PEZINOK. Malokarpatská knižnica v Pezinku vymyslela zaujímavý projekt pre seniorov s mottom: Nenechajte mozog zlenivieť! „Kde mám okuliare? Kam som dal kľúče? alebo Mám to na jazyku,“ sú frázy, s ktorými sa skôr narodení často zapodievajú.
Počas ôsmich lekcií si účastníci na tréningu pamäti a koncentrácie pre seniorov precvičia zmyslové vnímanie, krátkodobú či dlhodobú pamäť, ale aj rýchlosť spracovania informácií a pozornosť.
Prihlásila sa zo zvedavosti
Nejde však o typickú školu, nikto tu žiakov nehodnotí. V prvom rade je to oddychová aktivita, kde sa dôchodcovia necítia sami a majú okolo seba podobne zmýšľajúcich ľudí. Na kurze nechýba dobrá nálada a množstvo zážitkov.
Na začiatku si desaťčlenná skupina na čele s lektorkou posadá na stoličkách do kruhu a dajú si krátku rozcvičku na prekrvenie celého tela. Seniori počas cvikov využívajú aj tenisové loptičky, s ktorými si prechádzajú po končatinách. Po dýchacích cvičeniach, nasledujú dve kolá bežných otázok, typu najobľúbenejšieho ročného obdobia alebo najchutnejšieho jedla.
Po krátkej prestávke na čaj alebo kávu si frekventanti zasadnú za školské lavice. Atmosféra však naďalej ostáva uvoľnená.
„Nabíja ma príjemné prostredie, ktoré je tu vytvorené. Zisťujem, že pomaly začínam zabúdať bežné veci. Prihlásila som sa sem zo zvedavosti a určite neľutujem,“ skonštatovala Helena Chovanová z Pezinka.
Číslo sa naučili podľa príbehu
V druhej časti kurzu začínajú koncentračné cvičenia a neskôr lektorka svojich študentov učí, ako si zapamätať telefónne číslo pomocou jednoduchého príbehu, pri ktorom každé jedno číslo premení na slovo.
Napríklad dvojka sú okuliare, trojka je trojzubec a za šestkou sa skrýva kocka. Seniori sa naučia naspamäť aj číslo – 28108120702530155158 pomocou krátkej a často i vtipnej príhody.
„Na vznik kurzu ma inšpirovala moja mamina, u ktorej sa začína prejavovať staroba. Tréning pamäti sa môže robiť v každom veku, ale my sme si vybrali seniorov, u ktorých je zabúdanie najčastejšie,“ prezradila lektorka Katarína Benciová.
Kurz ich nabíja energiou
Na konci si dôchodcovia zahrajú aj meno, mesto, zviera, vec alebo vymýšľajú všetky spojenia, ktoré ich napadnú pri číslici sedem. Pri jednotlivých úlohách nie je núdza o zábavné poznámky a historky.
„Nerada chodím po klebetách a lekároch, radšej mám podobné akcie. Stretnem tu ľudí, ktorí sú na rovnakej vlnovej dĺžke a aj keď mám nejaké ťažkosti, viem, že v tom nie som sama. Kurz ma nabíja pozitívnou energiou a je to ako balzam na dušu,“ hovorí 64-ročná Mária Sklárová zo Šenkvíc.
V knižnici plánujú kurz otvárať dvakrát do roka – na jar a v jeseni. Aktuálne sa tréningu pamäti venuje už druhá skupina, pričom vekové rozmedzie je široké. Nájdete tu zrelého šesťdesiatnika, ale aj 76-ročnú vitálnu pani.
„Prvá skupina bola nadšená a žiadajú si aj nadstavbový kurz. Okrem samotného tréningu sú dôležité aj sociálne väzby a ľudia si tu často nachádzajú kamarátov s podobnými životnými osudmi,“ uzavrela dlhoročná pracovníčka knižnice Katarína Benciová.