„Slovanizmus“ v kvalitnej lige vypredáva kultúrny štadión

O skvelej atmosfére a o fanúšikoch hokejového Slovana porozprával podpredseda fanklubu Verní Slovanu Dávid Šipoš, pochádzajúci z Pezinka.

Dávid Šipoš medzi belasými roztlieskavačkami.Dávid Šipoš medzi belasými roztlieskavačkami. (Zdroj: ARCHÍV VERNÍ SLOVANU)

Ako ste sa stali fanúšikom bratislavského Slovana?

- Otec ma brával na futbalový i hokejový Slovan od mojich šiestich rokov. Postupom času o to stratil záujem. Opätovne ma zavolal kamarát ešte na starý zimný štadión a od prvého zápasu sa obnovil môj vzťah k hokeju.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo vás oslovil práve hokej?

- V prvom rade som slovanista a nerozlišujem, či ide o futbalového alebo hokejového fanúšika. Hokej ma upútal tvrdou hrou, nárazmi na mantinely, gólmi, vôňou ľadu.

Hokejoví fanúšikovia sa združujú pod názvom Verní Slovanu. Odkedy ste členom občianskeho združenia?

SkryťVypnúť reklamu

- Raz sme išli v aute so spolucestujúcim, ktorý patril k vrcholným predstaviteľom združenia. Počúval som jeho názory a vtedy som si povedal, žeby sa to dalo robiť inak. V duchu som si hovoril, že Slovan si zaslúži inú cestu a v roku 2007 som sa prihlásil do fanklubu.

Aké úlohy má belasý fanklub?

- Je to voľné združenie, ktoré má zhruba 250 členov, vlastné stanovy, kódex fanúšika, ktorý dodržiavame. Hlavným cieľom je podporovať náš milovaný klub, vytvárať športovú atmosféra, tvoriť choreografie, povýšiť šport a „fanúšikovanie“ na vyššiu úroveň. Na starosti máme aj mimohokejové aktivity, ako minifutbalový turnaj- Memoriál Dušana Pašeka, alebo Mikulášsku Slovan párty, kde pozývame vedenie klubu, hráčov i trénerov. Tiež sa stretávame so zástupcami klubov a rokujeme o podmienkach pre divákov.

SkryťVypnúť reklamu

Ako spolupracujete so samotným klubom?

- Klub je v súčasnosti limitovaný pravidlami KHL, ktoré sú veľmi prísne. Sme finančne nezávislí, ale keď sme napríklad potrebovali pomoc pri choreografii na zápas s New Yorkom Rangers, klub nám finančne pomohol. Spolupracujeme vo viacerých rovinách, témach a komunikujeme pravidelne na rôznych úrovniach manažmentu HC Slovan. Naša komunikácia s klubom je na solídnej úrovni.

Pri vytváraní atmosféry je dôležitá komunikácia aj s hlásateľom a dídžejom. Je to tak?

- Áno. V minulosti bol hlásateľom Stano Gális, veľký obľúbenec tribún. To že odišiel, sa mnohým fanúšikom nepáčilo. Na našej webovej stránke mal dokonca vytvorenú aj sekciu, kde sme s ním komunikovali a vzájomne si radili. So súčasným hlásateľom nekomunikujeme, keďže je v prísnych „mantineloch“ KHL a nemôže hlásiť to, čo sa dalo v slovenskej extralige. Viac komunikujeme s dídžejmi, ktorí púšťajú hudbu počas prestávok, aby ju napríklad nedávali v čase, keď povzbudzujeme.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti je na Slovane vypredaný každý domáci zápas, neuveriteľná atmosféra, ktorú chvália hráči, tréneri. Čomu to pripisujete?

- Rozdelil by som to na tri hlavné faktory. Prvým je „slovanizmus“, keďže Slovan má veľa fanúšikov po celej republike a mnoho z nich bolo dosť pasívnych. Aktuálne sa však prebrali a našli si cestu na štadión. Súvisí to aj s kultúrnym prostredím, ktoré vzniklo po výstavbe nového štadióna. Posledným je samotná liga, Slovan získal na naše podmienky špičkových hráčov, ktorí predvádzajú kvalitný hokej a v súčasnosti to už nie je o súperoch. Plný štadión je na zápas s Dinamom Moskva, ale aj s takým Chabarovskom.

