PEZINOK. Malokarpatské múzeum v Pezinku pripravilo pre svojich návštevníkov novinku a prvý raz v sobotu sprístupnilo cez internet podujatie k Noci múzeí a galérií. "Vyskúšame si takéto online podujatie prvý raz a sprístupníme na kanáli YouTube čerstvo otvorenú výstavu Malé Karpaty fotoobjektívom Stana Jendeka a Jana Šípa. Diváci si prostredníctvom videa budú môcť pozrieť aj autorský výklad umelca," povedal Martin Hrubala, riaditeľ Malokarpatského múzea v Pezinku.

"Aj keď som presvedčený, že múzeum treba navštíviť osobne a nestačí len zdieľať videá a dávať statusy na sociálne siete, predsa len môžeme vďaka virtuálnemu priestoru dávať o sebe vedieť a pozývať ľudí na naše akcie," doplnil Martin Hrubala.
Kultúrna obec sa aj napriek sťaženým podmienkam spôsobeným pandémiou ochorenia COVID-19 snaží naďalej prezentovať svoje aktivity vo virtuálnom priestore.
Online prehliadky expozícií
Malokarpatské múzeum tiež na svojej webovej stránke ponúka online prehliadky svojich stálych expozícií. "Prostredníctvom svojho kanála na YouTube sa prihovárame našim návštevníkom a prinášame aj nové informácie o rekonštrukčných prácach, ktoré tento rok v našom objekte prebiehajú. Zriadili sme tiež e-shop, prostredníctvom ktorého sa dajú nakúpiť suveníry a publikácie," vysvetlil Hrubala.
Okrem iných si možno na e-shope zakúpiť aj publikáciu Malé Karpaty malé milé hory s fotografiami vystavujúcich umelcov Jendeka a Šípa, so sprievodným textom Stana Bellana, alebo tiež knihu Martina Hrubalu Vinohradnícke lisy v Malokarpatskej oblasti. Práve unikátna a v Európe najväčšia zbierka vinohradníckych lisov je totiž jedným z najväčších "pokladov" múzea.

Malokarpatské múzeum si pred mesiacom pripomenulo 60 rokov od svojho založenia. Vzniklo 17. októbra 1960, no pre verejnosť bolo otvorené o rok neskôr 22. septembra 1961. Vzhľadom na pandemickú situáciu odložilo múzeum na rok 2021 aj podujatia spojené s oslavami svojej šesťdesiatky.
Svoje priestory má pre individuálnych návštevníkov otvorené s podmienkou dodržiavania všetkých protipandemických opatrení. Novinku pripravilo Malokarpatské múzeum aj vo svojej pobočke, v Literárnom a vlastivednom múzeu vo Svätom Jure, kde je od začiatku novembra sprístupnená vynovená expozícia Dejiny mesta Svätý Jur.
"Posilňujeme zatiaľ náš virtuálny priestor a svoju prítomnosť v ňom. Naučili sme sa tieto veci robiť vďaka tomu, že sme nevideli v súčasne prebiehajúcej pandémii len ohrozenie, ale aj príležitosť vyskúšať niečo nové," doplnil Hrubala.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!