BÁHOŇ. Pri príležitosti osláv 770. výročia prvej písomnej zmienky o obci pripravil obecný úrad v Báhoni spoločne so spoločenskými, záujmovými organizáciami, základnou školou s materskou školou, domovom sociálnych služieb a farským úradom rozsiahlu výstavu o minulosti a súčasnosti obce. Oslavy sprevádzal bohatý kultúrny program, odhalenie sochy sv. Františka aj posvätenie už tradičnej výstavy plodov zeme – Roľnícka nedeľa.
Prostredníctvom niekoľko sto fotografií, rôznych dokumentov, trojrozmerných artefaktov sa starší návštevníci vrátili do svojich mladých rokov. Boli to milé spomienky, keď sa na dobových snímkach spred polstoročia vzájomne spoznávali, hádali, kto je kto a deti s údivom pozerali na mladé tváre svojich rodičov a prarodičov zachytených objektívom fotoaparátu na žatevných brigádach, pri skrášľovaní obce či verejnoprospešných stavbách materských škôl a domu smútku.
Aj fotografie žiakov jednotlivých tried z konca školských rokov sa tešili veľkému záujmu dnes už súčasných „dospelákov“. Spolu so školskými kronikami i kronikou pionierskej organizácie vyvolávali veselé spomienky na roky bezstarostnosti, zábavných súťaží a pionierskych táborov.
Členky Jednoty dôchodcov Slovenska sa predstavili krásnymi výšivkami, bohatou kronikou fotografií z náučných zájazdov po Slovensku i zo zahraničia. Doplnkom boli krásne kroje zapožičané z Cífera. Aj vinári, záhradkári sa pochválili nielen mnohými medailami z miestnych, regionálnych i celoštátnych výstav vín a ovocia, ale i ochutnávkou vlastných produktov zo záhrad v tuhom i tekutom stave, najmä kvalitným bielym a červeným vínom.
Na troch paneloch s fotografiami a samostatnom stole s trofejami z futbalových turnajov sa predstavili športovci. Vedľa nich zas farský úrad prezentoval zaujímavé dokumenty ešte zo začiatku 20. storočia. Podrobne boli zdokumentované dejiny Domova slepcov, prvého zariadenia pre dospelých nevidiacich s celoslovenskou pôsobnosťou v bývalom kaštieli grófov Jezernických. Pokračovateľom je súčasný domov sociálnych služieb pre dospelých.
Návštevníci nevedeli oči odtrhnúť od historických fotografií na paneloch s pohľadmi, ktoré dnes už nemožno vidieť. Domy pokryté slamenými šindľami, pohľad na kravský záprah na hlavnej nespevnenej ceste plnej blata v strede dediny alebo kŕdeľ husí v mieste dnešných objektov výrobného družstva.
Zaujala tiež literárna časť s knihami miestnych osobností: mons. Jozefa Vavroviča, historika Vendelína Jankoviča, básnika Jozefa Parajku, lekára Alojza Kocingera a publicistu Jozefa Bottana.
Veľkej pozornosti sa tešila expozícia poľovníkov v átriu školy so živými dravcami, poľovnými psíkmi aj s odborným výkladom z oblasti ochrany prírody a konkrétnych poľovníckych činností.
Autor: Milan Bušo