Štvrtok, 21. september, 2023 | Meniny má Matúš

Frešo je pod 50 percentami, v Bratislave bude druhé kolo

Aj v Bratislavskom kraji bude druhé kolo, postupuje Frešo a Flašíková Beňová.

(Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

Frešo má veľkú šancu obhájiť post jediného pravicového župana. Chýbalo mu 1,6 percenta do päťdesiatich.

Zhrnutie prvého kola v Bratislavskom kraji

Víťazom prvého kola volieb v Bratislavskom kraji je šéf SDKÚ Pavol Frešo, ktorého podporovala široká pravicová koalícia, získal vyše 48 percent hlasov.

Veľkú časť noci to dokonca vyzeralo, že môže získať aj viac ako 50 percent hlasov a vyhrať už v prvom kole. Napokon ide aj do druhého kola, v ktorom bude bojovať s Monikou Flašíkovou-Beňovou.

Kandidátka Smeru bola veľmi sklamaná z výsledku 24 percent. Pred voľbami hovorila, že by mohla vyhrať aj v prvom kole. "Je to výsledok obrovskej antikampane,“ vysvetľovala, prečo dopadla tak zle.

Vyhrať chcel aj Daniel Krajcer z Nova. Nakoniec získal necelých štrnásť percent. On aj jeho stranícki kolegovia tvrdia, že za to môže nízka účasť.

Úspešná je pravicová koalicia SDKÚ, KDH, Most-Híd, SaS, SMK, OKS, SZ, ktorá získala väčšinu župných poslancov a obhájila tak väčšinu v župnom zastupiteľstve.

Pavol Frešo chce v druhom kole (23. november) nadviazať na program protikandidátov Krajcera aj Jaroslava Pašku.

Tak isto hovorí aj o Oskarovi Dobrovodskom z Malaciek, ktorý je známy najmä pre spory s jeho rómskymi susedmi. Dobrovodský kandidoval za stranu Národ a spravodlivosť Anny Belousovej a vo voľbách získal post župného poslanca.

Väčšina poslancov zastupiteľstva bude z pravicovej koalície. Čítajte viac o výsledkoch volieb poslancov.

Rozhovory: Pavol Frešo Monika Flašíková-Beňová Daniel Krajcer


((foto))

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

03:36 O budúcnosti Moniky Flašíkovej-Beňovej sa Fico vyjadruje opatrne. Začne smiechom. „Čo chcete aký obraz vytvoriť, že Smer prehral regionálne voľby? Nemôžte všetko vyhrať na sto percent.“ Flašíkovú chváli ako „šikovnú a pracovitú poslankyňu Európskeho parlamentu.“ „Budúcnosť Moniky je taká ako bola, my sa s ňou bavíme.“

Na to, či podporí viac Beňovú v druhom kole, odpovedá opatrne. „Mňa bude určite zaujímať, ako sa Frešo dostal k pozemkom. Dostane kopu zaujímavých otázok.“Čítajte o tlačovke premiéra viac

02:53 Fico na tlačovke hovorí o úspechu Smeru vo voľbách do VÚC.

((vid13))

02:32 Monika Beňová sa od premiéra Fica z hlavnej budovy centrály presunula naspäť medzi kandidátov na poslancov do susednej budovy, kde ma priestory prenajaté jej manžel.

((vid12))

02:23 Hovorca premiéra Erik Tomáš zavítal medzi svojich bývalých kolegov:"Pán premiér príde na tlačovku." Presný čas ešte nevie, odhaduje to na "každú chvíľu".

02:20 Minister Rober Kaliňák sa nechal počuť, že je mu medzi novinármi dobre. "Ja by som tu ostal kvákať." Vyjadril sa, že by dokonca medzi novinárov prišiel aj v prípade, že by si mal vyzdvihnúť Malinu.

02:12 Obaja postupujúci kandidáti zhodnotili prvé kolo. Prečítajte si hodnotenie Pavla Freša a Moniky Flašíkovej.

freso11_res.jpg

FOTO - SME - GABRIEL KUCHTA

02:05 "Myslím si, že náskok Pavla Freša je výrazný a že vyhrá druhé kolo volieb," hovorí analytik agentúry Focus Martin Slosiarik.

01:43 Na otázku, aká je v Smere nálada, odpovedá minister spravodlivosti Tomáš Borec na odchode zo straníckej centrály, že dobrá. "Ale ja som niečo iné riešil," hovorí. Čo? "Niečo odborné."

01:41 V Bratislavskom kraji sú podľa Štatistického úradu hlasy voličov zrátané v 95 percentách okrskov. Vedie podľa nich Pavol Frešo. Duel s Beňovou je viac ako istý.

1:40 V centrále Smeru je pokoj. Rozhovory kandidátov prebiehajú za zatvorenými dverami. Občas niekto z nich vybehne pred budovu na cigaretu. Beňovú ani Fica nevidieť.

((vid8))

Bratislava sa vyjadrila jasne, hovorí Frešo

01:34 "Tieto voľby budú najbližšie dva týždne ešte o politike, až potom to bude stále viac o reálnych programových riešeniach," uviedol Frešo. "Bratislava sa jasne vyjadrila a dala najavo, že tu je silný stredo-pravý volič. Podporou kandidátky spojených siedmich strán vyslal volič jasný signál ako si predstavuje fungovanie pravice."

01:28 Daniel Lipšic nepovažuje Krajcerov výsledok za neúspech, lebo išli do volieb ako jediná pravicová strana sama. „Žiadna pravicová strana by ani v Bratislave samostatne nezískala 14 percent.“ Do parlamentných volieb je optimistický.

