BRATISLAVA. Väčšina obyvateľov Slovenska má v súvislosti s vojnou na Ukrajine obavy o seba a svojich blízkych. Vyplýva to z mimoriadneho prieskumu "Ako sa máte Slovensko?", ktorý sa konal od piatka 25. februára do utorka 1. marca. Na vzorke tisíc respondentov ho vykonala prieskumná spoločnosť Mnforce v spolupráci s komunikačnou agentúrou Seesame a Sociologickým ústavom Slovenskej akadémie vied.

Veľké obavy o seba a svojich blízkych z dôvodu súčasnej situácie na Ukrajine má podľa prieskumu 40,6 percenta respondentov. Trochu obavy má 40,2 percenta opýtaných, 19,2 percenta respondentov nemá žiadne obavy. "Obavy pociťujú častejšie ženy. Respondenti, ktorí nesúhlasia s našim členstvom v NATO, odpovedajú častejšie, že obavy nemajú," uvádza sa v prieskume.
Najväčšie obavy pociťujú respondenti z ekonomickej krízy ako dôsledku útoku armády Ruskej federácie na Ukrajinu (77,5 percenta), z rozpútania tretej svetovej vojny (72,6 percenta) a rozšírenia vojnového konfliktu na Ukrajine na Slovensko (68,7 percenta). O niečo menšie obavy majú respondenti z príchodu utečencov v dôsledku útoku armády Ruskej federácie na Ukrajinu (53,9 percenta).
Vojna za východnou hranicou Slovenska vzbudila u Slovákov chuť a nadšenie pre pomoc utečencom z Ukrajiny. Najviac (61,7 percenta) respondentov je ochotných utečencom pomôcť vecným darom, 9,6 percenta respondentov je ochotných pomôcť prípravou a distribúciou jedla. Prispieť finančne je ochotných 37,4 percenta opýtaných, ako dobrovoľníci pri práci s utečencami by pomohlo 36,9 percenta respondentov, s ubytovaním by pomohlo 26,3 opýtaných.

"Ochotu pomôcť akoukoľvek formou deklarujú menej často respondenti, ktorí nesúhlasia s členstvom Slovenska v NATO. Ochota pomôcť súvisí aj s tým, ako ľudia vnímajú svoju subjektívnu príjmovú situáciu. Ľudia, ktorí odpovedajú, že je pre nich ťažké vyjsť s príjmom, deklarujú menej často ochotu pomôcť vecným darom alebo finančne, častejšie však deklarujú ochotu pomôcť ako dobrovoľníci pri práci s utečencami," vysvetľuje prieskum.