BRATISLAVA. Ako avizoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), koncová cena elektriny išla hore v priemere o 5,66 %, cena plynu približne o 5,67 % a cena tepla asi o 4.70 %.
Po dlhoročnom období poklesu cien si teraz spotrebitelia musia zvyknúť na vyššie výdavky za kúrenie, svetlo alebo teplú vodu. Možnosť ako ušetriť však existuje, poradíme vám ako.
Niektorí vyššie ceny už pocítili
Zvýšené náklady za energie ako prvé pocítili domácnosti, ktoré vykurujú elektrinou a majú mesačné vyúčtovania. Do nich sa už zvýšené ceny premietajú. Zvyšné domácnosti, ktoré vykurujú napr. plynom, tieto nové ceny uvidia v najbližšej vyúčtovacej faktúre po zime. A už teraz je isté, že ich nová realita nepoteší. Aké majú odberatelia možnosti, aby na cenách energií predsa len ušetrili?
Zmeňte dodávateľa
Prvým krokom ako ušetriť na energiách je zmena ich dodávateľa. Tento krok odberateľa nič nestojí. Dôležité je tiež vedieť, že pri zmene dodávateľa človek okrem zníženia ceny nepocíti žiadnu inú zmenu. Elektromer, vedenie a poruchy naďalej rieši ten istý distribútor ako doteraz, čiže nikto nebude zasahovať do technického zariadenia, nehrozia žiadne demontáže. Alternatívni dodávatelia energií ponúkajú stále výhodnejšie ceny ako dominantné spoločnosti aj keď je pravda, že cenový rozdiel je už menší ako v minulosti.
To potvrdzujú aj slová Eduarda Chudovského, obchodného riaditeľa Energie 2: ,,Regulované ceny energií sú v dôsledku opatrení regulátora trhu (ÚRSO) v posledných rokoch stlačené pre všetkých na tak nízku úroveň, že neumožňujú jednotlivým dodávateľom udržať výraznejšie cenové rozdiely a to ani voči dominantným dodávateľom, ak nechcú riskovať a byť v strate. Pritom cena je najdôležitejším faktorom, ktorý rozhoduje o prechode zákazníkov k iným dodávateľom. Energie 2 patrí dlhodobo k najlacnejším dodávateľom elektriny aj zemného plynu a to platí aj v roku 2019. Rozdiely medzi jednotlivými dodávateľmi sú však minimálne a je potrebný ešte ďalší benefit pre zákazníka, ktorý by spolu s nižšou cenou fungoval ako dostatočný rozdiel.“
Tohtoročné zdražovanie nebolo posledné
Energie zdraželi na začiatku roku 2019 po dlhodobom období klesajúcich cien. To bolo spôsobené postupným poklesom cien na európskych trhoch kde sa stanovuje aj cena pre Slovensko. Situácia sa však otočila a prognózy odborníkov hovoria, že tohtoročné zdražovanie nebolo posledné.
Odhaduje sa, že podobná situácia sa zopakuje aj v nasledujúcom roku, a súčasné stúpajúce trendy sa teda premietnu do ďalšieho zvýšenia cien energií aj v roku 2020. Spolu so zvyšujúcimi sa cenami iných komodít, akými sú napríklad potraviny, môže ďalšie zdražovanie energií poriadne zaťažiť rodinný rozpočet. Preto iba samotných prechod k alternatívnemu dodávateľovi nestačí, treba sa poobzerať po takom, ktorý vám okrem nižšej ceny dokáže poskytnúť aj ďalšie benefity.

Takýto benefit sa dá dosiahnuť napríklad kombináciou nižšej ceny od dodávateľa Energie 2, ktorý je obchodným partnerom medzinárodnej nákupnej komunity Cashback World. Spolupracujú už od roku 2012. Vrátenie peňazí za nákup energií cez Cashback sa tak premietne do výraznejšieho profitu pre odoberateľa v priebehu dlhšieho časového obdobia.
Cashback pri energiách môže zákazník získavať jednoducho tak, že bude pravidelne platiť účet za energie u partnerského dodávateľa, a časť z faktúry sa vráti na bankový účet. Navyše môžete zbierať aj Shopping points, za ktoré potom môžete získať výhodné zľavy a špeciálne ponuky. Medzinárodné nákupné spoločenstvo Cashback World má vyše 130 000 obchodných partnerov v 47 krajinách sveta. Ak ešte nie ste členmi tohto spoločenstva, zaregistrovať sa môžete na cashbackworld.com alebo osobne priamo u jedného z partnerov.