Výbornú atmosféru zvyknete dotvárať aj vizuálne tzv. choreom. Ako sa pripravuje?
- Pred zápasom sa stretne 10-20 ľudí, ktorí päť hodín pripravujú niečo, čo je za 20 sekúnd fuč. Ten čas pre nás však stojí zato, ale je dôležité, aby nám pomohli aj ľudia priamo na tribúne, lebo celé choreo je závislé najmä od nich.

Silný fanklub sa začal budovať už v slovenskej extralige. Ako si na to spomínate?

- V deväťdesiatych rokoch sa rozdelili fanúšikovia na futbalových a hokejových. Väčšina ultras chodievala na futbal a na hokeji „kotol“ prakticky zanikol. Ľudia ticho sedeli na sedačkách a pozerali. Na začiatku nového tisícročia sa začala vytvárať 20-30 členná skupina fanúšikov, ktorá chcela obnoviť povzbudzovanie. Z roka na rok sa to zlepšovalo a poslednú sezónu na starom štadióne Ondreja Nepelu mal „kotol“ už 900 ľudí.

Ako vnímali fanúšikovia vstup do KHL?

- Viacerí sa báli, že sa „zabije“ atmosféra a bude to všetko strojené. Na začiatku boli viaceré absurdné nariadenia z Moskvy. Nemohli ste si zobrať do hľadiska transparent. Keďže údajne musel byť nehorľavý, text certifikovaný, notárom overený, či nikoho neurážate a v Moskve to potrebovali mať preložené do ruštiny a až oni posúdili, či je to vhodné. Samozrejme, po hernej stránke sme to kvitovali a tešili sa na kvalitný hokej.

Nechýbajú fanúšikom extraligové derby zápasy s Košicami, Trenčínom či Zvolenom?

- Je pravda, že zo začiatku sme si zaspomínali na tieto zápasy. V KHL ešte nie je vypestovaná taká nevraživosť, keď nepočítam Lev Praha, tam sa to vytvorilo akosi automaticky. Fanúšikom chýbajú najmä výjazdy. Kým na Slovensku ste išli na „výlet“ aj 20-krát v ročníku, v KHL sú 3-4 výjazdy za sezónu.

O to vyzerajú byť intenzívnejšie. Pamätné boli najmä výjazdy do Prahy. Skúste nám ich opísať.

- Pamätnými výjazdmi sú Košice či Trenčín, ale Praha bola výnimočná zas niečím iným. Predpokladali sme, že na zápas príde tak tisíc Slovákov žijúcich v Prahe a ďalšie dve tisícky pôjdu zo Slovenska. To, čo sme však zažili na prvom výjazde do Prahy, bol aj pre nás nesmierny šok. Osemtisícová invázia fanúšikov bola nezabudnuteľná a v slovenských pomeroch to bolo niečo nevídané.

Ako sa fanúšikovia môžu dostať na zápas do Prahy, ak by chceli ísť v budúcnosti?
- Fanklub organizoval autobusové zájazdy, kde máte zabezpečenú cestu i lístky na zápas. Veľa ľudí išlo individuálne, autami, vlakmi, mikrobusmi. Na Slovensku si kúpia lístok cez internet a v Prahe pred štadiónom im ho odovzdáme.

Do lotyšskej Rigy ste dokonca zorganizovali letecký zájazd. Ako to prebiehalo?

- Prvé dve lietadlá sa vypredali prakticky ihneď a do naplnenia tretieho nám chýbalo len zopár miest. Niektorí fanúšikovia išli opäť individuálne a napokon sa nás v sektore nazbieralo okolo 500-600. Ráno sa letelo, po príchode do Rigy sme si pozreli mesto, večer išli na hokej a o polnoci boli na Slovensku. Po zápase nám domáci fanúšikovia zložili obdiv, že taký výjazd fanúšikov ešte v Rige nezažili.

Známa je vaša „družba“ s českou Kometou Brno. Udržiavate nejaké kontakty aj s fanúšikmi z klubov KHL?

- Začínajú sa rysovať dobré vzťahy so Záhrebom, keďže sme si dosť blízki aj povahovo. Individuálne kamarátstva sa začínajú vytvárať aj s fanúšikmi moskovských klubov. Keď zopár z nás ide na výjazd do Moskvy, už vie, za kým ísť.

