MODRA. Priestor pre pripomienky a podnety k vyhláseniu ochranného pásma pamiatkovej zóny dostane verejnosť na stretnutí s pracovníkmi Pamiatkového úradu Slovenskej republiky. O jeho presnom termíne bude radnica informovať na svojom webe.
Nadstavba bytového domu
Pamiatkari spracovali na základe žiadosti mesta návrh pre vyhlásenie ochranného pásma pamiatkovej zóny mesta. Ako povedala architektka Andrea Balážová Bachorecová z mestského úradu, ide o pracovnú verziu, ktorá nie je záväzná a ktorá predstavuje ideálny pohľad odborníkov z pamiatkového úradu.
„Je to priestor pre diskusiu, vysvetlenie a zodpovedanie otázok. Podnety a pripomienky je potrebné podať v písomnej forme buď osobne na stretnutí alebo poštou na adresu pamiatkového úradu. Mesto Modra sa k návrhu vyjadrí formou súborného stanoviska, v ktorom sa zhodnotí súlad žiadosti s územnoplánovacou dokumentáciou mesta a strategickými dokumentmi,“ informuje radnica na svojom webe.
Požiadavka na vyhlásenie ochranného pásma prišla podľa architektky so zámerom nadstavby bytového domu, ktorý sa nachádza oproti evanjelickým kostolom. „Územný plán nerieši územie, ktoré je v dotyku s pamiatkovou zónou, takzvané hraničné plochy a územný plán zóny nemáme.“
Ako architektka dodáva, cieľom nie je obmedziť na tomto území akúkoľvek činnosť. „Chceme však určiť podmienky tak, aby boli všetci spokojní a mesto zároveň zostalo malebné.“ To znamená, aby sa zachovala pekná silueta historického mesta s jeho dominantami a zeleňou a aby sa výstavba usmernila a rozvíjala v súlade s charakterom mesta.
Vyhlásili ju pred rokmi
Na pamiatkarov sa mesto obrátilo v roku 2011. Radnica ešte vtedy podala podnet na pamiatkový úrad, aby vyhlásil ochranné pásmo mestskej pamiatkovej zóny. V októbri pamiatkari oznámili, že začali správne konanie o vyhlásení ochranného pásma pamiatkovej zóny.
Súčasná pamiatková zóna v Modre bola vyhlásená pred viac ako 20-timi rokmi. Akúkoľvek činnosť v rámci pamiatkovej zóny upravuje okrem územného plánu mesta aj dokument Zásady pamiatkovej starostlivosti s podmienkami pre stavebnú a hospodársku činnosť. Pamiatkový úrad v ňom stanovil zásady pri opravách či rekonštrukciách budov v pamiatkovej zóne na základe ich pamiatkových, umelecko-historických a architektonických hodnôt.
Sú tu návrhy pre riešenie fasád, parterov, striech či návrhy pre výber stavebného materiálu. Keďže celkový charakter dotvára aj okolie, časť dokumentu je venovaná priestorovému a dopravnému riešeniu, zeleni, ale i názvom ulíc a námestí.
Pamiatková zóna
Územie pamiatkovej zóny je ohraničené na severe areálom kaštieľa s parkom a na východe poľnou cestou, ktorá ide pozdĺž línie mestského opevnenia a ďalej pri ceste za evanjelickými kostolmi a zástavbou Dolnej ulice až k vodnej nádrži. Z južnej strany je pamiatková zóna ohraničená areálom cintorína kostola sv. Jána Krstiteľa a na západnej strane od mlyna prebieha záhradami historickej zástavby Dolnej ulice po Hrnčiarsku ulicu, odkiaľ sa napája na západnú líniu mestského opevnenia a pokračuje pozdĺž cesty za pozemkami radovej zástavby na Hornej ulici až k areálu kaštieľa.
(tasr)