Do celoslovenskej Zóny bez peňazí sa po druhýkrát zapojili aj Báhončania. Ľudia sa sem po roku vrátili, no prišli aj noví. Čo tu našli?
BÁHOŇ. V sobotu (29. novembra) pripravili dobrovoľníci v 60 mestách a obciach Slovenska priestory, kde sa darovalo, vymieňalo či nachádzalo. V Zóne bez peňazí, ktorá dáva veciam druhú šancu, nikto nepotreboval ani cent.
Bez manuálu v rukách
Po druhýkrát sa akcia konala v spoločnom dátume pre celé Slovensko. Termín nebol náhodný. Práve pred Vianocami pomohla ľuďom, ktorí to potrebujú. A nielen to. Návštevník tu mohol zažiť radosť z objavenia niečoho pekného, dávno zabudnutého či dlho zháňaného.
Zónu bez peňazí ponúkol región v obciach Báhoň, Bernolákovo, Chorvátsky Grob a Viničné a v mestách Modra a Pezinok. Ich organizátormi boli väčšinou dobrovoľníci a nadšenci.
V Báhoni sa dali dokopy tri dobrovoľníčky. Po prvej celoslovenskej akcii sa rozhodli, že nevynechajú ani tú tohtoročnú. Martinu Pastuchovú priviedol k akcii Projekt Život na čele s „Manikom“. „Odobril organizovanie akcie v Báhoni, no ostatné už záviselo od nás. Pomohla nám len obec, ktorá poskytla priestor.“
Ako dobrovoľníčka dodáva, tento projekt je taký špecifický, že nikto z ich okolia sa s ním dovtedy nestretol „Okrem skúsenosti s organizovaním dobročinných projektov, avšak s finančnou podporou, sme nemali v rukách takmer žiadny manuál. Pomáhala nám komunikácia s ostatnými organizátormi.“
Mamičky vymieňali veľkosti
Vlani nemal dobrovoľnícky tím v Báhoni žiadne očakávania. Ľudia však prišli a charitatívny trh naozaj fungoval. „V sobotu sme oficiálne otvárali o jedenástej, no ľudia nosili veci už od rána.“
Ako Martina Pastuchová dodáva, viacerí sa na akciu po roku vrátili, no pribudli aj noví návštevníci. „Dokonca sa nás pýtali, či bude Zóna pokračovať na druhý deň, alebo kedy bude najbližšie.“ Organizátorky odhadujú tohtoročnú návštevnosť do 100 ľudí.
Do Zóny putujú veci, ktoré už ľudia nepotrebujú, no sú v peknom zachovalom stave a môžu ešte niekomu poslúžiť. „Tento rok sme mali prevahu detského oblečenia. Býva u nás veľa mladých rodín, a tak mali radosť najmä mamičky, ktoré si mohli malé veľkosti zamieňať za väčšie.“
Za touto kategóriou nasledovali detské hračky a obuv. Nechýbalo ani oblečenie pre dospelých či rôzne doplnky. Osobitnú pozornosť venovali knihám. „Pripravili sme pre ne policové umiestnenie, aby si návštevníci mohli pohodlne vyberať z ponúkaných titulov, ako keby boli v knižnici,“ prezrádza dobrovoľníčka. „Zaujímavosťou je, že veci do domácnosti sa okamžite míňali a na zaver nám ostal už iba lístok s označením.“
Na zostatok sa pripravili
Po skončení akcie zostali v spoločenskej miestnosti obecného úradu veci, o ktoré nikto neprejavil záujem. Minulý rok s tým dobrovoľníčky nerátali, teraz sa na to vopred pripravili. Organizátori Zón sa podľa Martiny Pastuchovej dohodli, že veci by mali ostať na Slovensku, ideálne v regióne, kde sa zozbierali.
Okrem zjednodušenia logistiky sa tým napĺňa aj myšlienka „krajania krajanom“. „My sme oslovili obyvateľov nedávno otvoreného hospicu v neďalekej obci. Niečo si povyberajú a ostatné by malo putovať do ďalších hospicov v sieti organizácie, ktorá ich spravuje.“
Viaceré Zóny doplnil sprievodný program. V Báhoni prichystali tvorivé dielne, akciu zakončila ohňová šou. „Sprievodný program spestruje, ale hlavne stmeľuje celú akciu. Dnes už vieme, že menej je viac a netreba to s množstvom sprievodných podujatí preháňať. Účinkujúci to taktiež robia z dobročinnosti a za koláče, ktoré náš tím napečie a ponúka,“ hovorí Martina Pastuchová. Ľudia podľa nej program vždy uvítajú, ale nie je to on, prečo by mali na Zónu prísť.