BRATISLAVA. Pamiatkový úrad SR podal návrh na vyhlásenie ochranného pásma pamiatkovej zóny v Modre. Návrh spracoval na základe žiadosti Modry. Ochranné pásmo má pritom zabezpečiť základnú ochranu pamiatkového územia, predovšetkým ochranu kultúrno-historických, urbanistických, architektonických či prírodno-krajinárskych pamiatok. Vyplýva to z návrhu na vyhlásenie ochranného pásma, ktorý uverejnil Pamiatkový úrad SR na svojej internetovej stránke.
Pamiatkový úrad už začal správne konanie k vyhláseniu ochranného pásma pamiatkovej zóny v Modre. Účastníci konania môžu svoje pripomienky a návrhy uplatniť pri pojednávaní 6. novembra v zasadacej miestnosti Mestského úradu v Modre, prípadne môžu svoje pripomienky poslať písomne Pamiatkovému úradu SR do 18. novembra.
Pamiatkovú zónu v Modre vyhlásili ešte v roku 1991. Územie pamiatkovej zóny je ohraničené na severe areálom kaštieľa s parkom a na východe poľnou cestou, ktorá ide pozdĺž línie mestského opevnenia a ďalej pri ceste za evanjelickými kostolmi a zástavbou Dolnej ulice až k vodnej nádrži. Z južnej strany je pamiatková zóna ohraničená areálom cintorína kostola sv. Jána Krstiteľa a na západnej strane od mlyna prebieha záhradami historickej zástavby Dolnej ulice po Hrnčiarsku ulicu, odkiaľ sa napája na západnú líniu mestského opevnenia a pokračuje pozdĺž cesty za pozemkami radovej zástavby na Hornej ulici až k areálu kaštieľa.
Historickú panorámu mesta tvoria najmä významné historické objekty mesta. V centre historického jadra je napríklad kostol sv. Štefana kráľa s pôvodnou mestskou vežou, ktorá je charakteristickou dominantou mesta od 17. storočia. Vnútorné mesto vymedzuje mestské opevnenie vybudované v prvej polovici 17. storočia. K charakteristickým prvkom historickej panorámy patrí aj tradičná strešná krajina, ktorú v Modre predstavuje zastrešenie objektov sedlovými strechami s tvrdou pálenou krytinou. Pamiatkovú zónu dopĺňajú hodnotné menšie stavby, ako napríklad kaplnka Panny Márie Snežnej. Historickú verejnú zeleň predstavuje lipová aleja Štúrovej a Dolnej ulice.
Vyhlásenie ochranného pásma by znamenalo predovšetkým zachovanie pamiatkových hodnôt v území, ich dobrý technický, prevádzkový a estetický stav. Pred úpravou nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza v ochrannom pásme, by si musel vlastník takejto nehnuteľnosti vyžiadať záväzné stanovisko krajského pamiatkového úradu.
V územnom konaní, stavebnom konaní, konaní o povolení zmeny stavby, konaní o dodatočnom povolení stavby, konaní o ohlásení udržiavacích prác, v kolaudačnom konaní, konaní o zmene v užívaní stavby, konaní o povolení terénnych úprav, prác a zariadení, konaní o nariadení neodkladných zabezpečovacích prác, konaní o nariadení nevyhnutných úprav alebo v konaní o odstránení stavby v ochrannom pásme by rozhodoval stavebný úrad opäť na základe záväzného stanoviska krajského pamiatkového úradu.