PEZINOK. Uplynulý štvrtok sa v areáli bývalej pezinskej fabriky na spracovanie dreva konal 2. ročník multižánrového festivalu Alternatíva v Drevone. Jeho prípravu si pod svoje krídla vzali Lajo Slimák, Peter Bittner a Rasťo Kuttner, ostrieľaní organizátori rôznych podujatí ako Cibulák či Etnofestival.
Vrbovskí víťazi zaujali netradičnými pretekmi
Festival prilákal návštevníkov, ktorí už majú dosť tradičného umenia a kultúry, ktoré im podsúvajú rôzne médiá. V Drevone si mohli vychutnať, ako nazerajú na svet mladí začínajúci umelci. V programe dostali priestor hudobníci, výtvarníci, ale nezabudlo sa ani na fotografickú, divadelnú či filmovú sekciu.
Festival odštartovali výtvarníci, ktorí naživo maľovali rôzne abstraktné diela. Popritom si diváci mohli prezrieť výstavu obrazov, sôch a fotografií. Milovníci divadla si nenechali ujsť Divadelný workshop, predstavenie domáceho divadla Balaclava či svojské podanie známeho príbehu Rómeo, Júlia (a vírus) v podaní Túlavého divadla. Najmenší návštevníci sa zasa zabavili na hre Eustach a hmyz.
Začiatok hudobnej zložky obstarali tóny blues gitaristu, speváka a autora textov Milana Konfrátera. K alternatíve nepochybne patria aj Vrbovskí víťazi, ktorí okrem svojho koncertu usporiadali aj vtipné preteky na hojdacích koňoch a Formule O.
Návštevníkov potešila jazda na vláčiku
Večerný program načala skupina Feelme, po ktorej nasledovala česká indie-rocková hudobná skupina The Prostitutes a sériu koncertov uzavrela punkrocková slovenská skupina Vandali. Harmóniu teľa, hudby a pohybu poskytovala Akrobacia na trapéze. Záver festivalu patril domácim dídžejom, ktorí roztancovali všetkých prítomných. Organizátori si pripravili aj ďalšie zaujímavé atrakcie.
Snáď najväčší úspech zožal Drevona vláčik na čele s pôvodným rušňom a historickým vagónom, ktorý zabezpečil vyhliadkovú jazdu po areáli fabriky až na železničnú stanicu Pezinok a späť.
Okrem toho sa na festivale vytvorila Zóna bez peňazí, v ktorej si mohli návštevníci zadarmo vybrať to, čo sa im páčilo, alebo za malý poplatok kúpiť vlastnoručne vyrábané šperky, vybrať si svoju obľúbenú knihu či starú platňu.
V netradičnom industriálnom prostredí umelci poukázali na svojské trendy v oblasti umenia a návštevníci odchádzali so spokojnými pocitmi.