BRATISLAVA. Nová iniciatíva #niesomprasa apeluje na správanie sa ľudí v prírode. Zameriava sa predovšetkým na vyhadzovanie odpadkov v nej. Informovala o tom Michaela Grendelová, jedna z iniciátorov projektu, ktorého cieľom je, aby sa z lesa nestalo smetisko.
Z chodníkov sa stávajú odpadkové koše
"Skúste sa dnes prejsť po turistických chodníkoch a popozerať sa poriadne pod nohy a okolo seba. V tráve sa povaľujú papierové vreckovky, plastové tégliky alebo cigaretové ohorky a z turistických chodníkov sa pomaly stávajú odpadkové koše," uviedla Grendelová. Dodala, že iniciatíva odštartovala už aj v Česku.

Grendelová skonštatovala, že prevencia je dôležitejšia než riešenie následkov a príroda sa v tomto prípade sama neubráni. "Názov #niesomprasa sa môže niekomu zdať drsnejší, ale o to vlastne ide – prídem z výletu a môžem si s čistým svedomím povedať, že nie som prasa," doplnila.
Zhoršovanie čistoty slovenských hôr pozorujú aj horskí vodcovia. "Snažíme sa všetkým vysvetliť, že čo si na túru prinesú, to by si mali aj odniesť. Vidíme, koľko úsilia vynakladáme, aby sme získali potravu, ale odpad už pre nás nie je dôležitý. Často ho bez problémov vyhodíme k susedovi, za tú pomyselnú hranicu, kde sa nás to netýka, teda aj vedľa chodníka v lese," povedal predseda Národnej asociácie horských vodcov SR Marek Trávniček.
Čistota prírody sa stáva celonárodnou témou
Uviedol tiež, že so štátnymi lesmi Tatranského národného parku sa horskí vodcovia zaoberajú aj vyriešením toaliet v najväčších tatranských dolinách. Tie sú podľa nich veľkým problémom.
"Tento projekt sme vrelo uvítali a sme radi, že čistota našej prírody sa stáva celonárodnou témou. Veríme, že myšlienka prenikne ku všetkým, ktorí sa chystajú na návštevu či už Tatier, alebo akéhokoľvek pohoria na Slovensku," povedal Trávniček.
Iniciatíva je aj pod záštitou Klubu slovenských turistov, Národného parku Muránska planina a podľa Grendelovej sa postupne pridávajú aj ďalšie inštitúcie a združenia.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!