MODRA. Slovenská ľudová majolika po takmer dvojročnej odstávke výroby opäť ožíva.
Signalizuje to obnovená výroba, zápis do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, podpísanie Memoranda o spolupráci medzi Slovenskou ľudovou majolikou a mestom Modra, Slovenským národným múzeom – Múzeom Ľ. Štúra v Modre a Malokarpatským múzeom v Pezinku.
Zaujímavú históriu a krásu majoliky zachytáva nová kniha s názvom Slovenská ľudová majolika v Modre od Agáty Petrakovičovej Šikulovej.
Vynikne chuť i krása jedla
V týchto dňoch Slovenská ľudová majolika predstavuje po rokoch aj novú úžitkovú a dizajnovú kolekciu keramiky.
„Keramika bola historicky najmä úžitkový predmet v domácnosti, preto sa nová kolekcia Slovenskej ľudovej majoliky vracia k svojej najdôležitejšej funkcii. S čistou jednoduchou ornamentikou na tanieroch, šálkach a pohároch určených na každodenné používanie dá vyniknúť chuti a kráse jedla.," hovorí Miriam Fuňová, riaditeľka Slovenskej ľudovej majoliky Modra.

Modré pierko, fialový klas a bordový lístok (pozn. foto v galérii) sú prvé vzory z kolekcie inšpirovanej nestorom modranskej majoliky Heřmanom Landsfeldom a jeho vzorkovníkmi zo začiatku minulého storočia.
Na kolekcii spolupracovala kurátorka SNM – Múzea slovenskej keramickej plastiky Agáta Petrakovičová Šikulová. Autorkami kolekcie sú Mária Pavlovičová a Mária Kaššáková.
Všetky výrobky sú ručne vyrobené a maľované
Na dizajnovej kolekcii tradičnej keramiky s názvom Skratky spolupracovalo kreatívne štúdio Design friendly a Slovenská ľudová majolika, ktorí posúvajú modranskú majolikovú ornamentiku do 21. storočia a skratkou prinášajú tradičnú slovenskú krásu pre moderných užívateľov.

Modranská majolika reprezentuje keramickú tradíciu Slovenska, jednotlivé vzory si umelci odovzdávajú už stovky rokov. Nositeľom tejto tradície je už 136 rokov Slovenská ľudová majolika, ktorá v Modre vyrába keramiku s bielou glazúrou a typickými bohatými dekoratívnymi vzormi.
Všetky výrobky sú ručne vyrobené a maľované. Každý kus je jedinečné dielo podpísané znakmi majstrov keramikárov, ktorí ho vytvorili. Keramika má certifikát zdravotnej nezávadnosti a je chránená ochrannou známkou.
„Všetko, čo robíme, je design friendly. Pri našej tvorbe myslíme v prvom rade na potreby klienta, ale zároveň si stojíme aj za kvalitou nášho výstupu. Dobrý dizajn by mal byť vždy našou dobrou vizitkou. Ako kreatívne štúdio sa snažíme posúvať hranice dizajnu, prekračovať pomyselné hranice smerom k iným umeleckým odvetviam alebo ich prípadne spájať,“ hovorí Peter Bližnák z Design friendly.

Skratky, ako sa volá dizajnová kolekcia tradičnej keramiky, nadviazali na kolekciu keramiky Fragmenty vytvorenú pre súťaž Kruhy na vode (2014). Predstavujú možnú cestu ako osloviť súčasného človeka. Presviedčajú ho o dokonalej funkčnosti a stále aktuálnej estetickej hodnote, ale už len v skratkovitej forme. Dekor sa abstrahoval, minimalizoval alebo presunul. Jeho aplikácia tak dáva vyniknúť nádhere ručného prevedenia a pekného detailu techniky zdobenia.