Štvrtok, 21. september, 2023 | Meniny má Matúš

Manuál prvej pomoci: Nedajte si pokaziť sviatky

Viete, čo robiť pri najčastejších zdravotných komplikáciách či úrazoch? Radí Miroslav Nagy, zdravotnícky záchranár a hlavný tréner záchranárov Falck Academy.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: pixabay.com)

Rybia kosť v krku

Ak sa vám zapichne kosť v krku, pomôže tuhšia strava – najmä suchý chlieb alebo varený zemiak, ktorý ju obalí a kosť sa odplaví do žalúdka. Tam si s ňou poradia žalúdočné kyseliny.

Horšie je, keď nejaký predmet uviazne v dýchacích cestách a spôsobí ich nepriechodnosť – človek sa začne dusiť.

Prečítajte si tiež: Muž zomrel po zásahu do brucha na poľovačke neďaleko Trnavy Čítajte 

Vtedy je potrebné vykonať Gordonov manéver (päť úderov medzi lopatky) alebo Heimlichov hmat (oboma rukami oblapíme človeka zozadu, rukami zovretými do pästí silno päťkrát zatlačíme do brucha smerom nahor).

SkryťVypnúť reklamu

Pri tomto úkone využijeme zostatkový objem vzduchu v pľúcach na to, aby sme predmet upchávajúci dýchacie cesty dostali von. Súčasne privolajte záchrannú službu a riaďte sa ich pokynmi.

Ak by človek prestal javiť známky života, je potrebné začať s oživovaním.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podráždený žalúdok

K vianočnému stolu patrí aj hojnosť jedla či jeho neobvyklé kombinácie. Ak to preženiete, výsledkom je pocit plnosti brucha, nevoľnosť, bolesť žalúdka, napínanie na zvracanie alebo zvracanie. Vtedy je potrebné okamžite nasadiť diétu, ideálne nesladený čierny čaj a staršie pečivo.

V ďalších dňoch vynechajte dráždivé, vyprážané jedlá. Vyhýbajte sa aj orechom, surovej zelenine, ovociu a alkoholu.

Otrava alkoholom

Otrave alkoholom najlepšie predídete prevenciou. Teda nepiť alebo piť s mierou. Treba pamätať na to, že ťažká jednorazová intoxikácia alkoholom môže skončiť až smrťou.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Poznáte ich? Ženy vybrali peniaze z cudzej karty + FOTO Čítajte 

Ak postihnutý javí ťažké známky opitosti, je spavý a neudrží koncentráciu, uložte ho na bok, aby sa nezadusil zvratkami. Ak sa nepreberá a má problémy s dýchaním, privolajte odbornú zdravotnícku pomoc.

Z ľahšej formy otravy alkoholom vás dostane spánok, dostatok tekutín, striedavé sprchovanie studenou a vlažnou vodou, ako aj pohyb na čerstvom vzduchu.

Popáleniny

Pri požiari je dôležité dostať zraneného do bezpečia. Ak horia šaty postihnutého, uložte ho na zem a oheň uhaste nehorľavým materiálom. Pozor, odev, ktorý je prilepený na pokožke nikdy neodstraňujte.

Popálené miesto podržte pod tečúcou studenou vodou aspoň 10 až 20 minút. Priložte sterilný obväz a prikryte čistou tkaninou. Na popáleniny nedávajte žiadne krémy, maslo, vajíčka ani horčicu.

SkryťVypnúť reklamu

Omrzliny

Stačí podceniť počasie pri zimných športoch a zabudnúť na rukavice a omrzliny sú na svete. Najčastejšie sa objavia na nechránených častiach tela, ako prsty, nos či tvár.

Postihnuté miesto spoznáte podľa toho, že je bledšie až voskové, je necitlivé a neskôr sa môže objaviť bodavá bolesť. Prvou pomocou je postupné zahrievanie, v žiadnom prípade nesmiete trieť postihnuté miesto snehom, ani nezahrievajte dychom, hrozí zhoršenie omrzlín.

Nefajčite, pretože sa tým zužujú cievy a zhoršuje sa cirkulácia krvi. Pacienta zohrievajte vlastnými rukami, ak má napríklad omrznuté prsty na ruke, sám si ju môže dať pod pazuchu. Pomáha teplo aj vlažné obklady.

Prísť zo svahu a skočiť pod horúcu sprchu nie je dobrý nápad. Ak sa objavia pľuzgiere, vyhľadajte lekára. Na podchladenie je človek náchylný aj vtedy, keď je hladný.

