Výstavba cyklotrás v celom kraji napreduje každým dňom čoraz rýchlejšie

Do práce sa o pár mesiacov dostanete bicyklom takmer z každého kúta západného Slovenska.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR RADOVAN STOKLASA)

PEZINOK. Cyklodoprava na dennej báze sa dosiaľ po väčšine spájala s presunom vrámci jedného mesta, na kratších úsekoch približne do 5 km. V Bratislavskom samosprávnom kraji BSK teraz vznikajú aj medzimestské bezpečne oddelené cyklotrasy (cyklodiaľnice).

Niektoré sú už v procese výstavby, iné čakajú na stavebné povolenie alebo vysporiadanie s majiteľmi pozemkov.

„Cyklodiaľnice“ spoja mestá ako Senec, Pezinok či Bernolákovo s Bratislavou, kam státisíce ľudí zo širokého okolia denne dochádzajú za prácou. Plány samosprávy predstavil Ladislav Findl z Odboru dopravy vrámci Koncepcie územného rozvoja cyklotrás Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) vo vzťahu k dopravnému integrovanému systému a významným bodom cestovného ruchu na minulotýždňovej konferencii Cyklomestá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viac ako 300 km cyklistickej trasy

Samospráva rozdelila kraj na 10 častí, pričom každá bude mať svoju hlavnú (kmeňovú) cyklotrasu.

Pôjde o tieto: 1. Bratislavská, 2. Vinohradnícka, 3. Senecká, 4. Podunajská, 5. Slnečná, 6. Gidransko – Vištucká, 7. Žitnoostrovná, 8. Dunajská, 8. Záhorská, 10. Malokarpatská. Spolu ide o 355, 7 km trás určených pre cyklistickú dopravu.

Spomínané cyklistické tepny majú prepájať strategické prestupové uzly, oblasti s vysokou mierou pracovných príležitostí a významné body cestovného ruchu.

Pridružené (vetvové, podvetvové) cyklotrasy majú zase dopĺňať hlavnú sieť a prepájať obce BSK a mestské časti Bratislavy.

Od Vajnor až do Vrakune

JuRaVa je v súčasnosti najaktuálnejšia (už hotová) cyklotrasa. JuRaVa 1, ktorá spája Svätý Jur s Vajnormi, bola predĺžená projektom JuRaVa 2 popri Šúrskom kanáli – spája Vajnory s Ivankou pri Dunaji, pričom sa dá prejsť až do Vrakune. Nový úsek má 4,1 km cemento-betónového povrchu. Po dokončení ďalšieho úseku vo Vrakuni sa vďaka cyklodoprave spoja okolité obce s Bratislavou.

SkryťVypnúť reklamu

Chorvátsky Grob - Čierna Voda

Chorvátsky Grob sa rozhodol napojiť na JuRaVu 1 blízko mestskej časti Bratislava – Vajnory. Obec tiež čaká na stavebné povolenie pre vybudovanie cyklotrasy Chorvátsky Grob – Čierna Voda.

Cyklotrasa obklopená zeleňou

Jedna z už existujúcich medzimestských cyklotrás vedie samostatným cyklistickým chodníkom z centra Ivanky cez obec Bernolákovo až do obce Nová Dedinka. Má 6,2 km, je široká 3 metre a sú na nej tri odpočívadlá s informačnými tabuľami. Cyklotrasa je obklopená zeleňou a vedie aj popri rieke. V súčasnosti sa plánuje prepojenie tejto cyklotrasy na Senec a Bratislavu.

Nezaostáva ani Senec

Mesto Senec začalo riešiť cyklodopravnú sieť veľmi aktívne a to vrámci mesta i okolitých obcí. Prioritné je prepojenie centra Senca na Veľký Biel, Novú Dedinku, Tureň a blízky priemyselný park. Hľadá sa i riešenie pre prepojenie Senca s Kráľovou pri Senci, Bernolákovom a Pezinkom.

SkryťVypnúť reklamu

Prepojenie so železničnou stanicou

Cyklotrasa Limbach – Pezinok spojí obec Limbach so železničnou stanicou v Pezinku. Má slúžiť najmä deťom, ktoré dochádzajú do školy pri sídlisku Sever. Plánuje sa aj prepojenie na obec Vinosady a Modra, ktoré nemajú železnicu.

Slovnaft myslí aj na zamestnancov

Ďalej sa plánuje doriešenie cyklodopravného prepojenia zo Stupavy, cez Záhorskú Bystricu do Bratilavy i smerom na Devínku Novú Ves a závod Volkswagen.

