
Pre druhý rok trvajúcu koronavírusovú pandémiu sa mnohí slovenskí vinohradníci a vinári ocitli v kritickej situácii. Štát im zatiaľ pomocnú ruku nepodal a covid podporu či kompenzáciu pre tento segment neavizoval.
V mimoriadne neľahkej situácii im tak môžu pomôcť spotrebitelia. Cech vinohradníkov a vinárov (CVVS) Slovenska sa ich rozhodol osloviť iniciatívou s názvom #MesiacPoctivehoSlovenskehovina.
Vinohrad má svoj život
„Sektor vinohradníctva a vinárstva zostal počas pandémie bez akejkoľvek pomoci zo strany štátu. Pritom sa stačilo poobzerať po okolitých krajinách, ako tam pomáhajú vinohradníkom a vinárom. Už v máji 2020 sme v cechu spracovali manuál pomoci podľa vzorov zo zahraničia, no nenašiel sa nikto, kto by podľa nich konal,“ vyjadril sa Roman Mács, kancelár CVV.
V tejto súvislosti Martin Pomfy, zakladateľ vinárstva MAVÍN vo Vinosadoch pripomenul, že vinohrad žije svojim životom.
„Nemôžete mu povedať, že dnes je pandémia, tak sa prídem o teba starať až po jej skončení. Rok 2020 bol ťažký, rok 2021 ešte ťažší, no veríme, že dokážeme aj tieto komplikované časy prežiť. K tomu však budeme potrebovať zodpovedný prístup kompetentných pri hľadaní pomoci agrosektoru, príprave nového zákona o vinohradníctve a vinárstve, ako aj nastavení priorít v strategickom pláne na roky 2023 až 2027,“ povedal Pomfy.
Vládne opatrenia v gastro prevádzkach a segmente HORECA mali negatívny dopad aj na predaj slovenského vína, ktorý aktuálne dosahuje najnižšie tohtoročné hodnoty.

Pre zachovanie práce aj vinohradov
„Slovenskí vinohradníci a vinári sa snažia z vlastných zdrojov podporovať export slovenských vín a budovať ekonomickú odolnosť sektora, avšak aj tu narážajú na neochotu štátnych úradov dostať sa na medzinárodné podujatia,“ zdôraznil Mács s tým, že ťažko skúšaní vinohradníci a vinári s nádejou a dôverou apelujú na slovenských spotrebiteľov, aby od 1. decembra do 1. januára pri výbere vína uprednostnili pred tovarom z dovozu poctivú slovenskú kvalitu.
„Každý, kto si počas trvania spomínanej iniciatívy kúpi aspoň jednu fľašu vína navyše priamo od lokálneho vinohradníka alebo vinára, pomôže domácej ekonomike, prispeje k zachovaniu pracovných miest, udržaniu investícií do vinohradov a zároveň pomôže vinohradníkom lepšie zvládnuť zimné mesiace. Navyše nákup poctivých slovenských vín znamená pomoc klíme a znižovanie uhlíkovej stopy, pretože zahraničné vína musia prekonať tisícky kilometrov, aby sa dostali k slovenským spotrebiteľom,“ zakončil kancelár CVV.

Dvadsať dôvodov, prečo podporiť slovenských vinohradníkov a vinárov:
1. Kúpou slovenského vína od lokálneho vinárstva prispievate k záchrane vinohradov, ktorých je v našej krajine z roka na rok menej. Znamená tiež zachovanie dedičstva našich predkov.
2. V slovenských vinárstvach a vo vinohradníctve pracujú tisícky ľudí, ktorí sú vo veľkej miere závislý od príjmov z predaja vína na Slovensku.
3. Každé jedno euro, ktoré spotrebitelia minú za poctivé slovenské víno, bude investované naspäť do zamestnanosti, vinohradov a krajinotvorby.
4. Slovenskí vinohradníci a vinári sú rovnako spotrebitelia a zákazníci, možno aj vo vašom odvetví. Peniaze míňajú väčšinou na Slovensku.
5. Viaceré slovenské vinárstva svojimi vínami získali vo svete hodnotné ocenenia, pričom ich kvalita každoročne rastie.
6. Viacerí slovenskí vinári a vinohradníci produkujú kvalitné vína s nízkym obsahom histamínu. Zákazníci s histamínovou intoleranciou nemusia hľadať svoje víno v zahraničí. Kvalitné vína máme aj na Slovensku.
7. Na Slovensko sa vo veľkom dovážajú dotované, prebytkové cisternové vína pochybnej kvality. Slovenské víno je zárukou kvality.
8. Kúpou slovenských vín pomôžete zachrániť slovenské vinohradníctvo. Ak nebude záujem o slovenské vína, plochy vinohradov budú ubúdať. Za posledných 27 rokov sa výmera rodiacich vinohradov dramaticky znížila z 38-tisíc hektárov na 8 500 hektárov.
9. Vinice sú súčasťou kultúrnej krajiny a dotvárajú ju. Vínny turizmus je doma i v zahraničí čoraz populárnejší.
10. Vo vinárskych regiónoch generuje slovenské vinohradníctvo zamestnanosť a príjmy pre gastro, kultúrne pamiatky, turistiku, štát, samosprávy a obce.
11. Kúpou slovenských vín podporíte zachovanie historického dedičstva našich predkov. Vinice u nás vysádzali už starí Rimania. Podľa historických záznamov vieme, že Mária Terézia dostala Frankovku modrú do daru od račianskej delegácie, a to pri príležitosti osláv jej päťdesiatych narodenín. Račianske víno cisárovnej veľmi chutilo a odvtedy si priala mať Račiansku Frankovku vždy vo svojich pivniciach.
12. Kúpou poctivého, slovenského vína pomáhate udržiavať storočné tradície vinohradníctva a vinárstva v našej krajine, čo je v dnešnej dobe globalizácie nevyčísliteľné aktívum nášho národa.
13. Kúpou slovenského vína pomáhate dostať náš jedinečný produkt na vinársku mapu Európy, kam určite patrí.
14. Uhlíková stopa slovenského vína je určite najkratšia.
15. Kúpou poctivých, slovenských vín podporujete aj rozvoj turizmu na Slovensku.
16. Je najprirodzenejšie konzumovať potraviny ktoré sa dopestovali u nás, a toto by malo platiť aj pre víno.
17. Víno je najkultúrnejší nápoj. Podporou slovenského vína podporujete slovenskú kultúru.
18. Nie je nič krajšie, ako sa pochváliť hosťom fľaškou výborného slovenského vína.
19. Starostlivosť o vinohrady a víno je nutná neustále, inak sa trvalo znehodnotia. Pivnice slovenských vinárov sú preplnené a každý ročník vína si vyžaduje každodenné investície.
20. Kúpou poctivých, slovenských vín podporujete tisícky slovenských rodín, ktorých príjmy pochádzajú z predaja vína a z vinohradníctva.
