ŠENKVICE. V Šenkvickom háji ani v ďalších desiatich lokalitách lesníci zatiaľ postrekovať proti mníške veľkohlavej nebudú. Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) zakázala postreky proti mníške veľkohlavej na miestach, kde ich plánovali uskutočniť štátne podniky Lesy SR a Vojenské lesy a majetky SR.
Postreky boli avizované na juhu a juhozápade krajiny. Lesníci tvrdili, že na dubových stromoch je nadmerný výskyt húseníc mníšky veľkohlavej, čo môže spôsobiť až úplné zničenie tohto biotopu.
Podnet od My sme les
S postrekom plánoval v lokalite Šenkvického hája začať štátny podnik Vojenské lesy a majetky SR od 13. mája.
Po ozname však prišla negatívna reakcia od aktivistov a občianska iniciatíva My sme les podala podnet na prešetrenie porušovania, respektíve obchádzania zákona o ochrane prírody a krajiny.
Podnet, ktorý adresovali Slovenskej inšpekcii životného prostredia a ministerstvu životného prostredia súvisel s postrekmi proti mníške veľkohlavej práve v Šenkvickom háji v okrese Pezinok.
Iniciatíva My sme les upozornila, že pri postrekoch nebude možné zabrániť usmrteniu viacerých chránených druhov motýľov. Ako ďalej uviedli, podľa zákona o ochrane prírody a krajiny je zakázané chráneného živočícha úmyselne zraňovať alebo usmrcovať v jeho prirodzenom prostredí. Zraňovanie a usmrcovanie chránených živočíchov v 1. stupni ochrany nie je možné bez udelenej výnimky zo zákona o ochrane prírody a krajiny.
Zákaz postrekov až do objasnenia veci
Aktivita Iniciatívy My sme les, ale i Lesoochranárskeho zoskupenia VLK bola úspešná.
„Slovenská inšpekcia životného prostredia dnes vydala zákaz postrekov proti mníške veľkohlavej na území Šenkvického hája v správe vojenských lesov. Zákaz bude platiť až do objasnenia prípadu. Zároveň v tejto súvislosti vykoná inšpekcia vo vojenských lesoch kontrolu zameranú na dodržiavanie zákona o ochrane prírody a krajiny," uvádza na facebookovej stránke Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky.
Platí aj pre ďalšie oblasti
Podľa informácii Aktuality.sk, rovnaký zákaz a oznámenie o začatí štátneho dozoru v súvislosti s avizovanými postrekmi proti mníške veľkohlavej dnes SIŽP poslala aj Lesom SR a týka sa území obhospodarovanými Lesmi SR, š.p., odštepnými závodmi - Šaštín, Smolenice, Topolčianky a Levice.
Žiadosti o postreky boli aj na ďalších územiach (Budmerice, Báhoň, Vištuk, Suchá nad Parnou, Hlohovec, Dolný Ďur, Čifáre, Mochovce, Nevidzany, a Tehla).
„Použitie postrekov považuje Ministerstvo životného prostredia SR za krajné riešenie. Vždy je potrebné hľadať iné, prírode bližšie a ekologickejšie spôsoby, ak treba zabezpečiť aktívny manažment lesov,“ uvádza rezort v stanovisku.
Letecké postreky sa nedajú presne cieliť
Podľa ekológa a entomológa Michala Wiezika z Fakulty ekológie a enviromentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene patria dubové lesy druhovo k najbohatším lesným ekosystémom s množstvom chránených a vzácnych druhov.
„Letecké postreky nie je možné presne cieliť, takže zasahujú široké spektrum rastlín a živočíchov v mieste aplikácie. Riskujeme tým významný škodlivý vplyv na životné prostredie a ľudské zdravie,” uviedol pre SITA Wiezik. Plánované letecké postreky pritom kolidovali so zvýšenou návštevnosťou lesov v máji a júni, keď ľudia v lesoch bežne zbierajú huby, liečivé rastliny a lesné plody.