Samosprávny kraj ukončil výstavbu zariadenia sociálnych služieb v Častej

Bratislavský samosprávny kraj ukončil výstavbu rodinného dvojdomu - domova sociálnych služieb v Častej.

(Zdroj: bratislavskykraj.sk)

BRATISLAVA. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) ukončil v rámci deinštitucionalizácie sociálnych služieb výstavbu rodinného dvojdomu - domova sociálnych služieb (DSS) v Častej. Ako informuje hovorkyňa BSK Lucia Forman, ide o DSS a Zariadenie podporovaného bývania (ZPB) MEREMA v okrese Pezinok. Nachádzajú sa tu dve bytové jednotky pre 12 klientov. „Priestory sú bezbariérové a v súlade s najnovšími štandardmi sociálnej starostlivosti,“ uviedla s tým, že v BSK obstaráva interiérové vybavenie domácností a ide o prvé alokované pracovisko z celkovej deinštitucionalizácie tohto zariadenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Písali sme FOTOGALÉRIA: Pezinské vinobranie 2022 Čítajte 

Ako priblížila riaditeľka odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov BSK Barbora Lukáčová, klientov zariadení sociálnych služieb (ZSS) premiestňujú zo zavretých areálov na okraji miest a obcí do centier, kde sa stanú plnohodnotnými členmi komunity. „Predpokladáme, že sa v spolupráci s DSS a ZPB MEREMA podarí zariadiť interiér tak, aby sa prijímatelia mohli nasťahovať do konca roka,“ uviedla s tým, že výstavba objektu je financovaná prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Náklady na výstavbu dvojdomu v Častej boli približne 710-tisíc eur s DPH, pričom vlastné zdroje BSK tvoria päť percent.

Súbežne s výstavbou rodinného domu v Častej spustil BSK výstavbu druhého rodinného dvojdomu v obci Dubová v okrese Pezinok. Ukončená by mala byť počas budúceho roka. Koncom roka plánuje samosprávny kraj ukončiť aj rozsiahlu rekonštrukciu zázemia DSS a ZPB MEREMA v Modre-Kráľová a debarierizovať zakúpený rodinný dom v Modre. „Prevažná časť prijímateľov sa bude môcť udomácniť v novom prostredí v priebehu budúceho roka,“ doplnila Forman.

SkryťVypnúť reklamu
Písali sme V Pezinku podalo kandidatúru na primátora osem uchádzačov Čítajte 

V procese deinštitucionalizácie sa nachádzajú aj ďalšie zariadenia BSK. Jedným z nich je DSS a Zariadenie pre seniorov Rača.

„Novostavba na Račianskej je hotová a aktuálne zabezpečujeme kompletné interiérové vybavenie dvoch bytových jednotiek pre dvanástich prijímateľov," spresnila Forman. Ukončenie rekonštrukcie pôvodného objektu na Strelkovej predpokladajú na jeseň tohto roka, pričom prví klienti by sa mohli nasťahovať začiatkom budúceho roka. Súčasťou bude aj denný stacionár pre 12 klientov.

Ďalším župným ZSS, ktoré vstúpilo do procesu deinštitucionalizácie je DSS a zariadenie pre seniorov Kaštieľ v Stupave. Aktuálne má kapacitu 166 miest a budova, ktorá pôvodne slúžila ako kaštieľ, je trojpodlažná, historická a svojim dispozičným a priestorovým riešením nenapĺňa podmienky pre komunitný spôsob poskytovania sociálnych služieb. Novopostavený objekt sa bude nachádzať v Záhorskej Bystrici, kde kraj premiestni 30 prijímateľov prevažne s Alzheimerovou chorobou a demenciou. O finančnú podporu sa bude BSK uchádzať z externých zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu

Do procesu deinštitucionalizácie sa postupne zapájajú všetky ZSS v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK. „Aktuálne je to vyše polovica. Klienti tak získajú nielen komfortnejšie bývanie, ale poskytovaním sociálnych služieb komunitným spôsobom sa ešte viac zlepší ich kvalita života,“ uzavrela Forman.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Pezinok

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 126
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 797
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 161
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 855
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 230
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 059
  7. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 042
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 031
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Pezinok - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Pezinok

Objavte Slovensko inak – pestré, živé a plné prekvapení.


Lucia Mikušová bola vicemajsterka sveta v akrobatickom fitness.

Sladkosti si nemusí odopierať.


Ilustračné foto.

Obžalovaného Máriusa M. pôvodne odsúdili na 20 rokov väzenia a Lukáša T. oslobodili, odvolací súd však verdikt v odsudzujúcej časti zrušil.


SITA
Michal Gašparík je trénerom Spartaka vyše štyroch rokov.

Láka ho Európa i posun do cudziny.


14

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu