SVÄTÝ JUR. Z hradu Biely Kameň zostali už len ruiny. Pozemok pod nimi patrí spoločnosti z Liptovského Hrádku Vera Property, ktorá by na ich mieste chcela vystavať hrad v náznakovej historickej podobe. Najskôr však musí prebehnúť archeologický výskum.
Najskôr výskum
„Zástupca spoločnosti prišiel s návrhom a žiadosťou o zmeny a doplnky územného plánu začiatkom roku 2012. Svoju žiadosť zopakoval v januári tohto roku,“ povedal primátor mesta Alexander Achberger. Poslanci a členovia komisií s ňou boli oboznámení už viackrát, no rozhodnutie zatiaľ nepadlo.
FOTO: VIZUALIZÁCIA ING. ARCH. PETER HRADECKÝ
Zámer obnovy hradu je podľa primátora zaujímavý a pre mesto by znamenal prínos. „Zvýšila by sa atraktivita miesta, ktorá by zaručila prílev turistov. Problémom by bol prístup k hradu s ohľadom na neprejazdnosť miestnej časti Neštich autami a najmä autobusmi.“
Či sa bude dať zámer uskutočniť, o tom rozhodne archeologický výskum. „Spoločnosť deklarovala postup v zmysle pamiatkovej starostlivosti a najmä z vlastných peňazí,“ povedal Alexander Achberger.
Hrad chce spoločnosť vystavať na jeho pôvodnom pôdoryse vo voľnej hmotovej replike a proporciách jeho goticko-renesančnej podoby s využitím pôvodného kamenného muriva a dobových kamenných prvkov. „V pôvodných konštrukciách použijeme pôvodné stavebné techniky minulosti a v novostavbe s dôrazom na historickú autenticitu použijeme nové stavebno-technické riešenia,“ píše sa v zámere.
Podhradie s remeslami
V súčasnosti „mŕtve a rozpadávajúce sa územie“ chce spoločnosť revitalizovať na historické kultúrno-spoločenské centrum a opätovne ho aj s priľahlým podhradím začleniť do organizmu mesta.
V priestoroch hradu má byť múzeum s výstavami, ktoré by dokumentovali jeho minulosť a súčasnosť. Zámer počíta s ubytovaním a službami, reštauráciou, vinárňou, spoločenským priestorom pre aktivity hradu a mesta, kaplnkou, krytými polyfunkčnými priestormi, salónikmi a konferenčnými miestnosťami. Návštevník by mal prístup na hradby, do veže, mučiarne či hladomorne.
Na ceste, ktorá vedie k hradu, má vzniknúť malé podhradie. Spoločnosť tu vidí priestor pre remeslá a vinohradníctvo. Nachádzalo by sa tu niekoľko historických domčekov, ktoré by boli na prenájom. Niektoré by mali aj vínnu pivnicu.
„Bola by tu výroba a predaj hrnčiarstva, tkania látky či kobercov, kováčstva, dobových zbraní a „krčma“ s prezentáciou vinárstva. Všetko citlivo zakomponované do prírodného prostredia skalného ostrohu,“ uvádza sa v zámere.