MODRA. Staré vinohradnícke mesto, od roku 1607 slobodné kráľovské mesto Modra, je jednou z dominánt Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Leží na juhovýchodných úbočiach Malých Karpát, ktoré sú chránenou oblasťou s mnohými rekreačnými oblasťami.
Historická, vinárska či Štúrova
S mestom sa spája mnoho prívlastkov – Modra historická, vinohradnícka a vinárska, Štúrova, keramická, kultúrna, turistická. V histórii Modry nemožno pozabudnúť ani na dve najstaršie a najkrajšie rekreačné oblasti. Prvou je Modra – Harmónia a druhou stredisko Piesky a Zochova chata.

Prvé stopy osídlenia siahajú do obdobia 3. tisícročia pred n. l. Prvé písomné zmienky o Modre pochádzajú už z 12. a 13. storočia. V roku 1607 udelil Rudolf II. Modre privilégiá slobodného kráľovského mesta a Modra sa tak zaradila medzi najvýznamnejšie uhorské kráľovské mestá. V rokoch 1610 až 1646 mesto vybudovalo mestské opevnenia s tromi bránami, z ktorých sa zachovali len časti opevnení a Horná brána. V 17. storočí patrila medzi najvýznamnejšie mestá s rozvinutým vinohradníctvom, lesným hospodárstvom, cechovou výrobou, školstvom a kultúrou.
Urbanistická skladba historického jadra Modry je jedinečným dokladom prerodu vidieckeho vinohradníckeho mestečka na mesto. Najdôležitejšie časti pôvodných meštianskych vinohradníckych domov predstavovali pivničné priestory, v ktorých sa vyrábalo a skladovalo kvalitné modranské víno.
Zvláštnosťou týchto domov bolo, že k nim priliehali záhrady a na ne nadväzovali vinohrady. Obyvatelia námestia mali možnosť priamo z domu vstupovať do prírodného prostredia záhrad a vinohradov.
Symbol Modry
Vo fotogalérii nájdete napríklad pohľady na Baštu, Štúrovu ulicu či známe modranské kostoly. Taktiež nesmie chýbať ani symbol Modry, Horná brána.
Je to jediná zachovaná pôvodná mestská brána. Ako súčasť mestského opevnenia chránila a umožňovala vstup zo severného predmestia. Postavená bola v rokoch 1610 – 1618. Klenutý prejazd v prízemí chránila priekopa, padací most a strieľne. Na čelnej stene je osadený malý reliéfny erb Modry a latinský nápis, úryvok zo 127 žalmu: „Ak Pán nestráži mesto, nadarmo bdejú jeho strážcovia“.

Fotografie boli prebrané z facebookovej stránky Spomienky na Československo a informácie o meste zo slovakia.travel.