Podchladenie

Rozlišujeme dva druhy. Pri rýchlom – preborenie sa pod ľad či pád do studenej vody, hrozí smrť. Vtedy okamžite volajte tiesňovú linku 112 alebo 155.
Človeka po vytiahnutí na breh rýchlo zbavte mokrých šiat, prezlečte do suchého, podávajte teplé tekutiny a zohrievajte.

Pri postupnom podchladení, ktoré trvá hodiny, zohrievajte v pomalšom tempe, aby organizmus neutrpel šok. Pomôže teplý nápoj, čokoláda a ak to vyžaduje zdravotný stav, prevoz do nemocnice.

Preborenie ľadu

Vstupovať na voľnú ľadovú plochu je vždy nebezpečné. Zvlášť v období odmäku. Hrozí, že sa preborí a človeka môže napríklad vodný prúd vtiahnuť pod ľad. Ak sa nedostane včas von, následkom podchladenia sa mu môže veľmi rýchlo zastaviť krvný obeh a utopí sa

Pri záchrane neriskujte. Myslite na vlastnú bezpečnosť, aby ste tiež neskončili pod ľadom. Okamžite preto volajte číslo 112 alebo 150.

Prečítajte si tiež: Obchodník so zlatom: Niekedy sa žien pýtam, či si nechcú dať prišiť ďalší prst Čítajte 

Ak nedýcha

Pri dospelom najprv volajte pomoc na číslo 155 alebo 112, pri deťoch najprv konajte. Myslite na spriechodnenie dýchacích ciest – hlavu mierne zakloňte alebo predsuňte sánku. Začnite s oživovaním.

Rozopnite vetrovku, nájdite stred hrudníka a začnite so stláčaním, do hĺbky viac ako 5 cm, nie viac ako 6 cm (cca 1/3 hrudníka). Po 30 stlačeniach dvakrát vdýchnite vzduch do jeho úst. Opakujte dovtedy, kým nepríde pomoc alebo človek nezačne dýchať.

Ak zraneného nepoznáte, nemusíte dýchať z úst do úst, stačí stláčať hrudník. Pri deťoch je postup rovnaký, akurát začíname s piatimi úvodnými vdychmi.

Úrazy

Výsledkom pošmyknutia sa na zľadovatelom chodníku často bývajú zlomeniny horných a dolných končatín, podvrtnuté členky, ale aj úrazy hlavy.

Ak ide o staršieho alebo chronicky chorého človeka, môže to mať až fatálne následky. Platí preto prevencia – vhodná pevná obuv, pokrývka hlavy a hrubá vetrovka, ktorá môže stlmiť náraz. Vždy sa snažte padať na zadok alebo na chrbát. Hlavu si chráňte.

Podvrtnutý členok

Dôležité je zraneného členok znehybniť, ideálne ho pevne obviazať šatkou alebo kusom látky. Dôvodom je zabrániť akémukoľvek namáhaniu členka, aby sa predišlo opuchu či zhoršeniu zranenia. Ak noha opúcha alebo sa na ňu neviete od bolesti postaviť, treba vyhľadať lekára.

Krvácanie z nosa

Či už ho spôsobí riedky vzduch, alebo úraz, zastaviť ho vieme stlačením mäkkej časti nosových krídiel. Držíme ich približne 10 minút, následne tlak uvoľníme.
Dýchame ústami a keď je to potrebné, stlačenie zopakujeme.

V prípade masívneho krvácania, ktoré sa nám nedarí zastaviť ani po 15 minútach, zavolajte na tiesňovú linku, kde vám poradia alebo pošlú pomoc.

Úrazy hlavy

Sú veľmi nebezpečné a spôsobujú ich najmä pády. Nejde o nič vážne, pokiaľ sa neobjavia príznaky otrasu mozgu – zvracanie, dvojité videnie, ospalosť. Tieto príznaky si vyžadujú neodkladné vyšetrenie odborníkom.

Zlomenina

Tento typ úrazu zvyčajne sprevádza intenzívna bolesť. S končatinou by sa nemalo hýbať, čo najlepšie dosiahneme zafixovaním. V prípade zlomeniny dolnej končatiny kusmi látky priviažeme zdravú nohu o ranenú, čím jej vytvoríme potrebnú oporu, alebo šálom o lyžiarsku palicu.

Prečítajte si tiež: Trnavu čakajú veľké zmeny. Je známe meno trénera aj riaditeľa Čítajte 

K otvorenej zlomenine pristupujeme ako k rane, prekryjeme ju sterilným štvorcom z lekárničky tak, aby sme prekryli kosť.

