MODRA. Na obnove modranského mestského opevnenia sa podieľajú aj dobrovoľníci. Mesto spolupracuje s občianskym združením Modranský okrášľovací spolok. Na vlastnú päsť však pomáhať nemôžu. Aktivity musia vopred konzultovať.
Ako povedala architektka z mestského úradu Andrea Balážová Bachorecová, občianske združenie prišlo s ponukou, že očistí hradby od zelene. Mesto je v tomto prípade najmä koordinátorom aktivít.
„Po konzultáciách so statikom a metodikom sa určilo, čo a do akej miery môžu robiť, aby sa neodstránilo niečo, čo by v konečnom dôsledku spôsobilo deštrukciu.“
Práce sa začali minulý rok na východnej strane. „Mesto tam dalo vyrúbať orechy, ktoré boli priamo vrastené do múrov. Dobrovoľníci z Modranského okrášľovacieho spolku odstraňovali ostatné náletové dreviny. Celkovo sa minulý rok odstránilo asi sedem ton zelene, ktorá hradby poškodzovala.“
Ako dodala, po vyčistení začali ľudia s výsadbou a skrášľovaním predzáhradiek. V jednej časti mestského opevnenia tečie prameň a hradby podmáčal. „Upravili sme ho do kamennej studničky a usmernili ho do rigola, ktorý je nižšie.“ V tomto roku sa aktivisti obrátili na mesto opäť s tým, že chcú pokračovať s dočisťovaním opevnenia. Navrhli aj iné aktivity, s ktorými by chceli pomôcť, napríklad s domeraním múrov.
„Ponúkli sa, že zozbierajú vypadnuté kamene z murív, očistia ich a uložia do depozitára, aby sa dali použiť na doplnenie tých častí, kde chýbajú,“ povedala architektka z mestského úradu.
Hovorilo sa aj o tom, že by sa mohli podieľať na archívnych výskumoch. Pomoc si vedia aktivisti predstaviť v ďalšom systematickom zbere dokumentov.
Môže ísť o hľadanie starých fotografií, ktoré sa nachádzajú v súkromných albumoch, alebo pátranie v rôznych archívoch, ktoré nie sú doposiaľ preskúmané a ktoré môžu prácu posunúť ďalej.
„Vítaná je každá iniciatíva. Stačí prísť na mestský úrad, kde sa dohodneme na podmienkach, za akých môžu dobrovoľníci pomôcť,“ hovorí Andrea Balážová Bachorecová.
Ako doplnila architektka Jana Gregorová, ktorá stojí za koncepciou obnovy modranských hradieb, aktivisti chceli robiť aj také práce, ktoré by boli na opevnení vidieť.
„Keďže sa realizačná fáza projektu ešte naplno nerozbehla, uprednostnili pomocné práce, ako zbieranie a čistenie kameňov.“
Aktivisti by si však trúfli aj na ich osadenie do muriva. Ako Jana Gregorová povedala, treba sa však presvedčiť, že to dokážu tak, aby to zodpovedalo metodickým predstavám.
„Rozmýšľali sme, že by sme im mohli poskytnúť skúšobný úsek, ktorý nie je staticky narušený. Tak by sme zistili, či sú pod odborným dohľadom schopní robiť začisťovacie práce na tých úsekoch hradieb, kde sa nepočíta s ich asanáciou, ale len s úpravou. Keď sa ukáže, že vedia pomôcť aj s niektorými jednoduchšími realizačnými prácami, tak ich pod odborným dozorom môžu robiť.“