PEZINOK. Najtransparentnejšiu prezidentskú kampaň zatiaľ vedie Zuzana Čaputová, nasleduje Mistrík a Chmelár. Vyplýva to z monitoringu transparentnosti prezidentských kampaní od Transparency International Slovensko (TIS).
„Čaputová má veľmi dobre čitateľný rozpis príjmov a výdavkov na svojom transparentnom účte, zverejnila svoje majetkové ale aj daňové priznania a poskytla aj detailné údaje o svojom volebnom tíme a programe," uvádza TIS.
Šefčovič v transparentnosti zaostal
Naopak najmenej transparentní sú Martin Daňo a Róbert Švec. Najväčší favorit podľa prieskumov, Maroš Šefčovič skončil až dvanásty.
Hodnotenie bolo založené na skúmaní verejne dostupných transparentných účtov, webstránok kandidátov ale aj vyžiadaných majetkových či daňových priznaní. Do úvahy brala Transparency i to, či boli kandidáti ochotní informovať o finančnom a organizačnom pozadí kampaní.

*N/A – kandidáti začali zverejňovať výdavky len pred pár dňami, resp. ešte vôbec nezačali. V prípade Š. Harabina sa nepodarilo určiť oficiálny začiatok kampane, M. Šefčovič a I. Zuzula ohlásil kandidatúru po oficiálnom začiatku kampane.
„Vďaka novej legislatíve, ktorá zaviedla povinné transparentné účty, sú dnes vytvorené podmienky pre doteraz najtransparentnejšie prezidentské voľby v histórii," uvádza TIS.
Najvyššie príjmy má Mistrík
TIS vyzdvihuje, že Zuzula, Tauchmannová a Čaputová okrem vyplneného majetkového priznania zaslali aj kópie daňových priznaní za ostatných päť rokov. Vo svete slovenskej politiky ide zatiaľ o ojedinelý počin. „Čaputová má tiež suverénne najpodrobnejší transparentný účet, kde je možné identifikovať prijímateľa aj konkrétny účel jej výdavkov. Bezpochyby sa dá konštatovať, že transparentnejšiu kampaň na prezidenta na Slovensku ešte nik neviedol."
Najvyššie príjmy má spomedzi kandidátov Robert Mistrík, avšak nedoložil ich daňovými dokladmi. „Body v hodnotení stratil aj na tom, že tri štvrtiny doterajšej kampane presunul pomocou dvoch veľkých zálohových platieb z verejne kontrolovateľného transparentného účtu do skrytého prostredia mediálnej agentúry,“ vysvetlil analytik TIS Ľuboš Kostelanský. Mistrík postup odôvodňuje ekonomickou výhodnosťou a snahou neprezradiť konkurencii detaily kampane.

Zatiaľ v prieskumoch najsilnejší kandidát Maroš Šefčovič nebol ochotný spoločnosti vyplniť podrobné majetkové priznanie a neposkytol ani svoje daňové doklady. Formulár, ktorý zverejňuje ako eurokomisár neobsahuje sumy jeho príjmov ani majetkov ale len suchý výpočet nehnuteľností.
Limitom hodnotenia Transparency je nemožnosť preveriť, či sú naozaj všetky výdavky reálne zverejnené na transparentných účtoch, či neboli dary maskované cez tretie strany, prípadne či boli majetkové priznania vyplnené pravdivo. Ochota poskytnúť tieto dáta však zvyšuje šancu, že v prípade ich nepravdivosti budú kandidáti odhalení.