BRATISLAVA. Samosprávy na Slovensku dlhodobo trápi problém zaraďovania ukrajinských detí do výchovno-vzdelávacieho procesu. Ako v tlačovej správe uvádza Únia miest Slovenska, najväčší nedostatok kapacít v školských zariadeniach v tejto súvislosti evidujú v Bratislavskom kraji, kde sa nachádza najvyšší počet odídencov. Aktuálnu situáciu by podľa únie mohli zhoršiť aj ďalšie komplikácie, ktoré môže priniesť implementácia akčného plánu vzdelávania a zavedenie povinnej školskej dochádzky od 1. septembra 2024.

"Upozorňujeme, že tento problém sa nemôže riešiť izolovane v jednotlivých mestách, obciach, alebo mestských častiach, ale komplexne tak, aby sa pri zavedení povinnej školskej dochádzky problém nepresúval z jednej samosprávy na druhú," povedala odborníčka únie pre oblasť školstva Mária Wagingerová.
Podľa nej je ponižujúce a neľudské, aby sa ženy - matky z Ukrajiny chodili doprosovať o prijatie svojich detí do školského zariadenia. "V mnohých prípadoch, žiaľ, ešte aj neúspešne. Smutné je i to, že do dnešného dňa nevieme, koľko detí z Ukrajiny zostalo mimo vzdelávacieho systému." doplnila Wagingerová. Dodala, že pomôcť k riešeniu situácie by mohol komplexný dotazník, ktorého výsledky prispejú k zadefinovaniu rizík, nájdeniu voľných kapacít a modelu financovania tak, aby finálne riešenie čo najmenej zaťažilo samosprávy.