BRATISLAVA. Práce na cyklotrase JURAVA, ktorá je spoločným projektom mesta Svätý Jur a mestských častí Rača a Vajnory, sa blížia k úspešnému koncu. Stavebné práce sú už vo finálnej fáze.
V rámci mestskej časti Rača je výstavba cyklotrasy dokončená, vo Vajnoroch sa dokončuje mostík ponad potok. V oboch mestských častiach sa osadzuje dopravné značenie.
Slávnostné otvorenie cyklotrasy je naplánované na 19. októbra o 14.30 pri Pustom kostolíku na začiatku Svätého Jura.
Zaujímavosťou cyklotrasy bude, že na Jurskej ceste vznikne aj fitnes park, ktorý projektovo navrhol Martin Oťapka začiatkom tohto roka a brigádnicky ho budujú Vajnorčania spolu s Bežeckým klubom a s finančnou podporou od nadácie SPP a mestskej časti Vajnory.
FOTO PRE SME: TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Ďalšou dobrou správou pre milovníkov cykloturistiky je, že mestské zastupiteľstvo schválilo na uplynulom zasadnutí príspevok na nadväzujúcu trasu.
„Som rád, že tento projekt na môj podnet poslanci mesta jednomyseľne schválili. Ide približne o 2,7-kilometrovú cyklotrasu od železničnej stanice Vajnory po železničnú stanicu Bratislava - Východné (Rendez), z toho 1,5 kilometra po existujúcich cestách so zvislým a vodorovným značením a 1,2 kilometra po obojstranne novospevnenej krajnici z asfaltu v šírke 1,2 metra,“ priblížil starosta Vajnôr Ján Mrva.
Kvalita stavby je najdôležitejšia. „Chceme veci urobiť poriadne, aby boli bezpečné v rámci možností, ktoré nám dané územie poskytuje. A nie, aby boli vnímané ako politická či volebná kampaň, pretože na tomto projekte pracujeme už takmer celý rok 2014 a bol naplánovaný ako ďalší krok po vybudovaní JURAVY na prepojenie mestských častí ako súčasť hlavných mestských cyklotrás,“ zdôraznil projektový manažér cyklotrasy a člen Cyklokomisie mesta Bratislavy Mário Schwab.
Združenie obcí JURAVA vzniklo v roku 2009 a jeho cieľom je predovšetkým realizácia projektov pre rozvoj Malokarpatskej oblasti. Cyklomagistrála spájajúca Svätý Jur, Vajnory a Raču s dĺžkou takmer 28 kilometrov je ich pilotným projektom.
Cyklotrasa v tomto regióne zlepší podmienky pre rozvoj cykloturistiky a ekologickej dopravy. Bratislavčania budú mať možnosť pokračovať na bicykloch z Rače plynule na Svätý Jur a Vajnory bez toho, aby museli križovať štvorprúdovú výpadovku.
„Na JURAVU by sa chceli napojiť i Pezinok, Modra a tiež Chorvátsky Grob, mala by byť súčasťou plánovaného nultého okruhu cyklotrasy okolo Bratislavy a zároveň vstupnou bránou do Malokarpatskej cyklomagistrály, ktorá by sa mala tiahnuť po celom východnom úpätí Malých Karpát. Vo Vajnoroch sa tiež chystá jej napojenie na Rakúsko cez Vrakuňu a Cyklomost Slobody v Devínskej Novej Vsi,“ doplnili Mrva a Schwab.
Nejde však o posledný projekt tohto združenia. Už pracujú na JURAVA II. „Ide o pokračovanie cyklotrasy od mostíka z Vajnôr smer Čierna Voda po hrádzi, okolo letiska až do Vrakune v dĺžke asi deväť kilometrov, spolu s ďalším bezpečným mostom cez Šúrsky kanál od Vajnôr a tiež podjazdom, čím sa odstráni prechod cyklistov cez hlavnú cestu,“ dodal Schwab.
Projekt by mal byť hotový do konca roka a v roku 2015 by združenie chcelo vypísať súťaž na dodávateľa. Projekčné náklady sú odhadnuté na 750 tisíc až 850 tisíc eur.