((vid9))

01:15 Niekoľko minút pred jednou hodinou prišiel Pavol Frešo medzi novinárov. Vo vyjadreniach a hodnoteniach bol zdržanlivý, chce počkať na oficiálne výsledky. V štábe vládne dobrá nálada, všetci sa dobre bavia a vtipkujú. Počas novinárskych otázok držali mnohí Frešovi priaznivci v rukách transperenty s nápisom "Volím Pavla Freša" a "Náš župan Pavol Frešo." Na záver jeho vystúpenia pred novinármi podporujú svojho kandidáta tlieskaním, piskotom a nahlas skandujú jeho meno.

01:12 Monika Flašíková-Beňová pred kamerami.

((vid7))

01:10 Televízia TA3 končí živé vysielanie ešte predtým, ako sú známe definitívne výsledky.

Krajcer nevie, či podporí Freša

00:59 Krajcer poďakoval všetkým voličom, ktorí prišli voliť. Spolu s Lipšicom hovorí, že nízka účasť je preto, lebo ľudia nemajú k župám vzťah. „Neprichádzal som sem s očakávaniami nejakých výsledkov.“ Či podporí v druhom kole Freša nepovedal. „Nemôže to byť len moje rozhodnutie.“ Hovorí, že informácie z posledných týždňov o šafárení na župe nie sú pozitívne.

00:57 "Bratislava chce stredopravého župana," hovorí Frešo naživo v TA3. V prípadnom druhom kole očakáva podporu od Daniela Krajcera. Programové prieniky vidí aj s Oskarom Dobrovodským a Jaroslavom Paškom.

00:54 Beňová vo vzťahu k výsledkom hovorí o prekvapení, tvrdí však, že sklamaná nie je. Hovorí, že stratégiu v kampani by nemenila. "Naša stratégia bola dobrá, pozitívna, konštruktívna a neútočná." O tom, že sa proti nej viedla antikamapaň zopakovala niekoľkokrát. Čítajte viac

O premiérovi hovorí, že sa zapojil do jej kampane maximálne. "Mali sme mítingy v Istropolise. Neviem, čo by sme ešte viac mali urobiť, aby sa zapojil." Do kamier sa usmieva, ale oči sa jej lesknú od sĺz. "Ja som optimista." O tom, čo bude robiť v prípadnom druhom kole, zatiaľ nehovorí.

flasikova4_res.jpg

FOTO - SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

00:52 „Pri tak nízkej účasti v Bratislave nie je výsledok 13 percent pre Dana Krajcera zlý,“ priebežne hodnotí Daniel Lipšic. Očakávali však vyššiu účasť. „Na prvé voľby je to ale dobrý výkop.“

Na celom Slovensku bola podľa neho účasť veľmi nízka. „Treba zvážiť do budúcnosti, čo s tým ďalej. Tak nízka účasť znižuje legitimitu zvolených kandidátov aj županov a je to problém pre demokratické usporiadanie v krajine.“ Napriek tomu, že je jasné, že županské kreslo Nova nezíska, predčasne odísť neplánujú.

00:44 Volebný štáb a budúci župní poslanci v regionálnej kancelárii SDKÚ sa zišli pred televízorom a sledujú rozhovory z ostatných centrál. O vtipné poznámky nie je núdza. K výsledkom sa zatiaľ stavajú zdržanlivo.

Flašíková: Je to výsledok obrovskej antikampane

00:38 "Je to výsledok obrovskej antikampane. Neviem. Neviem, či budem objektívna. Treba počkať na záver," povedala Flašíková-Beňová. S Robertom Ficom sa ešte nerozprávala. Teraz sa za ním "zastaví" a opýta sa ho, ako to vidí.

00:37 Monika Flašíková-Beňová priznáva, že to vidí na druhé kolo. "Ak bude, bude, ak nie, tak sláva víťazovi, česť porazeným."

Údajne sa ešte nerozprávala s premiérom Robertom Ficom. "Teraz sa za ním zastavím a spýtam sa ho ako to vidí."

00:35 S pokročilou nočnou hodinou sú výsledky stále bližšie. Viacero budúcich poslancov z radov SDKÚ prichádza stále častejšie medzi novinárov. Zvedaví sú na priebežné výsledky. Obkolesili našu kolegyňu Janku Maťkovú, keďže ako podotkli, má najrýchlejší internet. Sledujú priebežné výsledky a porovnávajú s kolegami z opozičných strán. S výsledkami sú zatiaľ sú spokojní.

00:29 Pavol Frešo v regionálnej kancelárii SDKÚ už dlhšiu dobu nie je. Odišiel domov, okrem iného aj kvôli deťom, ktoré išiel uložiť spať. Je však už na ceste naspäť, doraziť by mal o pár minút.

freso6_r8730-r92-st.ir3-_t600_res.jpg

FOTO - SITA

00:26 Flašíková ide medzi novinárov.

00:24 Moniku Flašíkovú-Beňovú prišla podporiť aj Eva Urbaníková, ktorá je autorkou knihy rozhovorov s Beňovou. Vydala ju nedávno, Beňova tvrdila, že s kampaňou to nemá nič spoločné.

00:18 Pri obrazovke s výsledkami sa u Krajcera nechce nikomu stáť. Väčšina štábu a kandidátov sedí pri počítačoch a dopitých pohároch od vína.

00:12 V centrále Smeru sa hromadia ministri. S premiérom Ficom sú v inej budove ako Flašíková-Beňová s kandidátmi na poslancov.

V SDKÚ je dobrá nálada

00:11 U Frešovcov je dobrá nálada. "Vyzerá to, že budeš druhá," hovorí kandidát na poslanca svojej kolegyni po aktívnom ťukaní do tabletu. Ostatní kandidáti sa venujú refrešovaniu svojich smartfónov.

00:08 Vo volebnom štábe Krajcera sa čudujú, že Kotleba v Banskej Bystrici vedie pred Kaníkom.

00:07 Okrem vína a kávy ponúkajú v Smere u Flašíkovej-Beňovej novinárom aj kolu. Je na nej nápis Zlatíčka.

00:05 Sayon Camara, kandidát Smeru v bratislavskom Novom Meste pochádzajúci z bývalej Francúzskej Guinei prekračuje z kroka na krok pred budovou, v ktorej sa sústredili kandidáti za poslancov. Pochvaľuje si, že počas predvolebnej kampane na neho ľudia reagovali veľmi dobre. Ak by sa stal poslancom, sústredil by sa na podporovanie rodín. "Je tu veľká rozvodovosť." Hovorí, že politika sa nedá robiť samostatne, dôležitý je tím.

flasikova2_res.jpg

FOTO - TASR

23:59 Krajcer si skracuje čakanie prezeraním výsledkov z iných krajov. Zaujíma ho najmä, kde zatiaľ vedú „Smeráci." Sám má zhruba 12 percent.

23:55 Premiér Robert Fico prišiel do centrály Smeru, z auta sa ponáhľal rovno do budovy. Medzi novinárov sa mu zatiaľ nechce.

23:45 Vo voľbách poslancov Bratislavského kraja vedú zatiaľ mená známe skôr z regionálnej politiky ako primátor Pezinka Oliver Solga, starosta Nového Mesta Rudolf Kusý, či starostka Podunajských Biskupíc Alžbeta Osvoldová. V Starom Meste vedie Ondrej Dostál.

Spočítali 15 percent okrskov, Frešo vedie

23:37 V Bratislavskom kraji majú spočítaných 15,5 percenta okrskov. Pavol Frešo má vyše 49 percent, Monika Flašíková 26,2, Daniel Krajcer 11,3.

23:36 V regionálnej kancelárii SDKÚ je atmosféra pokojná. V hlavnej miestnosti sleduje televíziu s priamym prenosom z volieb len volebný štáb, niekoľko novinárov a podporovateľov. Šéf SDKÚ je zatvorený spolu s najbližším štábom v samostatnej miestnosti.

freso2_res.jpg

FOTO - SME - GABRIEL KUCHTA

23:24 Daniel Lipšic hovorí, že sa k výsledkom vyjadria, až keď bude zrátaná aspoň polovica hlasov. Stále verí, že majú šancu, aj keď sú zatiaľ tretí.

23:26 V centrále Moniky Flašíkovej-Beňovej sa politici naďalej bavia vo vedľajšej budove, mimo novinárov a kamier. Medzi nich chodí iba Robert Kaliňák.

kalinak23_res.jpeg

FOTO - SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

23:14 Daniel Krajcer sa prišiel pozrieť na predbežné výsledky. Hovorí, že evidentne ešte neboli zrátané obvody pri Maďarsku.

23:10 Krajcerovi straníci z hnutia Nova chodia pravidelne aj do časti reštaurácie, kde sa zabáva verejnosť. Zdržuje sa tam najmä Jozef Kollár s Gáborom Grendelom. Živá hudba už skončila, na bare je však stále plno.

23:08 Priebežné výsledky sa rýchlo menia. Najprv viedla Flašíková, potom Frešo.

23:07 Podľa priebežných výsledkov zverejnených Štatistickým úradom je Bratislavský kraj na treťom mieste čo sa týka účasti. Voliči boli aktívnejší v Prešovskom a Nitrianskom kraji.

23:06 Niekoľko minút pred jedenástou je budova hlavnej centrály Smeru zaplnená iba novinármi. A troma čašníkmi. Kandidátka na županku Monika Flašíková Beňová so svojimi straníckymi kolegami čaká na výsledky vo vedľajšej budove.

23:04 Daniel Lipšic s kolegami zo strany sledujú, koľko ľudí Daniela Krajcera volilo župana.

krajcer2_r9108_res.jpg

FOTO - SME - MATEJ DUGOVIČ

22:53 Pavla Freša prišla podporiť aj Magda Vašáryová. Nechcela kávu, ani čaj, pochutnala si však na chipsoch. Zvítala sa s členmi volebného štábu a novinármi. Po chvíli si sadla medzi nich a rozpráva o svojej ceste do Paríža a konferencii o politike v strednej Európe, na ktorej sa zúčastnila. Predbežné výsledky zatiaľ nevidela, hodnotiť voľby nechce. Paríž je pre ňu momentálne atraktívnejšia téma.

22:37 Po spočítaní prvých pár hlasov vedie Flašíková Beňová. Má 22 hlasov. Pavol Frešo 5 a Daniel Krajcer 2.

U Krajcera sú realisti

22:34 Nemôžme mať veľké oči," hovorí Daniel Lipšic (Nova). Vraví, že sa výsledkov neboja, lebo ide len o ich prvé voľby. Všetci sa už pripravujú pred obrazovkou na zverejnenie prvých výsledkov.

22:30 Flašíková Beňová sa chváli, že už takmer rok nefajčí. Freša bozkávajú mladé dievčatá. Prečítajte si, čo kandidáti píšu na Facebooku.

flasikova_res.jpg

FOTO - TASR

22:29 Aj Kaliňák by uvítal, ak by boli voľby na župana jednokolové. "Pomerne veľa by sme usporili." Koľko, presne nepovedal. "Sú to milióny, ale hádať nechcem." Hovorí, že to vie zistiť do dvadsať minút. Kalkulačku má v mobile určite, ale asi si ho zabudol vo vedľajšej budove. Cesta tam a späť trvá približne štyri minúty, na počty ostáva potom šestnásť.

22:28 Kaliňák avizuje príchod svojich kolegov ministrov do centrály Smeru pred jedenástou. "Ale teraz som tu stretol Janka Richtera." Prečo sú novinári v samostatnej miestnosti v hlavnej centrále Smeru a hostia v budove, ktorú majú prenajatú Flašíkovci, Kaliňák vysvetľuje zvykom. "Bolo to aj v minulých voľbách tak."

Na Fica čakajú v centrále

22:26 Premiér Fico nie je zatiaľ v centrále Smeru, kde už niektorí jeho stranícki kolegovia čakajú na výsledky krajských volieb. Kedy príde zatiaľ nie je jasné. "V priebehu noci by sa mal v centrále Smeru ukázať aj pán premiér," povedal šéf jeho tlačového odboru Erik Tomáš. K jeho nedeľnému programu zatiaľ ani on nemal bližšie informácie. "Všetko sa ešte plánuje a vyvinie sa to v priebehu noci." Keďže sa očakáva, že vo väčšine krajov zvíťazia kandidáti Smeru, novinári čakajú premiérovu tlačovú konferenciu v straníckej centrále. Na výsledky minulých volieb zvykol reagovať práve tam.

((vid4))

22:21 V SDKÚ sa celý volebný tím sústredil do miestnosti s televíziou, kde všetci čakajú na predbežné výsledky. Pavla Freša prišla podporiť Lucia Žitňanská či Ondrej Dostál. Celá regionálna kancelária je vyzdobená modrými balónmi, na stoličkách sú pripravené transparenty s heslom "Volím Pavla Freša."

((vid3))

22:20 Fedor Flašík je aj pre ministra Kaliňáka tajomný muž, údajne už o ňom dlhšie nepočul. "Zákaz prísť sem určite nedostal, takto to u nás nechodí."

22:19 Juraj Droba z Krajcerovho tímu hodnotí tieto voľby ako súboj Dávida s dvomi veľkými Goliášmi, jedným je veľká pravicová koalícia, druhý je Smer. „Čokoľvek nad 20 percent pre Dana Krajcera bude obrovský úspech pre stranu Nova.“ V podniku na Bajkalskej ulici, kde je teraz Krajcerov štáb, oslavovali ešte ako členovia strany SaS parlamentné voľby v roku 2010.

Monča to dá, žartuje Kaliňák

22:11 "Vitajte, výnimočne si užívam, že dnes to nie je o mne," prichádza medzi novinárov vysmiaty Robert Kaliňák. "Druhé kolo? Načo by bolo druhé kolo, Monča to dá," žartuje. Potom už vážnejšie odhaduje, že druhé kolo bude.

Flašíková-Beňová avizovala, že premiér Robert Fico príde do centrály pred polnocou.

kalinak_res.jpeg

FOTO - SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

22:08 Do volebného štábu práve prišiel Daniel Lipšic s Gáborom Grendelom.

22:05 "Neviem, či to bolo tým upršaným počasím, ale zdá sa mi, že toto boli najpokojnejšie voľby," povedal predseda Ústrednej volebnej komisie Štefan Škrabák. Volebnú účasť odhadnúť nevie, predpokladá, že vysoká nebude.

22:03 Vyššia účasť by nám pomohla, hovorí Daniel Krajcer.

((vid2))

Uzavreli volebné miestnosti

22:00 Volebné miestnosti definitívne uzavreli, prvé priebežné výsledky by sa mali objaviť okolo 22.30.

21:58 Krátko po pol desiatej Monika Flašíková Beňová privítala novinárov v miestnosti pre tlačové konferencie. Výsledky zatiaľ odhadovať nechce. "Ideálne by bolo, keby to bolo rozhodnuté v prvom kole." Považuje za zbytočné, že župné voľby sú dvojkolové. Nízku účasť Flašíková - Beňová prisudzuje aj tomu, ako o nej informovali médiá: "Ľudia si to tak osvojili, lebo vám z médií veria." Zároveň si myslí, že účasť na voľbách bude vyššia ako sa momentálne javí. Na otázku, či nízku účasť vníma aj ako vyjadrenie nedôvery reaguje: "Ak by to bolo o vyjadrení nedôvery, tak najmä súčasnému županovi."

21:48 Pavol Frešo hovorí, že k nemu na štáb majú prísť aj Richard Sulík a Ján Figeľ. "Rišo hovoril, že dobehne, Figeľ rovnako hovoril, že sa zastaví. Sú to naši prirodzení partneri, s nimi sme štartovali túto kampaň," povedal.

V štábe bratislavského župana majú tramín červený a frankovku modrú. Frešo hovorí, že to nič nesymbolizuje. "Úprimne povedané, ja som človek, ktorý ani na posledných voľbách nepil alkohol. Nemám k tomu veľmi sklon, lebo pre mňa je to ako športový zápas. Viete, to mi už pripomína ten typ analýz z komunizmu, keď na Červenom námestí riešili kde, kto s kým, vedľa koho a za kým stál a na základe toho sa robila mocenská garnitúra ktorá vládla. Ja by som z tohto nič nevyvodzoval. Veď kedy tu bolo ružové, čo by ste z toho urobili potom?" pýta sa Frešo.

freso1_res.jpg

21:42 Do centrály Smeru na bratislavskej Súmračnej ulici prichádzajú autá. Hostia sa hneď zatvárajú do jednej z budov s veľkou tabuľou Bratislavský futbalový zväz, kde má kanceláriu Fedor Flašík. S futbalovou loptou zatiaľ neprišiel nikto, novinári sú odkazovaní na posedenie do budovy vedľa. Monika víta novinárov s úsmevom na tvári.

21:29 Krajcer zatiaľ svoje šance odhadovať nechce. „Počkáme si, kým budú reálne čísla.“ Vraví, že by mu pomohla vyššia účasť voličov. So svojimi protikandidátmi dnes nehovoril.

21:25 Reštaurácia na Bajkalskej ulici, v ktorej čaká volebný štáb spolu s Danielom Krajcerom na výsledky volieb, je rozdelená na dve časti. V jednej je štáb s novinármi, druhá je prístupná pre verejnosť. Ako každú sobotu, je tu živý koncert.

krajcer_r2708_res.jpg

FOTO - SME - MATEJ DUGOVIČ

21:19 Približne hodinu pred uzavretím volebných miestnosti sa novinári pomaly zhromažďujú pred centrálou Smeru. Kandidátka na županku Monika Flašíková-Beňová oznámila, že tu bude čakať na výsledky volieb. Žalúzie sú stiahnuté, dvere zatiaľ zamknuté.

21:18 Tesne pred deviatou dorazil do regionálnej centrály SKDÚ Pavol Frešo. Privítal sa s kolegami a novinármi a po pár minútach sa zatvoril s novinármi do press miestnosti. Šéf SDKÚ očakávania má, dopredu nechce povedať, aké. "Výsledky sú otázkou pár hodín, tak už počkáme," povedal Frešo.

V Petržalke začali chodiť až večer

21:14 Kým ešte okolo obeda bola volebná účasť v Petržalke len niekoľko percent, okolo pol deviatej už stáli ľudia v radoch. Účasť by sa podľa člena jednej okrskovej komisie mohla vyrovnať minulým voľbám, teda medzi 25 a 30 percentami. Ľudia podľa neho začali chodiť hlavne po tom, ako prestalo pršať.

21:03 Do volebného štábu už prišiel aj Daniel Krajcer. So všetkými sa zvítal.

20:58 Juraj Miškov (Nova) hovorí, že spravili dobrú kampaň, ale zneistilo ich počasie a nízka účasť. „Poobede sme cez sociálne siete mobilizovali voličov.“ Tvrdí, že sa im podarilo k voľbám prilákať aj mladších voličov.

Vraví, že stále nevie, koľko minul na kampaň. „V tejto chvíli dochádzajú ďalšie faktúry.“ Záverečný účet zverejní po skončení kampane.

20:45 Kandidát na župana Daniel Krajcer do volebného štábu ešte nedorazil. Prišli ho podporiť kandidáti na poslancov Martin Chren a Juraj Miškov.

Radšej dali prednosť obchodom

20:28 Analytici pred voľbami odhadovali účasť na zhruba 25 percent, no pár hodín pred uzavretím volebných miestností sa to zdá ako optimistický pohľad. V minulých voľbách v roku 2009 volilo najmenej ľudí v Bratislavskom kraji – prišlo len 19,5 percenta voličov - a ani dnes sa vo volebných miestnostiach v hlavnom meste rady netvorili.

20:26 Volebné miestnosti zostanú otvorené ešte necelé dve hodiny, do 22:00.

19:52 Mnohých Bratislavčanov odradil dážď, niektorí nepovažovali župné voľby za také rozhodujúce, píše v reportáži z bratislavských volebných miestností naša redaktorka Soňa Gyarfašová.

Väčšina ľudí má už svojho favorita na župana premysleného, dlhšie váhajú len pri jednotlivých župných poslancoch.

19:48 V jednej z volebných miestností v Karlovej Vsi odhadujú účasť na približne 20 percent. Drvivá väčšina voličov boli starší ľudia.

19:45 Dlhé Diely hlásia pomerne vysokú účasť. Na chodbe bolo vidno veľa mladých ľudí. Voliť prišli aj kvôli počasiu najmä večer, vraví naša redaktorka Kristína Hudeková.

19:20 V župane a s natáčkami vo vlasoch dnes prišla do jednej z volebných miestností v bratislavskom Starom Meste odovzdať svoj hlas volička. "Chcela odvoliť a nakoniec zistila, že nepatrí ani do daného volebného okrsku a musela ísť do inej školy," povedala pre TASR staromestská hovorkyňa Alexandra Obuchová.

19:04 Podľa Gabriela Kosnáča, povereného organizáciou volieb v Dúbravke sa zase zdá, že mnohí voliči sa o tom, koho budú voliť, rozhodujú až za samotnou plentou. "Niektorí tam ostávajú aj 5 až 6 minút," opísal.

volby-do-vuc-1_r1400_res.jpg

V Pezinku je pre voľby otvorených 18 miestností. Urny sa nadchádzajú najmä v základných a materských školách a tiež v kluboch dôchodcov. Ľudia, ktorí spadajú do okrsku číslo 4, volia v priestoroch autoškoly. Pozrite si viac fotografií tu.

FOTO: MARTIN GABURA

18:30 V Ružinove to vyzerá na slabú účasť. Volebné miestnosti na gymnáziu na Metodovej ulici boli štyri hodiny pred koncom volieb prázdne. Vo volebnom okrsku číslo 12 to pri pohľade do voličského zoznamu vyzeralo na priebežnú účasť pod 20 percent, píše náš redaktor Miroslav Kern.

Tri členky volebnej komisie nemajú veľa práce. Staršie ženy sa rozprávajú, mladšia číta knihu. Sú veľmi úctivé, voličom ďakujú za to, že prišli hlasovať. Podobne to vyzerá aj v dvoch ďalších triedach, teda volebných okrskoch.

17:05 V bratislavskej Karlovej Vsi chcela jedna z obyvateliek voliť aj za svoju dcéru na základe splnomocnenia. Okrsková volebná komisia jej to však neumožnila, žena sa chce teraz sťažovať.

16:32 Jedna z troch obvodných volebných komisií v okrese Malacky zaregistrovala podnet z okrskovej volebnej komisie. Išlo o propagačné materiály jedného z kandidátov, ktoré sa objavili vo volebnej miestnosti. Stiahli ich.

16:22 Na Základnej škole na Nobelovom námestí v Petržalke chodia podľa viacerých predsedov okrskových komisií už informovaní a zväčša aj vopred rozhodnutí, komu dajú svoj hlas.

Na otázky TASR, čo majú vyššie územné celky (VÚC) v kompetencii, sa však už mnohí z opýtaných voličov vyhýbajú odpovediam alebo priznajú, že nevedia.

Sobášna sieň sa premenila na volebnú miestnosť

15:59 Na volebnú miestnosť premenili v obci Malinovo (okres Senec) sobášnu sieň na obecnom úrade. Ako povedal predseda volebnej komisie Eduard Konečný, termín župných volieb si nikto pre svadbu nevybral. V zozname majú zapísaných asi 1850 voličov.

Koľko ich prišlo k urnám priebežne nesčítavajú. Aj napriek tomu, že v obci prší, ľudí to od volieb neodrádza. Počas dňa prichádzajú do sobášnej siene voliči v každom veku.

Kto mal záujem, do druhej hodiny popoludní si mohol objednať prenosnú urnu. "Máme jednu žiadosť, ktorú vybavíme okolo šiestej," hovorí predseda komisie.

15:51 V bratislavskej časti Dúbravka hneď ráno riešiť neúčasť jednej členky volebnej komisie v piatom okrsku.

"Ešte tesne po siedmej hodine telefonovala, že príde. Keďže neprišla, operatívne sme ju nahradili," uviedla pre TASR jediný dnešný problém zástupkyňa dúbravského starostu Matilda Križanová.

Ďalší vyriešili už skôr, keď majiteľ súkromnej školy na Bilíkovej ulici nedovolil prechod cez priestory jeho školy, a tak voliči nechodia hlavným, ale bočným vchodom do volebných miestností.

Čo sa týka účasti, najväčší nápor očakávajú medzi siedmou a deviatou večer.

Vzorový lístok so zakrúžkovaným kandidátom museli vymeniť

15:10 V Chorvátskom Grobe mali na vzore hlasovacieho hárku zakrúžkovaného jedného z kandidátov na župana. Upozornil na to Peter Kunder z Aliancie Fair-play.

"Keď som volebnú komisiu upozornil na to, že ide o porušenie zákona, prvou reakciou bolo, že iste nie, lebo takto to robia už niekoľko volieb a na lístku je napísané, že ide o vzor." Odkázali ho na Ústrednú volebnú komisiu.

Tam sa prípadom zaoberali a zariadili, aby bol zakrúžkovaný vzorový hlasovací lístok vymenený za čistý. "Nebudeme vyvodzovať dôsledky, voľby pokračujú ďalej," znie stanovisko Ústrednej volebnej komisie.

15:00 Do volebnej miestnosti v Školskom klube na Fándlyho ulici v Pezinku prichádzajú voliť najmä starší ľudia a mamičky s deťmi. "Najstarší volič, ktorého sme tu mali, má 97 rokov," vraví Roman Farkaš z volebnej komisie.

Účasť je zatiaľ približne 12 percent. V zozname majú zapísaných 1250 voličov. "Ľudia chodili priebežne, počas jednej hodiny prišlo aj 30 ľudí. S dažďom klesol počet voličov asi na 10," hovorí Farkaš.

Dodáva, že v porovnaní s inými voľbami je nižšia účasť v župných voľbách citeľná. O prenosnú urnu zatiaľ v okrsku číslo 15 nikto nepožiadal.

14:44 Dobrú volebnú účasť TASR potvrdili menšie bratislavské mestské časti. Hlási ju napríklad starosta Jaroviec Pavel Škodler, kde sa volí v kultúrnom dome.

"Naši občania sú disciplinovaní, ale keďže je ich málo, voľby do veľkej miery neovplyvnia," myslí si. Ak účasť porovná s prechádzajúcimi regionálnymi voľbami, odhaduje dnes možno aj vyššiu.

pezinok_volby-autor_martin-gabura_r1693_res.jpg

Voľby v Pezinku.

FOTO - MARTIN GABURA

Na Kramároch vypadlo kúrenie

14:26 "Vo volebnej miestnosti na zdravotníckej univerzite vypadlo kúrenie. Chceli sme predísť prípadnému nachladnutie členov komisie," povedal pre TASR hovorca mestskej časti Marek Tettinger

14:24 "Volebné miestnosti otvorili v Bratislave načas, komisie nemali dosiaľ žiadne problémy ani otázky. Ani na náš oficiálny mobilný telefón sme od momentu začatia volieb ešte nedostali žiadnu sťažnosť, čo sa ale môže zmeniť, no zatiaľ prebiehajú voľby pokojne," potvrdil TASR Ján Keselý, predseda volebnej komisie Bratislavského samosprávneho kraja.

14:19 V niektorých okrskoch v Ružinove, kde je v zoznamoch zapísaných približne 1 200 občanov s právom voliť, prišli do 13:30 odovzdať svoj hlas kandidátom len šesťdesiati.

V iných okrskoch zatiaľ účasť neprevýšila desať percent. Podľa členov okrskových komisií voliť chodia prevažne starší a stredná generácia. Volebnú urnu vyslali za 96-ročnou babičkou, ktorá žije v domácnosti s viac ako 70-ročnou dcérou.

13:56 Voľby v Pezinku, Senci, Svätom Jure, obciach Limbach, Slovenský Grob a Viničné prebiehajú pokojne, píše naša regionálna redaktorka Žaneta Janečková.

13:09 So svojimi rodičmi prišiel v Karlovej Vsi odvoliť aj prvovolič Dominik, ktorý sa priznal, že si to prišiel "najmä vyskúšať".

"Nemal som žiadny plán koho voliť, rozhodol som sa až teraz, keď som videl zoznam kandidátov," prezradil pre TASR a dodal, že zakrúžkoval tých kandidátov, ktorí sa mu zdali "najmúdrejší".

12:46 Odvolil už aj prezident Ivan Gašparovič. "Čím bude nižšia účasť, tým je väčší predpoklad, že sa o predsedovi Bratislavského samosprávneho kraja rozhodne v prvom kole," povedal. Myslí si ale, že po prvom kole sa ešte meno nového župana nedozvieme.

Spolu s ním sa na volebnom akte zúčastnila jeho manželka Silvia.

gasparovicvolby1_res.jpg

Prezident Ivan Gašparovič s manželkou Silviou vo volebnej miestnosti.

FOTO - TASR

Účasť je zatiaľ nízka aj kvôli dažďu

12:28 Volebná miestnosť v Záhorskej Bystrici hlási priebežnú účasť do desiatich percent. Chodia hlavne ľudia v produktívnom veku, vraví predsedkyňa okrskovej komisie.

12:19 V ďalšej volebnej miestnosti v Petržalke prišlo z tisícky registrovaných ľudí voliť len okolo päťdesiatich.

"Ráno prišli psíčkari, potom ľudia idúci na ranné nákupy," vraví členka okrskovej komisie. Ráno chodili voliť hlavne dôchodcovia a rodiny z deťmi, okolo obeda začali chodiť aj mladšie ročníky. "Účasť je istotne nízka aj pre dážď," vraví.

11:31 V najväčšej bratislavskej mestskej časti Petržalka je zatiaľ účasť nízka. V jednej z volebných miestností prišlo doobeda odvoliť 23 voličov, čo je podľa predsedu tejto okrskovej komisie Ľuboša Plšeka približne 5 percentná účasť.

Ako dodal, priebeh volieb je pokojný, nenašli zatiaľ žiadne poškodené hlasovacie lístky. Podľa Plšeka je táto volebná účasť štandardom pre krajské voľby.

11:26 Krátko po desiatej prišiel k volebnej urne v Základnej škole na Jelenej ulici predseda SDKÚ-DS a kandidát na znovuzlovenie za predsedu BSK Pavol Frešo."Chcel by som, aby ľudia prišli v rámci volieb do samosprávnych krajov voliť a vyjadrili tak svoj názor, lebo inak za nich rozhodnú iní," povedal po hlasovaní.

"Voličská účasť je aj o tom, ako občania vnímajú župy a tiež, ako politici vnímajú župy ako také. Keby sme mali také kompetencie, také právomoci, aké má napríklad Dolné Rakúsko, tak sa neobávam o žiadnu účasť. Tu treba povedať, že decentralizácia sa nedokončila," dodal.

((vid1))

11:07 V bratislavskom Lamači je účasť pozitívnym prekvapením. "Sú aj prípady, že voliči musia čakať v menších radoch," povedala Mária Štarková z organizačného oddelenia miestneho úradu v Lamači.

10:15 Ústredná volebná komisia riešila na svojom rannom zasadnutí niekoľko podnetov. Išlo o sťažnosti voči viacerým kandidátom na predsedov samosprávnych krajov. Keďže platí volebné moratórium, podrobnosti predseda volebnej komisie Štefan Škrabák (KSS) neprezradil.

9:08 Hoci sa volebné miestnosti na základnej škole na Žitavskej ulici v bratislavskej Vrakuni otvorili o siedmej ráno, viacerí členovia komisií prichádzali "do práce" až pred pol deviatou.

Za prvých 90 minút prišlo do jednej z viacerých miestností, v ktorej je zapísaných približne 1200 voličov, voliť iba šesť ľudí.

Smer: Fico išiel príkladom

8:30 Ako jeden z prvých v Karlovej Vsi odvolil aj premiér Robert Fico.

"Išiel príkladom a volil ako jeden z prvých o 7.00 hod na Majerníkovej 60 na Dlhých dieloch," informovala hovorkyňa strany SMER Monika Počátková. Dôvodom bol jeho ďalší pracovný program.

8:09 V Karlovej Vsi prebiehajú voľby pokojne, veľa voličov zatiaľ podľa prednostu miestneho úradu Rastislava Velčeka nechodí.

Prvou voličkou tu bola poslankyňa karlovoveského zastupiteľstva Alena Schinglerová s rodinou. "Chcela odvoliť hneď ráno, keďže ju popoludní čaká rodinná udalosť na východnom Slovensku," dodal Velček.

