BRATISLAVA. Je krátko po deviatej a pezinské gymnázium sa pripravuje na mimoriadnu udalosť. O Európskej únii bude u nich rozprávať premiér Robert Fico.
Vo vstupnej hale čaká slávnostne oblečené dievča s kyticou. Na návštevu prichádza potom, čo Úrad vlády oslovil vedenie školy, či nemajú záujem o prednášku predsedu vlády na tému Európska únia a ľudské práva.
Mali.
Pri dverách učebne stojí ochrankár. S batohom dnu nemôžeme.
Pekné dievčatá dopredu
Učiteľka ešte na voľné stoličky vpredu posiela dievčatá, ktoré „vyzerajú pekne“.
Keď Fico vstúpi, všetci sa na príkaz učiteliek postavia. Jedna študentka tlieska, nikto sa nepridáva.
Fico hneď hovorí, že bude aj diskutovať, ale o našej politike nie. Neskôr to zopakuje a pri odchode zhodnotí, že slovo dodržal.
Premiér začína kritikou takmer všetkých: OSN, NATO aj Európskej únie.
„Aký je recept na Európsku úniu?“ V týždňoch, keď sa rozhodovalo o primknutí Ukrajiny k Únii si odpovedá, že ak niekto spĺňa podmienky na prijatie, mal by byť prijatý bez špekulácií. Študenti dávajú pozor, iba málokto vyzerá znudene.
Fica nevyruší ani zvoniaci mobil. „Možno mi nebudete veriť, ale keby som v parlamente položil otázku, aký je rozdiel medzi Európskou radou a Radou Európy, tak to nebude nikto vedieť. Nikto.“
Kritikou nešetrí ani pri Európskom parlamente. „Je to drahá inštitúcia.“ Aj tak mobilizuje k voľbám, ktoré budú na jar. „Keď už dospelí budú ignorovať voľby do Európskeho parlamentu, aspoň vy ich neignorujte.“
Po kritike už aj chváli, že členstvo v Únii je pre nás veľmi výhodné. „Neverte nikomu, kto hovorí, že nie.“ Naráža najmä na peniaze.
[content type="avizo-clanok" id="7035349" url-type="sme-article"][/content]
Ďalšia zastávka: Senec
Keď po asi štvrť hodine skončí, môžu sa študenti aj pýtať.
Fico odpovedá väčšinou zoširoka. Únii vyčíta jej komplikovanosť. Podľa desiatich Božích prikázaní môže človek normálne žiť, hovorí. „Nech tam je dohromady 17 slov. Keď si zoberiete vyhlášku Únie o pestovaní kapusty, tam je 74-tisíc slov.“
Spomína, ako sa po otvorení pracovného trhu Francúzi tešili z našich itečkarov. „Potom prišiel problém cigánov.“ Hneď sa opravuje, že Rómov. Tvrdí, že mali rovnaké právo prísť do Francúzska. „Vtedy vláda povedala, cigánov a Rómov poslať preč.“
Priznáva, že máme veľký problém s nezamestnanosťou mladých.
Budúcnosť vidí aj v IT. „My už nechceme montážne dielne, kde ľudia zarábajú 500 eur mesačne.“
Musím utekať, zvolá zrazu. Študenti tlieskajú, učiteľky vystríhajú, aby sa všetci pri jeho odchode postavili. O polhodinu má také isté stretnutie na gymnáziu v Senci.