Novinkou je i vôla Slovnaftu dobudovať cyklotrasu zo železničnej stanice v Podunajských Biskupiciach do areálu firmy.

Cyklotrasa pod diaľnicou

„Cyklotrasa Lamač – Dúbravka je súčasťou plánovaného prepojenia Malých Karpát a cyklomostom slobody,“ pokračuje Findl z Odboru dopravy BSK. Povedie ponad železničnú trať, podjazdom popod diaľnicu D1. Bude mať 1km.

Ďalej je v pláne prepojiť aj Dúbravku a Bory. Popri železnici bude táto cyklotrasa napojená aj na terminál integrovanej osobnej dopravy.

Záhorie

Ako prvý krok uskutočňuje mesto Malacky realizáciu cyklotrasy od Kostolišťa na železničnú stanicu. Potom je v pláne prepojenie na priemyselnú zónu, Rohožník a budúcu obytnú zónu za diaľnicou.

Problémy nielen s pozemkami

Najväčším problémom je vysporiadanie pozemkov,kadiaľ majú nové cyklotrasy viesť. „Na 500 metrov máte skoro 1000 vlastníkov, uvidíme, ako toto prekusneme,“ hovorí Findl.

Ďalšími prekážkami sú neprimerané podmienky od štátnych orgánov (SVP, Letisko M.R. Štefánika, KDI SR,….), dočasné obmedzenia počas výstavby D4, navzájom si odporujúce zákony, nerešpektovania zákazu vjazdu a multifunkčné chodníky.

Svieži aj po dlhej ceste

O cyklodopravu medzi mestami je záujem. „Je nevýhoda, že hrádza z Rovinky nie je dotiahnutá až do Bratislavy, lebo inak by som asi chodil na bicykli do práce,“ vyjadril sa dávnejšie v diskusii Andrej žijúci v Rovinke.

Cesta na bicykli napríklad z Bernolákova môže trvať trištvrte hodinu až hodinu. Závisí od jednotlivých cyklistov. „Ale keď dve hodiny stojíte v zápche v aute, tak čo? Stále je to lepšie,“ uviedol Findl. Rýchlosť cyklistickej dopravy majú zlepšiť spomínané cyklodiaľnice vďaka ich bezpečnosti a plynulosti. Cyklista nebude musieť kľučkovať medzi autami či chodcami, robiť veľké obchádzky ani stále zastavovať kvôli semaforom či z iných príčin. Pôjde plynule, priamo a v tempe, ktoré mu vyhovuje.

Cyklodoprava na dlhšie vzdialenosti by si vyžadovala aj vytvorenie podmienok pre zamestnancov vo firmách – aby sa po príchode mohli osprchovať, najmä v letných mesiacoch. Takúto možnosť ponúka napríklad paradoxne automobilka Volkswagen, kde sa zamestnanci môžu na bicykli presúvať aj vrámci areálu závodu.

Možnosť športovať či rozptýliť myseľ je v zahraničí viacmenej štandardom. Táto kultúra na Slovensko postupne prichádza spolu s pobočkami či dcérami zahraničných firiem.

Zelená doprava

Téma cyklodoprava v širšom kontexte začína naberať na intenzite nie len kvôli zápcham či problémom s parkovaním, ale taktiež kvôli klimatickým zmenám, toxicite ovzdušia či obezite a iným populačným chorobám. Elektromobily síce životné prostredie odľahčia od výfukových plynov, ale bude treba vyrábať omnoho viac elektriny, pričom sa tiež poškodzuje príroda. Okrem toho sa vynára nový zatiaľ málo komunikovaný problém s enormným nárastom elektro odpadu.

Vývoj stále napreduje, no zatiaľ v ekologickom spôsobe dopravy vyhrávajú bicykle. Tie zvládnu odniesť i nákup či deti. Bicykel dokáže slúžiť desiatky rokov, funguje zdarma s malou uhlíkovou stopou pri výrobe, pričom sa dá vyrobiť aj recykláciou zo 670 hliníkových plechoviek.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Pezinok

Komerčné články

  1. Zážitkový víkend. Biela noc priniesla aj prémiovú pivnú zónu
  2. Kto pomôže tým, čo pomáhajú?
  3. Na ako dlho majú mladí Slováci nasporené peniaze?
  4. Elektrifikujte svoj biznis! Ukážeme vám, ako na to
  5. Rekreačným poukazom viete zaplatiť aj kúpele pre starých rodičov
  6. Sladké bez kompromisov: Ako Schär mení svet bezlepkových dobrôt
  7. Nivy Tower je medzi top 10 kancelárskymi budovami sveta
  8. Digitálne sebavedomie pre novú generáciu: kto sú digiPEERS?
  1. Elektrifikujte svoj biznis! Ukážeme vám, ako na to
  2. Na ako dlho majú mladí Slováci nasporené peniaze?
  3. Rekreačným poukazom viete zaplatiť aj kúpele pre starých rodičov
  4. Ako zistíte, že máte v tele zápal
  5. Kto pomôže tým, čo pomáhajú?
  6. Gazdovať sa dá aj na jalovej pôde
  7. Sladké bez kompromisov: Ako Schär mení svet bezlepkových dobrôt
  8. Zážitkový víkend. Biela noc priniesla aj prémiovú pivnú zónu
  1. Projekt, ktorý mení životy tisícke slovenských pacientov 14 491
  2. Odchod detí je veľký zlom, sloboda je často len ilúzia 5 947
  3. Kto nás naozaj zadlžil a prečo Slovákom siahajú na výplaty? 5 828
  4. V ich džemoch je viac vitamínov ako v domácich 4 484
  5. Od Araratu po Karibik. Tieto zájazdy prebudia chuť objavovať 4 432
  6. Cédečka sa predávali ako teplé rožky. Prežili, lebo predvídajú. 4 107
  7. Keď sa z brigády stane kariéra 2 827
  8. Nivy Tower je medzi top 10 kancelárskymi budovami sveta 2 633
  1. Ján Komrska: Štít Little Bear, Colorado
  2. Viera Gáliková: "Začína sa na M"
  3. Irena Šimuneková: Miesto ticha a tajomstiev, Katarínka
  4. Vladimír Bojničan: Posledná krížová výprava proti racionalite, slobode a demokracií
  5. Jaroslav Liptak: TASS - Ruské média a ich pohľad na svet
  6. Věra Tepličková: O ne/spravodlivosti alebo Keď Cintulovia rastú ako huby po daždi
  7. Ján Šeďo: Súdruhovia, všimli ste si ? Ako robiť "z huby r*ť", povýšil Kaliňák na nový level.
  8. Irena Šimuneková: Strážca Malých Karpát, hrad Korlátko
  1. Ján Valchár: Fantastické správy z Ukrajiny (a Ruska, hahaha!) 22 477
  2. Radoslav Záhumenský: Tento hrad je len hodinu od Bratislavy a patrí medzi najkrajšie zrúcaniny Slovenska! 🏰 16 461
  3. Anna Brawne: Martinka Vzácna, vašim jediným úspechom je, že tá kultúra napriek vám stále žije! 10 661
  4. Ján Valchár: Ukrajinská vojna sa presunula na Sibír 6 547
  5. Elena Antalová: Do Šaštína kolenačky, ale pohár vody Mikloškovi..? 5 696
  6. Ján Valchár: Ideme budovať humanitárne centrum v Rusku!!! 4 676
  7. Dušan Koniar: Kam by chcel, tam ho nepozvú. Kam áno, tam nejde 4 302
  8. Ján Valchár: Nestačilo Stačilo a Konečná Konečnej (Grad pošól na***!) 3 860
  1. Věra Tepličková: O ne/spravodlivosti alebo Keď Cintulovia rastú ako huby po daždi
  2. Marcel Rebro: Volám sa Marcel, dnes mám 57 rokov a k narodeninám si želám mier!
  3. Radko Mačuha: Robert Fico sa stáva premiérom záhrobia.
  4. Věra Tepličková: Zvrat to ozaj nečakaný, Oskar je vraj uprataný
  5. Anna Brawne: Martinka Vzácna, vašim jediným úspechom je, že tá kultúra napriek vám stále žije!
  6. Roman Kebísek: Vincent van Gogh kreslil steblami trstiny, ktoré sám zbieral a orezával
  7. Věra Tepličková: Keď vo filme hasiči, skĺznu dole po tyči,
  8. Marian Nanias: "Tí zlí Bruselskí úradníci....."
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Pezinok - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Pezinok

Letisko Aerodrome Jasna sa 23. augusta 2025 stalo dejiskom druhého ročníka Air Race Jasna.


Festival je vhodný pre všetky vekové kategórie.


Michal Krčméry, Darina Maňurová a Mikuláš Černota

Od škôl a zdravotníctva po kešu stromy a púštne záhrady – slovenské projekty menia životy zraniteľných komunít.


Viete, v ktorých krajinách afrického kontinentu realizujú slovenské organizácie svoje projekty v rámci Oficiálnej rozvojovej spolupráce pod značkou SlovakAid?


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu