BRATISLAVA. Vo štvrtok od skorých ranných hodín prebiehala v Bratislave a okolí policajná razia. TV Markíza o tom informovala na svojom webe.
Razia by mala súvisieť s podozreniami, že na stavbu obchvatu D4R7 sa používa kontaminovaná zemina.
"Policajti Odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave realizujú od skorých ranných hodín na území Bratislavského kraja potrebné procesné úkony súvisiace s enviromentálnou trestnou činnosťou," uviedla polícia na svojej facebookovej stránke.
"V rámci týchto úkonov sú vykonané viaceré prehliadky bytových, ako aj nebytových priestorov, avšak s prihliadnutím na súčasný stav bližšie informácie poskytneme, až keď to situácia vo vyšetrovaní umožní."
Mali zadržať viacero ľudí
Podľa informácií televízie Markíza mali pri raziách zadržať viacero ľudí, vrátane šéfov firiem pôsobiacich v odpadovom hospodárstve.

"Polícia údajne zasahuje aj v dome zástupcu španielskeho konzorcia, ktoré stavbu nultého obchvatu realizuje. Nie je vylúčené, že dnešná razia bude mať vplyv na ďalšiu výstavbu obchvatu," píše sa ďalej na webe televízie.
Krátko pred 9:30 odviedli policajti v putách Michala Grebečiho, konateľa firmy NDD. Minulý rok v októbri ho polícia zadržala a vypočúvala, neskôr ho pustili.
Podľa portálu odpady-portal.sk je Grebeči bývalým spolupracovníkom Michala Kováča zo spoločnosti Vassal EKO.
Vassal EKO je podobne ako Grebečiho firma podozrivá z nelegálneho nakladania s odpadom, konkrétne z ukladania odpadu na nelegálnu skládku.
Minister ocenil súčinnosť polície a rezortu
Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) ocenil súčinnosť polície a envirorezortu počas razie. V teréne podľa ministra okrem policajtov pôsobili aj inšpektori životného prostredia.
Na akcii sa podieľali aj odborníci priamo z ministerstva životného prostredia.

"Na ministerstve berieme boj s envirokriminalitou vážne. Vo štvrtok sa koná razia ohľadom podozrení v súvislosti s výstavbou D4/R7. Som rád, že ide o ukážkovú súčinnosť polície a našich inšpektorov životného prostredia priamo v teréne," vyhlásil Sólymos.
Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že sa podozreniami spojenými s výstavbou obchvatu zaoberá už niekoľko mesiacov v spolupráci s políciou.
"Práve toto je cesta, a preto podporujeme a podieľame sa na vzniku enviropolície na Slovensku," podotkol Sólymos.
Envirorezort deklaruje, že za posledné tri roky úspešne presadzuje legislatívne sprísnenia postihov za protiprávne konania, posilňuje činnosti Slovenskej inšpekcie životného prostredia.
Zároveň v spolupráci s ministerstvom vnútra a spravodlivosti sa podieľa aj na spustení a činnosti takzvanej enviropolície.
Prvé stíhanie sa začalo vlani v lete
Prvé trestné stíhanie v súvislosti s obchvatom sa začalo ešte vlani v lete. Ide o trestné stíhanie vo veci neoprávneného nakladania s odpadmi.
V novembri sa k tomu pridalo ďalšie. Vyšetrovateľ národnej jednotky finančnej polície začal 8. novembra 2018 trestné stíhanie vo veci obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a iných.