PEZINOK. Pripravili sme pre vás druhý diel tých najzaujímavejších kaštieľov na západnom Slovensku.
V prvej časti sme objavili kaštiele v Budmericiach, Oponiciach, Veľkom Bieli, Brodzanoch a Malinove.
Pozrite si, ktorých históriu, zaujímavosti a fotografie zhora sme si pre vás pripravili dnes. Ďakujeme aj fotografom Henrichovi Vajsábelovi a Milanovi Zacharovi.
Kaštieľ v Bernolákove
Po takmer trojročnej rekonštrukcii otvorili v roku 2017 jedno z najvýznamnejších barokových diel na Slovensku - kaštieľ v Bernolákove.

Kaštieľ si dal postaviť príslušník grófskej vetvy Esterházyovcov, krajinný sudca Jozef Esterházy v rokoch 1714-1722 podľa plánov Johanna Bernharda Fischera z Erlachu, najvýznamnejšieho architekta svojej doby.
Po smrti grófa Františka Esterházyho st. získal majetok František Esterházy mladší, ktorý zastával významné funkcie.
Na viedenskom dvore bol veľmi obľúbený a patril k ústredným postavám viedenskej tereziánskej spoločnosti. Post uhorského kancelára predpokladal adekvátnu reprezentáciu aj na domácej pôde. Túto úlohu plnil kaštieľ v Čeklísi.
Kaštieľ navštevovali aj príslušníci viedenského dvora. V roku 1766 tu Mária Terézia oslávila svoje narodeniny. V roku 1910 bernolákovský kaštieľ navštívil americký prezident Theodore Roosevelt, ktorý tu bol na súkromnej návšteve.
Areál kaštieľa bol v minulosti centrom kultúrneho i politického života. Stretávali sa tu významné osobnosti a konali sa tu aj rôzne slávnosti. Dlhé roky však kaštieľ chátral, až kým sa v roku 2014 nezačalo s jeho obnovou, ktorá vyvrcholila v roku 2017.
Csákyho kaštieľ v Prievoze
Zrejme viacero Bratislavčanov ani netuší, že v jednej z mestských častí sa nachádza krásny kaštieľ z roku 1902. Pred jeden a pol storočím bola na tomto mieste osada Főrév obklopená lužnými lesmi, a preto vznikol lovecký zámoček.
Už v spomínanom roku ho nechal prestavať ako svoje letné sídlo gróf Eugen Csáky do podoby romantického kaštieľa s nepravidelnou dispozíciou a prvkami eklekticizmu (používanie prvkov z viacerých, často i protikladných slohov a štýlov).