad financovanie odsúhlasených projektov a zapájať sa do nich?
- Presne o tom by mal náš participatívny rozpočet byť. Ľudia priamo vyberú projekt, budú sa aktívne spolupodieľať na jeho realizácii a zároveň budú mať aj možnosť kontrolovať jeho financovanie a plnenie ako také.
V mnohých mestách stojí vytváranie parkovacích miest a vysádzanie zelene proti sebe, parkoviská sa budujú na úkor zelene. Dá sa to v Jure inak?
- Parkovanie je v našom meste veľký problém, musíme ho riešiť, ale zároveň budeme dbať na to, aby sme zaberali čo najmenej zelenej plochy. V pláne máme i obnovu parkov a tým by sme chceli aktívne prispieť ku skultúrneniu – skrášleniu zelene, ktorú tú máme.
Pre zachovanie vinohradov navrhujete úľavu na dani z nehnuteľnosti v prípade obrábaných vinohradov. Už to niekde úspešne funguje?
- Zrejme budeme prví, ktorí budú motivovať ľudí obrábať vinice, a to priamo aj nepriamo.
Ktorá oblasť vo fungovaní samosprávy by sa mala od základov alebo výrazne zmeniť?
- Do polovice roku 2015 máme v pláne predstaviť novú organizačnú štruktúru mestského úradu. Verím, že v nej sa nám podarí zlepšiť chod samosprávy ako celku. Máme primárny záujem, aby ľudia prichádzali, ale i odchádzali z úradu spokojní.
Presadzovať chcete zriadenie mestskej polície. Kde sa najviac prejavuje, že v meste chýba?
- Často sa v sobotu a v nedeľu budíme do zničeného mesta. Prevrátené kontajnery, rozbité lampy či ohnuté značky. Zároveň sa nám stáva, že si obyvatelia neplnia základné povinnosti ako prihlásenie psa, ohlásenie záberu verejného priestranstva. Vznikajú nám čierne skládky, zákaz vjazdu do mestských lesov sa porušuje neustále. Jednoducho nám v meste chýba niekto, kto bude dohliadať na dodržiavanie predpisov.
Akú máte predstavu o jej fungovaní?
- Mestská polícia by mala mať v počiatočnom období skôr výchovnú funkciu. Nie je naším zámerom ľudí pokutovať. Skôr chceme, aby boli upozorňovaní, respektíve oboznamovaní s platnými všeobecne záväznými nariadeniami a možnými postihmi. A následne, ak sa nám nepodarí občanov presvedčiť, pristúpime aj k sankciám.
Z ktorej časti rozpočtu by šli peniaze na jej zriadenie? Čoho by sa to dotklo?
- Na zriadenie by sme použili peniaze, ktoré máme k dispozícii na kapitálové výdavky. Priamo by sa to nedotklo žiadneho iného projektu. My si musíme zvážiť, v akom rozsahu a s akými kompetenciami ju zriadime. Od toho sa bude odvíjať aj predbežný rozpočet na zriadenie a následne aj na chod mestskej polície.
V meste sa už dlho hovorí o športovej hale. Niekedy sa spája s vybudovaním novej telocvične pri základnej škole. Chceli by ste ísť touto cestou?
- Inú cestu ani nevidím. Naša škola má tento rok nárast o cca 40 detí, ďalší rok to bude o ďalších 50. Telocvičňa je už teraz nevyhovujúca rozmerovo a zároveň je aj v zlom technickom stave. Zdroje, ktoré by sme aj tak museli investovať do opravy, už využijeme na stavbu novej telocvične.
Vizitka
MENO: Šimon Gabura
VEK: 34
STAV: ženatý
DETI: syn
ŠTÚDIUM: Agronomická fakulta Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre
ZAMESTNANIE: manažérske pozície vo viacerých firmách, od roku 2007 pôsobil ako hlavný kontrolór mesta Svätý Jur