Nikdy nenaprávajte poranené končatiny, nevyzúvajte lyžiarky, pretože aj tie dokážu fixovať zlomeniny. Mohli by ste viac ublížiť, ako pomôcť. Okamžite voláme záchranku alebo horskú službu.

Silné krvácanie

Nech už ho spôsobí čokoľvek, najdôležitejšie je krvácanie zastaviť, a to priamym tlakom na ranu a následne aplikovaním tlakového obväzu, ktorý krvácanie zastaví.

Pokiaľ by obväz krvou presiakol, neodstraňujeme ho, ale obviažeme ďalšiu vrstvu.
Dôležité je sledovať vitálne funkcie človeka a dať človeka do správnej polohy – v sede alebo v ľahu, keďže predpokladáme stratu krvi.

Najčítanejšie na My Pezinok

Komerčné články

  1. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
  2. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
  3. Ktorá cestovka je top? Toto je stávka na istotu
  4. Podpora systému je slabá, je to na jednotlivcoch
  5. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
  6. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
  7. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
  8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
  1. Autocentrá AURES Holdings obslúžili už 3 milióny zákazníkov
  2. Príďte ochutnať ocenené destiláty
  3. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
  4. Politici dobrovoľne posielajú slovenské ženy pod nôž
  5. IT expertka: Iba mobil deťom na učenie naozaj nestačí
  6. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
  7. Most nahradia v Trenčíne záhradou s kaviarňami
  8. Podpora systému je slabá, je to na jednotlivcoch
  1. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 14 239
  2. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 784
  3. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 9 731
  4. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 5 165
  5. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 204
  6. Veľké Karlovice: wellness oáza kúsok od hraníc 3 044
  7. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 929
  8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 2 910

Blogy SME

  1. Dada Vozáriková: Nútených 48 hodín v Amsterdame (na ceste do Škótska) + video
  2. Milan Removčík: Sivý vrch
  3. Lukáš Čelinák: Progresivizmom ku korupcii AKA “zvýšime počet bytov v nájomnom bývaní miest a obcí“
  4. Tomáš Merašický: Ochrana krajiny potrebuje reformy.
  5. Ján Šeďo: Zbohom slepí ješiťáci, pravicového voliča ste hodili cez palubu.
  6. Pavol Kéri: Liptovský Night Run
  7. Tomas Kasprzyk: Umenie pantomímy: Čo je to pantomíma? Fascinujúci a kreatívny spôsob, ako sa vyjadriť a byť sa mímom
  8. Zuzana Hlávková: Budem voliť Progresívne Slovensko
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 57 186
  2. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 44 626
  3. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 462
  4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 15 322
  5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 9 662
  6. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 150
  7. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 6 213
  8. Ján Valchár: Ešte raz o Kryme 6 069
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Pezinok - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Pezinok

Pezinské vinobranie sa začína v piatok o 17:00 pred Zámkom.


SITA 45m
Ilustračná fotografia.

V rámci projektu Závislí na zdraví prinášame sériu príbehov našich čitateľov, ktorým sa podarilo zvíťaziť nad závislosťami.


(red) 20. sep

Pomôžeme aj v čase dnešnej krízy ľuďom na Slovensku, aby sa naozaj mali lepšie. Už čoskoro!


19. sep

Diskusiu vysielame v stredu 20. 9. 2023 o 11.00 h.


18. sep

Blogy SME

  1. Dada Vozáriková: Nútených 48 hodín v Amsterdame (na ceste do Škótska) + video
  2. Milan Removčík: Sivý vrch
  3. Lukáš Čelinák: Progresivizmom ku korupcii AKA “zvýšime počet bytov v nájomnom bývaní miest a obcí“
  4. Tomáš Merašický: Ochrana krajiny potrebuje reformy.
  5. Ján Šeďo: Zbohom slepí ješiťáci, pravicového voliča ste hodili cez palubu.
  6. Pavol Kéri: Liptovský Night Run
  7. Tomas Kasprzyk: Umenie pantomímy: Čo je to pantomíma? Fascinujúci a kreatívny spôsob, ako sa vyjadriť a byť sa mímom
  8. Zuzana Hlávková: Budem voliť Progresívne Slovensko
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 57 186
  2. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 44 626
  3. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 462
  4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 15 322
  5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 9 662
  6. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 150
  7. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 6 213
  8. Ján Valchár: Ešte raz o Kryme 6 069
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu