PEZINOK. Malokarpatské múzeum v Pezinku prináša novú publikáciu Pevnosť v Malých Karpatoch: Vznik, význam a úloha výšinného centra v Svätom Jure, ktorá prezentuje dlhoročné výsledky svojho archeologického bádania v priestore veľkomoravskej pevnosti vo Svätom Jure, evidovanej ako národná kultúrna pamiatka Hradisko Neštich.

Monografia, ktorej autorom je archeológ Július Vavák, kladie hlavný dôraz na najvýraznejšie osídlenie spadajúce medzi 8. až 10. storočie, keď na výbežku Malých Karpát dochádza k formovaniu slovanského výšinného centra.
To dosiahlo maximálny rozkvet v časoch Veľkej Moravy v priebehu 9. storočia, keď vzniká rozsiahla pevnosť, ktorá nebola len útočiskom, remeselno-obchodným strediskom, ale aj centrom regionálnej správy na čele s predstaviteľmi veľkomoravskej nobility.
Popri hradoch v Bratislave a Devíne autor identifikuje svätojurskú pevnosť ako ďalšie dôležité veľkomoravské sídlo v blízkosti dunajskej obchodnej tepny. Po zániku Veľkej Moravy bolo miesto využívané ako príležitostné útočisko a po roku 1209 sa stala čiastočne revitalizovaná pevnosť dočasným centrom svätojurského panstva Hunt-Poznanovcov, až do vybudovania blízkeho kamenného hradu.

Popri poznatkoch o stredovekom osídlení publikácia prináša informácie aj o predslovanskom využívaní výšinnej, prirodzene chránenej polohy.
V odbornej monografii, využívajúcej prístupný vedecko-populárny jazyk, sa čitateľ nedozvedá len o zaujímavých archeologických nálezoch.
"Na základe sumy archeologických a historických poznatkov autor prináša pohľad na každodenný život, činnosť obyvateľov, ktoré spolu s dokladmi opevňovania a situovania hradu v krajine identifikujú jeho úlohu a zasadzujú ho do širšieho obrazu dejinných udalostí, ktoré oživujú citácie dobových autorov," informovala Natália Bednárovská z Malokarpatského múzea v Pezinku.