Sú to asi iné vzťahy, ako keď ste cestovali so Slovanom po Slovensku, však?

- To sa nedá porovnať. Na Slovensku boli proti nám všetci a všetko, bola to často veľká divočina. Keď sme dali dohromady veľký počet fanúšikov, bol relatívne pokoj. V prípade menšieho počtu si chcel každý na slovanistoch zgustnúť.

Aká je spolupráca s futbalovými fanúšikmi Slovana?

- Keďže v minulosti sa tieto dve skupiny rozišli, s futbalovým vedením fanklubu sme sa v posledných rokoch snažili spojiť. Spolupráca je v súčasnosti na dobrej úrovni, chodievame spoločne na zápasy i rôzne spoločenské akcie. Začína miznúť škatuľkovanie na futbalových a hokejových fanúšikov.

Čo dokáže fanúšikov na tribúnach najviac rozohniť?

- Sú to, samozrejme, rozhodcovia (smiech). Dva sporné verdikty a potom dostať gól, vtedy je asi najväčšia hlučnosť rovnajúca sa streleniu gólu.

Fanúšikovia majú medzi hráčmi vždy svojich obľúbencov. Ako sa ním hokejista môže stať?

- Obľúbencom sa stane hráč, u ktorého je vidieť, že je srdciar, nehrá chladne, bojuje, vie ukázať radosť či sklamanie. Často stačí len nejaké gesto, ktoré ľudí pobaví a ukáže ním, že klub ani fanúšikovia nie sú pre neho ľahostajní. Nemusí byť ani odchovanec klubu, stačí, keď vidíme, že nechá za klub aj to posledné.

Ktorí hráči z aktuálneho kádra majú toto privilégium?

- Snáď v každom mužstve je obľúbencom brankár a u nás je to Jaroslav Janus. Vrelý vzťah si publikum vytvorilo s Michalom Vondrkom, ktorého často fanúšikovia „hecujú“ a po zápase pri „ďakovačke“ odchádza z ľadu ako posledný. Veľkou ikonou klubu je bezpochyby Miro Šatan, vrelý vzťah máme aj k Michalovi Sersenovi, Milanovi Bartovičovi ale aj k mladíkom ako Bakoš či Šťastný. Tých obľúbencov je však ešte viacero. Veľký rešpekt má aj tréner Rostislav Čada.

Horšie to však majú hráči, ktorí majú skôr negatívny prívlastok, súhlasíte?

- Sú hráči, ktorí si odohrajú sezónu a odídu do ďalšieho klubu a takto to robia počas celej kariéry bez toho, aby niekde zanechali svoju stopu. V súčasnom kádri sú ľudia alergickí najmä na niektorých obrancov. Ich zaváhania sú vidieť dvojnásobne, lebo keď útočník nedá gól, nie je to až také hrozné, ako keď obranca urobí chybu, ktorá skončí gólom v našej sieti.

Okrem Bratislavy mal vždy Slovan najviac fanúšikov práve zo seneckého a pezinského regiónu. Platí to tak stále?

- Jednoznačne. Slovan má vytvorené rôzne lokálne divízie a napríklad tá pezinská, ktorá je síce viac spájaná s futbalom, je najpočetnejšia. V hokeji však máme vytvorenú aj seneckú divíziu a o slovanistov niet núdza ani zo Svätého Jura, Modry či Limbachu.

Najčítanejšie na My Pezinok

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 740
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 553
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 069
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 902
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 617
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 675
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 104
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 099
  1. Reštartnisa, o.z.: Skúsili ste už kolobežku ako terapeutický nástroj?
  2. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  3. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  4. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  5. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  6. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  7. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 298
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 686
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 164
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 432
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 387
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 153
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Pezinok - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Pezinok

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Inšpirujte sa a nechajte sa unášať do sveta gastronomických pochúťok s našou druhou časťou najlepších tipov na jedlo a nápoje v našom meste.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Konateľ spoločnosti Tanawa Anton Ulbricht.

Toto je príbeh značky Tatranská minerálka.


  1. Reštartnisa, o.z.: Skúsili ste už kolobežku ako terapeutický nástroj?
  2. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  3. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  4. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  5. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  6. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  7. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 298
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 686
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 164
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 432
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 387
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 153
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu