MODRA. Počas sanačných prác na Kostole sv. Jána Krstiteľa v Modre objavili trnavskí archeológovia výnimočné nálezy z konca 13. a začiatku 14. storočia. Stredoveký kostol už trpel značným podmáčaním podložia.
Archeologický výskum pri najstaršom kostole v Modre.
Pozrite si fotogalériu >>
"Našli sme viacero zvyškov pôvodných architektúr. K tým najvýznamnejším nálezom v lokalite patrí nález veže kostola. Dosiaľ sa nevedelo, či kostol pôvodne vežu mal, alebo nie, čo bola určitá rarita. Okrem veže sme odkryli aj niekoľko bočných prístavieb, predovšetkým dve niekdajšie kostnice aj s nálezmi ľudských kostrových pozostatkov. Podarilo sa nám nájsť aj zvyšky dvoch hrobiek, pravdepodobne významných občanov Modry približne z konca 18. storočia," povedal archeológ Erik Hrnčiarik z Katedry klasickej archeológie Trnavskej univerzity.
Mesto Modra tieto archeologické nálezy vníma veľmi pozitívne. Ako povedala primátorka mesta Hana Hlubocká, "kostol je súčasťou mestskej pamiatkovej zóny. Vnímame ho ako najstaršiu stavba v meste. Dosiaľ sme mu nevenovali dostatočnú pozornosť, viac sme sa sústreďovali na centrálne námestie Ľudovíta Štúra a jeho okolie".
Kostol je vo vlastníctve rímskokatolíckej cirkvi, v meste vzniklo Občianske združenie na záchranu cirkevných pamiatok a oba tieto subjekty vyvinuli veľké úsilie na záchranu tejto kultúrnej a historickej pamiatky. "Túto iniciatívu veľmi vítam, lebo sa nám pred očami odkrývajú staršie dejiny mesta Modry. V nadväznosti to chápem aj ako náš príspevok k prebiehajúcej medzinárodnej iniciatíve Dní európskeho kultúrneho dedičstva," dodala Hlubocká. Obnovu kostola sv. Jána Krstiteľa financuje ministerstvo kultúry v rámci grantového projektu Obnov si svoj dom.