PEZINOK. V roku 2007 bolo vybudovaných približne dvesto multifunkčných ihrísk, na ktoré prispela slovenská vláda na čele s vtedajším premiérom Róbertom Ficom. Jedno z nich bolo postavené aj na Cajle.
Trvalo šesť rokov, kedy si na ňom prvýkrát mohli futbalisti zatrénovať.
Do užívania bolo uvedené 13. augusta tohto roku. Hneď na druhý deň však na futbalistov, trénerov či funkcionárov čakalo nemilé prekvapenie, ktoré sa neskôr ešte dvakrát opakovalo.
Do bočnej siete niekto vyrezal okno.
Neskôr prišiel vandal opäť a rozrezal umelý trávnik.
FOTO: (BER)
Rozrezané siete aj umelý trávnik
„Prvýkrát nám rozrezali bočné siete a siete na bráne. O ďalších desať dní nastalo rovnaké poškodenie na druhej strane ihriska a boli zalepené zámky na bráne či vchodových dverách do šatní. Najväčšiu skazu urobil páchateľ o deň neskôr, keď rozrezal po celom obvode umelú trávu,“ priblížil vzniknuté škody tréner mládeže Miroslav Terlanda. Futbalovému klubu vznikla škoda okolo 30-tisíc eur.
Na neznámeho páchateľa bolo podané trestné oznámenie a prípad je momentálne v štádiu šetrenia.
Činovníci futbalového klubu však upodozrievajú neprispôsobivého suseda, s ktorým už majú niekoľko rokov trenice.
„Protestuje proti tomu, že sa tu hrá futbal, rozhodca hlasno píska, deti príliš kričia a ďalšie pre mňa nepochopiteľné veci. Najhoršie je, že s nami nemieni komunikovať a nevieme sa s ním na ničom dohodnúť,“ dodáva Terlanda.
Vo futbalovom klube CFK Cajla je v súčasnosti zaregistrovaných vyše sto detí a ihrisko je maximálne vyťažené. Multifunkčné ihrisko je preto pre nich veľkou pomocou.
„Je smutné, že namiesto toho, aby sme sa venovali futbalu a deťom, sa zaoberáme rôznymi inými vecami.“
Skolaudovali až po šiestich rokoch
Dôvod, prečo multifunkčné ihrisko nebolo sprístupnené futbalistom takmer šesť rokov, sa snažil vysvetliť primátor mesta Pezinok Oliver Solga.
„Mali sme možnosť vybudovať multifunkčné ihrisko s pomocou štátu, tak sme to využili. Postavili sme ho na ohlášku ako viacero rovnakých ihrísk a až dodatočne sme vybavovali stavebné povolenie, čo je absolútne legálne.“
Ihrisko bolo napokon skolaudované až po dlhých šiestich rokoch.
„Nechápem správanie človeka, ktorý neustále posiela desiatky sťažností. Pán Homola dostal šancu si postaviť dom na pozemkoch, ktoré sú zadefinované na šport a rekreáciu. V novom územnom pláne dokonca žiada, aby sme zrušili futbalové ihrisko, ktoré tam stojí šesťdesiat rokov a prekvalifikovali pozemky na stavebné,“ hovorí Solga.
Primátor vyzýva na stretnutie
Ako primátor ďalej tvrdí, mesto sa všemožne snaží dohodnúť s nájomníkom, ktorým je futbalový klub, aby sa dodržiavala prevádzková doba, neboli tam žiadne oslavy a tiež vyzvali trénerov, hráčov či rodičov, aby mu nedávali zbytočne dôvod na negatívne reakcie.
„Celý spor považujem za dosť nešťastný. Mesto nepochybilo v žiadnom prípade, ihrisko je už riadne skolaudované a užíva sa v súlade s prevádzkovým poriadkom. Dotknutý sused, ktorý dokonca nemá trvalý pobyt v Pezinku, vedel, kam sa sťahuje.“
Samotný problém by mal podľa tvrdení pezinského primátora primárne riešiť futbalový klub, ale stretnutiu so spomínaným susedom sa nebráni.
„Ponúkam obom manželom stretnutie po Vinobraní za účasti vedenia futbalového klubu v hocijakom termíne, čase. Som prístupný na takéto stretnutie a pán Homola či iný občan má u mňa dvere vždy otvorené,“ povedal Solga.
Sused: Nemienim tolerovať čiernu stavbu
Okrem údajnej nezákonnej stavby prekáža Dušanovi Homolovi aj prevádzkový poriadok futbalového ihriska.
PEZINOK. Dušan Homola má pozemok pár metrov od multifunkčného ihriska na Cajle. Podľa neho ide o nezákonné prevádzkovanie areálu.
„V roku 1998 sme dostali stavebné povolenie na stavanie rodinných domov. Do roku 2005 nebol okolo cajlanského ihriska žiaden problém, až kým neprišlo nové vedenie futbalového klubu na čele s predsedom Ľubomírom Čechom, ktorí mali svojskú predstavu o fungovaní a prevádzkovaní areálu a nerešpektovali existenciu obytnej zástavby v susedstve ihriska,“ zaspomínal si Dušan Homola.