7:30 V Devínskej Novej Vsi odovzdal prvý volič svoj hlas hneď po otvorení volebných miestností. V priebehu dňa ho čakajú pracovné povinnosti. "Je dôležité, aby sa občania zúčastnili na voľbách, pretože potom len frflú a to nie je správne," uviedol.

7:00 Otvorili sa volebné miestnosti. Hlasovanie sa ukončí o 22:00. V prvom kole sa volí predseda samosprávneho kraja a dohromady 44 poslancov krajského zastupiteľstva.

Ak žiaden kandidát na župana nedostane nadpolovičnú podporu hlasujúcich, dvaja kandidáti s najviac hlasmi si zmerajú sily v druhom kole.

6:59 Volebné obvody v Bratislavskom kraji nemajú logiku. Napríklad taká Vrakuňa volí s väčším Ružinovom a môže prísť o poslancov.

6:55 Väčšina oslovených osobnosti Bratislavského kraja voliť pôjde. "Pre mňa je principiálne dôležité chodiť na každé voľby. Bojovali sme za to aby sme ich mali," vraví vedec a jadrový fyzik, ktorý spolupracoval s NASA Jozef Masarik.

Skeptickejší je hudobník a spisovateľ Štefan „Pišta Vandal“ Chrappa. Ten hovorí, že sa už nedá voliť ani menšie zlo. "Neosvedčilo sa a v roku 2013 ani nie je. Je tu iba prázdnota – myšlienková, kvalitatívna, ľudská."

6:54 Voliť z nemocničného lôžka bude v Bratislave 80 pacientov.

6:52 Pozrite sa, ako sa na voľby pripravovali v okresoch Senec, Pezinok a Malacky.

6:50 Účasť v župných voľbách býva pravidelne veľmi nízka, každý hlas preto zaváži, myslí si editor spravodajstva SME Juraj Koník.

Najčítanejšie na My Pezinok

Komerčné články

 1. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
 2. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
 3. Ktorá cestovka je top? Toto je stávka na istotu
 4. Podpora systému je slabá, je to na jednotlivcoch
 5. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 6. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
 7. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
 8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
 1. Autocentrá AURES Holdings obslúžili už 3 milióny zákazníkov
 2. Príďte ochutnať ocenené destiláty
 3. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 4. Politici dobrovoľne posielajú slovenské ženy pod nôž
 5. IT expertka: Iba mobil deťom na učenie naozaj nestačí
 6. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
 7. Most nahradia v Trenčíne záhradou s kaviarňami
 8. Podpora systému je slabá, je to na jednotlivcoch
 1. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 14 244
 2. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 788
 3. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 9 734
 4. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 5 408
 5. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 211
 6. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 026
 7. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 727
 8. Veľké Karlovice: wellness oáza kúsok od hraníc 2 651

Blogy SME

 1. Jaromír Novak: Prvý jesenný. Zas
 2. Ján Škerko: Fico posadnutý mocou a teraz i strachom
 3. Ján Valchár: Krym horí, čo chceme viac.
 4. Vladimír Benčík: "Atény? - ak si ich nevidel, si hlupák; ak ich vidíš a nie si nadšený, si osol; ak sa tešíš z toho že odídeš, si ťava."
 5. Rado Surovka: Kto nám chce vládnuť ?
 6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské
 7. Dada Vozáriková: Nútených 48 hodín v Amsterdame (na ceste do Škótska) + video
 8. Milan Removčík: Sivý vrch
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 59 837
 2. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 491
 3. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 33 555
 4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 13 610
 5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 9 969
 6. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 193
 7. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 6 713
 8. Adriana Boysová: Kto mrzačí naše deti? 5 609
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Pezinok - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Pezinok

Pezinské vinobranie sa začína v piatok o 17:00 pred Zámkom.


SITA 7 h
Ilustračná fotografia.

V rámci projektu Závislí na zdraví prinášame sériu príbehov našich čitateľov, ktorým sa podarilo zvíťaziť nad závislosťami.


(red) 20. sep

Pomôžeme aj v čase dnešnej krízy ľuďom na Slovensku, aby sa naozaj mali lepšie. Už čoskoro!


19. sep

Diskusiu vysielame v stredu 20. 9. 2023 o 11.00 h.


18. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Hornovážsku kaskádu napustia koncom mesiaca.


20. sep

Údržbu svahov Trnávky zabezpečuje Slovenský vodohospodársky podnik.


11 h

Majiteľ jedného zo stánkov sa nevzdal, vznikla nová iniciatíva na pomoc iným.


20. sep

Našli tu opevnené sídlisko zo staršej doby bronzovej aj stredovekú dedinu.


20. sep

Blogy SME

 1. Jaromír Novak: Prvý jesenný. Zas
 2. Ján Škerko: Fico posadnutý mocou a teraz i strachom
 3. Ján Valchár: Krym horí, čo chceme viac.
 4. Vladimír Benčík: "Atény? - ak si ich nevidel, si hlupák; ak ich vidíš a nie si nadšený, si osol; ak sa tešíš z toho že odídeš, si ťava."
 5. Rado Surovka: Kto nám chce vládnuť ?
 6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské
 7. Dada Vozáriková: Nútených 48 hodín v Amsterdame (na ceste do Škótska) + video
 8. Milan Removčík: Sivý vrch
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 59 837
 2. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 491
 3. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 33 555
 4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 13 610
 5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 9 969
 6. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 193
 7. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 6 713
 8. Adriana Boysová: Kto mrzačí naše deti? 5 609
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu