PEZINOK, MODRA, SVÄTÝ JUR. Samosprávy môžu chrániť lokality do sto hektárov, ktoré majú kultúrny, vedecký, ekologický, estetický alebo krajinotvorný význam.
Novinku priniesla novela zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá umožňuje prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia vyhlásiť obecné chránené územia. Podmienkou je, aby vlastníkom pozemku bola obec.
V Pezinku zatiaľ nariadenie o obecných chránených územiach nepripravujú. Jeho vypracovanie dosiaľ nikto nenavrhol. Ako povedala vedúca oddelenia životného prostredia komunálnych služieb a dopravy Renáta Klimentová, lokalít, ktoré by si zaslúžili ochranu, je v meste niekoľko.
O nariadení neuvažujú ani vo Svätom Jure. Mesto je však špecifické tým, že je v ňom vyhlásená Mestská pamiatková rezervácia.
„Pre mnohých ľudí to znamená nemalé problémy a zvýšené finančné investície pri rekonštrukciách. Skôr sa stretávame s požiadavkou na zrušenie,“ prezradila prednostka Mestského úradu vo Svätom Jure Mariana Fiamová.
Mestskú pamiatkovú rezerváciu vo Svätom Jure vyhlásila vláda nariadením v roku 1990. Predmetom ochrany je podľa neho historický pôdorys, hmotová a priestorová štruktúra zástavby, historická zeleň, verejná zeleň, objekty vyhlásené za kultúrne pamiatky a iné objekty, ktoré dotvárajú územie rezervácie.
Ak vznikne podľa prednostu Mestského úradu v Modre Ondreja Beracku spoločenská potreba vyhlásiť niektorú z lokalít za chránené územie, budú sa tomu venovať. Modrania sa na mesto s takouto požiadavkou neobrátili.
„Z nášho pohľadu by však vyhlásenie lokality za chránené územie nemalo byť samoúčelné a mala by mu predchádzať široká verejná a odborná diskusia.“
Ako prednosta dodal, významná časť katastrálneho územia mesta sa nachádza na území Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, pre ktoré platí druhý stupeň ochrany v zmysle zákona o ochrane krajiny a prírody.
„Toto územie je taktiež súčasťou sústavy chránených území európskeho významu NATURA 2000. Na našom území sa nachádza viacero chránených stromov.“