Sused: Nie som proti deťom a futbalu
Ťažkosti nastali až pri budovaní multifunkčného ihriska v roku 2007, ktoré bolo podľa vyjadrení suseda postavené načierno.
„Je postavené na pozemkoch, ktoré neboli súčasťou areálu ihriska a zabralo i cudzie pozemky. Nezákonne sa vyrúbali storočné borovice a rovnako bol nezákonne zrovnaný zemný val. Toto vo svojom vyjadrení konštatuje Obvodný úrad životného prostredia v Pezinku z roku 2005. Na nelegálnosť tejto stavby som upozorňoval od začiatku. V roku 2010 mi dala prokuratúra a Krajský stavebný úrad za pravdu.“
Susedovi sa nepáči, že v priestoroch areálu sa vybudovala spoločenská miestnosť, napriek tomu, že tam mali byť v pôvodnom pláne šatne.
„Mesto zaplatilo 800 tisíc korún, ale tento priestor dodnes slúži ako krčma do neskorých ranných hodín,“ tvrdí Homola. Prevádzková doba na futbalovom štadióne je od pondelka do nedele v čase od 08.30 do 21.30 a sused považuje za neetické a nemorálne, aby tam sedem dní v týždni robili bordel a hluk.
Činovníci futbalového klubu ho obviňujú, že je proti deťom a športovaniu. On to popiera. „Táto argumentácia je nepravdivá a je to iba schovávanie sa za porušovanie zákonov, pravidiel susedského spolunažívania a rešpektovania mojich zákonných práv a pravidiel slušnosti.“
Komunikovať mieni len s vedením mesta
Homolovi najviac prekáža hluk, ktorý spôsobuje nakopávanie lôpt do mantinelov. Nechápe, prečo sa väčšina tréningov odohráva pod jeho oknom, pričom zvyšok ihriska je voľný. Rovnako je podľa neho nezmyselné, aby hudba z ihriskových reproduktorov vyhrávala cez víkend od rána do večera.
V roku 2008 poslala väčšina majiteľov okolitých domov hromadnú petíciu, v ktorej žiadali o stretnutie s vedením mesta a stanovenie zásad úpravy prevádzkových hodín areálu. To napriek tomu, že prebehlo, podľa vyjadrení suseda nič nevyriešilo a naplno sa prejavila arogancia mesta a klubu.
V roku 2010 mu niekto podpálil súkromné motorové vozidlo, ktoré ho podľa jeho slov malo zastrašiť. „Dnes sú už známi a obvinení páchatelia tohto trestného činu. Sú blízki vedeniu futbalového klubu a dodnes ich vidím na štadióne. Mňa však nikto nezastraší,“ vyhlásil Homola.
Trénerom a rodičom sa nepáči, že si počas tréningov fotografuje dianie na ihrisku. „Dokumentujem nezákonnú činnosť a fotky robím len pre potreby štátnych orgánov a súdu.“ Proti prevádzke ihrísk podal niekoľko súdnych žalôb.
Juraj Berzedi
Mestská polícia: Preverujeme každý podnet
Mestská polícia v Pezinku si už pomaly zvykla na mnohé sťažnosti, ktoré im nahlasuje sused bývajúci pri futbalovom ihrisku na Cajle.
PEZINOK. Situácii na cajlanskom futbalovom ihrisku sa venujú viacerí pracovníci mestského úradu a v mestskom zastupiteľstve dokonca vznikla aj špeciálna komisia na riešenie danej situácie.
Do kauzy je výrazne zaangažovaná aj mestská polícia v Pezinku, ktorá od roku 2007 absolvovala na futbalový štadión 75 výjazdov, z čoho 30 bolo v tomto roku.
„Po sťažnosti sme vždy prišli na miesto činu zhodnotiť skutkový stav veci. Vo všetkých prípadoch však nebola naplnená skutková podstata trestného činu, tak ako ju vnímal oznamovateľ. Všetky sťažnosti sme vyhodnotili ako neopodstatnené,“ prezradil náčelník mestskej polície Ľudovít Farbula.
Väčšina podnetov bola podľa tvrdení náčelníka mestskej polície počas víkendu, keď sa na ihrisku legitímne hrali futbalové zápasy. Pár sťažností bolo aj mimo prevádzkových hodín, že sa niekto pohybuje v areáli klubu.
„Po zásahu sme zistili, že ide o členov futbalového klubu, ktorí tam majú oprávnenie byť. Vieme si predstaviť, že by mestská polícia mohla byť využívaná efektívnejšie, ale každý oznam vždy preveríme, aj keď niekedy vopred predpokladáme, že sa nebude jednať o priestupok či trestný čin,“ uzavrel Ľudovít Farbula.
Juraj Berzedi