Koľko detí bude nakoniec obecné školy navštevovať, závisí od rozhodnutia ich rodičov.
PEZINOK. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky pristúpilo k racionalizácii základných škôl s malým počtom žiakov. V niektorých médiách sa objavil zoznam viac ako stovky základných škôl s tým, že ide o „školy na odstrel.“ Podľa hovorcu ministerstva školstva Michala Kaliňáka žiadny zoznam základných škôl, ktorých čaká zrušenie, neexistuje.
Ministerstvo: Rokovania sú otvorené
Ministerstvo školstva sa voči tvrdeniam médií o „školách na odstrel“ ohradilo. Vo svojom stanovisku píše, že ide o hrubo zavádzajúce a poplašné informácie, ktoré sa nezakladajú na pravde.
„Hrubo zavádzajúce je tvrdenie, že zverejnený zoznam predstavuje zriaďovateľov, ktorých školy sú určené na zrušenie. Ministerstvo školstva s uvedenými zriaďovateľmi rokuje o možnostiach zefektívniť a racionalizovať prevádzku škôl, pričom zrušenie školy je len jednou z viacerých možností a navrhuje sa len malému počtu zriaďovateľov. Rozhodnutie o zrušení školy je v každom prípade výhradne v kompetencii zriaďovateľov,“ píše ministerstvo na svojej webovej stránke.
Rokovania sú podľa neho ešte stále otvorené. Racionalizácia sa týka Základnej školy s materskou školou vo Vištuku a Základnej školy s materskou školou vo Vinosadoch.
Do budovy presťahovali škôlku i obecný úrad
Základná škola vo Vištuku je „deväťročka.“ V minulom školskom roku ju podľa starostu obce Ľubomíra Jelínka navštevovalo 86 detí. Pre nasledujúci rok je to 91 žiakov, no obec predpokladá, že ich bude napokon viac. Ako starosta hovorí, v posledných rokoch mali v škole menej detí ako kedysi.
„Prijali sme viacero opatrení, aby sme školu zachovali. Do budovy základnej školy sme premiestnili materskú školu a obecný úrad.“ Náklady na prevádzku sú tak rozdelené medzi viacero subjektov. „Aj v tomto roku zvyšujeme kvalitu vyučovania premenou tradičnej školy na modernú, aby vyučovanie bolo atraktívne pre žiakov i rodičov,“ hovorí Ľubomír Jelínek.
Rodičom chcú dať dôvod, aby nemuseli dávať deti do Modry či Pezinka a ponechali ich v obci, v ktorej žijú. Ďalšie úsporné opatrenia sa budú týkať energií, kde vidí starosta najväčší únik peňazí.
Podľa demografického prieskumu, ktorý si obec urobila, by mal byť počet žiakov v budúcnosti vyšší. Stále to však závisí aj od rozhodnutia rodičov, kam dieťa prihlásia. Pokiaľ ide o kvalitu vyučovania, základná škola vo Vištuku za tými mestskými podľa starostu nezaostáva. Dôkazom sú podľa neho výsledky testovania deviatakov, v ktorom vištuckí žiaci dosiahli nadpriemerné výsledky.
„Bola by to škoda, keby sa zatvorila. To nie je len o škole. Bez nej by tu chýbal základ spoločenského a kultúrneho života,“ myslí si starosta. Ako dodáva, škola tiež pomáha budovať vzťah k obci. Ak by ju raz zrušili, obáva sa, že neskôr by jej prevádzku neobnovili. Situáciou sa budú zaoberať aj poslanci na najbližšom zasadnutí obecného zastupiteľstva. „Máme s poslancami jednotný názor na to, že školu chceme udržať.“
Triedy umožňujú žiakom individuálny prístup
Základná škola vo Vinosadoch má dve zlúčené triedy. V prvej sa nachádzajú žiaci prvého a druhého ročníka a v ďalšej sú pohromade deti tretieho a štvrtého ročníka. V uplynulom školskom roku ju navštevovalo 17 žiakov a v tom nasledujúcom má zasadnúť do lavíc 22 detí.
„Na základe demografického vývoja môžeme konštatovať, že počet žiakov v nasledujúcich rokoch sa bude len zvyšovať. Takisto máme v pláne rozširovať materskú školu, čo s veľkou pravdepodobnosťou prinesie ďalší príliv žiakov do základnej školy,“ tvrdí starosta Vinosadov Milan Lempochner.
Miestni obyvatelia školu, ktorá v septembri oslávi štyridsiate prvé výročie, svojpomocne vybudovali a s jej zrušením nesúhlasia. Podľa vyjadrení starostu nemajú všetky rodiny možnosť denne voziť svoje ratolesti do iných škôl mimo obce. Navyše si myslí, že doba je dnes taká, že každý sa o svoje dieťa bojí a chce ho mať čo možno najdlhšie doma.
Školy tohto typu sú podľa neho viac ako potrebné. „Nielenže vychovávajú budúcich občanov, ale sa aj podieľajú na kultúrno-spoločenskom dianí v obci. Veľmi vhodné sú pre deti so špeciálnymi vzdelávacími potrebami, kde potrebujú hlavne individuálny prístup a ten im školy tohto typu umožňujú. Dokonca si dovolíme tvrdiť, že deti prichádzajúce z týchto škôl sú oveľa samostatnejšie a disciplinovanejšie ako deti z veľkých škôl a ani po vedomostnej stránke nezaostávajú za ostatnými,“ dodáva starosta Vinosadov.
Od ministerstva školstva obecný úrad, ktorý je zriaďovateľom základnej školy, neobdržal doteraz žiadne odporúčanie na racionalizačné opatrenie. „Jednoznačne sme zato a budeme presadzovať, aby sa málotriedne školy zachovali,“ uzavrel Milan Lempochner.
Autor: (ber)